19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Apple podobno planuje wypuścić M4 Mac mini pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku, pomijając M3

Apple podobno planuje wypuścić M4 Mac mini pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku, pomijając M3

Zbliżenie / M2 ProMac Mini.

Andrew Cunninghama

Mark Gurman z Bloomberga wierzy, że chipy Apple M4 dla komputerów Mac pojawią się raczej wcześniej niż później – być może już „pod koniec tego roku”. Raport z początku tego miesiąca. Teraz Gorman twierdzi, że Apple może całkowicie pominąć generację M3 w przypadku niektórych komputerów Mac, Przede wszystkim Mac Mini.

Żeby było jasne, Gurman nie ma żadnych konkretnych informacji poufnych potwierdzających, że Apple planuje pominąć M3 mini. Jednak w oparciu o rzekomy harmonogram Apple M4 mini przypadający na koniec 2024 r. i początek 2025 r. uważa, że ​​„prawdopodobnie można śmiało powiedzieć”, że w kalendarzu nie ma wystarczającej ilości miejsca na wypuszczenie M3 mini do tego czasu.

Nie byłby to pierwszy przypadek, gdy Apple Silicon Mac pominął generację chipsetu, ponieważ 24-calowy iMac nigdy nie był aktualizowany o M2, zamiast tego przechodził bezpośrednio z M1 na M3. Mac Pro również pominął serię M1, przeskakując z chipów Intela na M2.

Jeśli jednak M4 pojawi się na rynku do końca 2024 r., będzie to znacznie szybszy zwrot niż w przypadku innych chipów Apple Silicon. Od premiery pierwszych komputerów Mac M1 pod koniec 2020 r. do premiery pierwszych komputerów Mac M2 latem 2022 r. minęło około półtora roku; Mniej więcej w tym samym czasie od połowy 2022 r. do końca 2023 r. wprowadzono pierwsze komputery Mac M3. Jeśli Apple utrzyma typową 18-miesięczną przerwę między pierwszymi komputerami Mac z procesorem M3 a pierwszymi komputerami Mac z systemem M4, wciąż jest mnóstwo czasu na wypuszczenie aktualizacji Mac mini opartej na M3.

Apple ostatnia aktualizacja Maca mini miała miejsce w styczniu 2022 r., zastępując model M1 wersją M2 i wprowadzając nowy wariant z chipem M2 Pro, który zawiera więcej portów Thunderbolt, lepszą obsługę wyświetlaczy zewnętrznych oraz lepszą wydajność procesora i karty graficznej. Większość komputerów stacjonarnych Apple — zarówno Mac mini, jak i Mac Studio i Mac Pro — nadal korzysta z chipów Apple M2, podczas gdy wszystkie laptopy i komputery iMac firmy Apple otrzymały obecnie aktualizację M3.

READ  15 rzeczy, które chciałbym wiedzieć przed rozpoczęciem

Z poprzednich raportów Gurmana na temat M4 wynika, że ​​będzie to chipset „skoncentrowany na sztucznej inteligencji”, co prawdopodobnie oznacza, że ​​wykorzysta silnik neuronowy procesora do obsługi funkcji generatywnej sztucznej inteligencji na urządzeniu, które mają pojawić się w iOS 18. I najważniejsze Aktualizacje systemu operacyjnego Inne od Apple w tym roku. Apple ma już pod tym względem przewagę w ekosystemie komputerów PC, ponieważ wszystkie chipy z serii M i A, począwszy od modelu A11 Bionic z 2017 roku, zawierają jakąś wersję silnika neuronowego. W procesorach Intel i AMD zaczęto stosować podobne jednostki przetwarzania neuronowego (NPU) mniej więcej od ostatniego roku.

Gorman nie podał żadnych informacji na temat specyfikacji serii M4, ale stwierdził, że będzie ona obejmować co najmniej trzy poziomy wydajności: model podstawowy o nazwie kodowej „Donan”, wersję średniej klasy o nazwie kodowej „Brava” i model z najwyższej półki o nazwie kodowej „Hidra”. .” Czas pokaże, który z tych układów zastąpi procesory Pro, Max i Ultra w obecnej generacji komputerów Mac M2 i M3.