30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Antropocen księżycowy: Ludzie mogli rozpocząć nowy okres geologiczny na Księżycu

Antropocen księżycowy: Ludzie mogli rozpocząć nowy okres geologiczny na Księżycu

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Księżyc od tysięcy lat inspiruje ludzi z daleka, ale jasna latarnia na nocnym niebie Ziemi – znajdująca się w odległości ponad 321 868 kilometrów – pozostaje nieuchwytna. Wszystko zmieniło się 13 września 1959 roku, kiedy bezzałogowy statek kosmiczny Łuna 2, należący do byłego Związku Radzieckiego, wylądował na Księżycu.

Według amerykańskiego serwisu „kosmicznego”, sonda Luna 2 utworzyła krater, gdy wylądowała na powierzchni Księżyca pomiędzy dwoma obszarami księżycowymi Mare Imperium i Mare Serenitatis. NASA.

Jak wynika z opublikowanego komentarza, ten kluczowy moment pojawienia się pyłu księżycowego zasygnalizował początek poszukiwań Księżyca przez ludzkość, a niektórzy naukowcy sugerują obecnie, że był to także początek nowej epoki geologicznej – lub okresu w historii – zwanej antropocenem księżycowym. w dzienniku Przyrodnicze nauki o ziemi 8 grudnia.

„Pomysł jest bardzo podobny do dyskusji na temat antropocenu na Ziemi – badającej zakres wpływu człowieka na naszą planetę” – powiedział główny autor badania Justin Holcomb, pracownik naukowy ze stopniem doktora w Kansas Geological Survey na Uniwersytecie w Kansas. W obecnej sytuacji.

„Konsensus jest taki, że antropocen na Ziemi rozpoczął się w pewnym momencie w przeszłości, setki tysięcy lat temu, czy w latach pięćdziesiątych XX wieku” – stwierdził Holcomb. „Podobnie na Księżycu uważamy, że antropocen księżycowy już się rozpoczął, ale chcemy zapobiec znaczącym szkodom lub opóźnić jego identyfikację do czasu, aż będziemy mogli zmierzyć dużą koronę księżycową spowodowaną działalnością człowieka, na co byłoby już za późno”.

Naukowcy od lat próbowali ogłosić ostateczny antropocen na Ziemi i niedawno im się to udało Nowy przewodnik po lokalizacji w Kanadzie Co zdaniem niektórych badaczy oznacza początek transformacyjnego rozdziału w historii naszej planety.

Idea księżycowego antropocenu pojawia się w czasie, gdy cywilne agencje kosmiczne i podmioty komercyjne wykazują ponowne zainteresowanie powrotem na Księżyc lub, w przypadku niektórych, pierwszym lądowaniem na nim.

READ  Asteroida wielkości autobusu leci dziś blisko Ziemi. Oglądaj na żywo.

Autorzy artykułu argumentują, że środowisko Księżyca, ukształtowane już przez ludzi na początku antropocenu księżycowego, zmieni się w bardziej radykalny sposób w miarę zwiększania się eksploracji.

Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu i goście parków narodowych prawdopodobnie znają koncepcję „Nie zostawiaj śladów„- Szanowanie i ochrona środowiska naturalnego, pozostawianie rzeczy w takim stanie, w jakim je zastano, oraz prawidłowe usuwanie odpadów.

Ale księżyc jest pełen śladów eksploracji.

Według gazety od czasu lądowania Łuny 2 ponad sto statków kosmicznych rozbiło się i wykonało miękkie lądowanie na Księżycu, a „człowiek spowodował zakłócenia powierzchni w co najmniej 58 dodatkowych miejscach na Księżycu” – podaje gazeta. Lądowanie na powierzchni Księżyca jest bardzo trudne, o czym świadczy wiele uderzeń, które pozostawiły swoje ślady i utworzyły nowe kratery.

NASA/GSFC/Uniwersytet Stanowy w Arizonie

Ludzkość odcisnęła swoje piętno na Księżycu na wiele sposobów, włączając w to kratery pozostawione przez statki kosmiczne, ślady modułów księżycowych, ślady astronautów, eksperymenty naukowe, a nawet rodzinne zdjęcia przywiezione przez astronautów.

Wyścig kosmiczny zimnej wojny uruchomił serię misji księżycowych, z których większość była od tego czasu bezzałogowa. Misje NASA Apollo były pierwszymi, w ramach których w latach 60. XX w. wysłano ludzi dookoła Księżyca, a następnie w 1969 r. po raz pierwszy bezpiecznie wylądowali na powierzchni Księżyca w ramach misji Apollo 11. Ostatecznie w latach 1969–1972 po powierzchni Księżyca spacerowało 12 astronautów NASA.

Wraz z przybyciem ludzi przybyła duża liczba pozostawionych przez nich obiektów, w tym sprzęt naukowy do eksperymentów, komponenty statków kosmicznych, flagi, fotografie, a nawet… Piłki golfoweWedług gazety worki z ludzkimi odchodami i tekstami religijnymi.

Z Ziemi Księżyc wydaje się niezmieniony. W końcu planeta nie ma ochronnej atmosfery ani magnetosfery jak nasz świat, która podtrzymuje nasze życie. Mikrometeoryty regularnie uderzają w powierzchnię, ponieważ Księżyc nie ma możliwości ochrony przed skałami kosmicznymi.

Naukowcy stwierdzili, że ogłoszenie księżycowego antropocenu może pokazać, że Księżyc zmienia się w sposób, który nie występuje naturalnie w wyniku eksploracji człowieka.

READ  Gdy uszkodzony lądownik księżycowy Peregrine płonie w ziemskiej atmosferze, firma Astrobotic jest „podekscytowana kolejną przygodą”

NASA/JSC

Astronauta Eugene A. Łazik księżycowy Cernan na powierzchni Księżyca podczas misji Apollo 17 w 1972 r. Łazik nadal znajduje się na Księżycu ponad 50 lat później.

„Procesy kulturowe zaczynają wyprzedzać naturalne tło procesów geologicznych na Księżycu” – powiedział Holcomb. „Procesy te obejmują przenoszenie osadu, który nazywamy „regolitem” na powierzchnię Księżyca. Zazwyczaj procesy te obejmują między innymi uderzenia meteorytów i zdarzenia związane z ruchem masowym. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ łazików, lądowników, i ruch człowieka, bardzo narusza glebę.

Autorzy napisali w swoim artykule, że Księżyc ma również takie cechy, jak cienka egzosfera złożona z pyłu, gazu i lodu, znajdująca się w trwale zacienionych obszarach, które są wrażliwe i mogą zostać zakłócone w wyniku dalszej eksploracji. „Przyszłe misje powinny uwzględniać łagodzenie szkodliwego wpływu na środowiska księżycowe”.

Rozpoczyna się nowy wyścig kosmiczny, a kilka krajów planuje wylądować w misjach robotycznych i załogowych, których celem będzie zbadanie południowego bieguna Księżyca oraz innych niezbadanych i niedostępnych regionów księżycowych.

Indyjska misja Chandrayaan-3 Udane, historyczne lądowanie Na Księżycu w 2023 r. po Łuna 25, Rosja Japoński statek kosmiczny i firma Przestrzeń kosmiczna HAKUTO-R Oba lądowania rozbiły się. W tym roku, Wiele misji zmierzających w stronę Księżycadołączony Japoński lądownik Moon Sniper. Oczekuje się, że próba lądowania nastąpi 19 stycznia.

Sonda kosmiczna Peregrine firmy Astrobotic Technology została wystrzelona w tym tygodniu pośród… Sprzeciwy narodu Navajo Pojazd przewoził ludzkie szczątki, za wysłanie których agenci zapłacili na powierzchnię Księżyca, wywołując nową debatę na temat tego, kto kontroluje Księżyc. Ale Problem z płatnością Zauważenie tego kilka godzin po starcie oznacza, że ​​Peregrine nie będzie mógł podjąć próby lądowania na Księżycu, a jego los jest obecnie niepewny.

Program NASA Artemis ma na celu… Ludzie powrócą na Księżyc w 2026 roku. Ambicje agencji obejmują ustanowienie zrównoważonej obecności człowieka na Księżycu z siedliskami wspieranymi przez takie zasoby, jak lód wodny na południowym biegunie Księżyca. Kosmiczne ambicje Chin Obejmuje także lądowanie na Księżycu.

READ  Innowacyjny helikopter NASA emituje szczątki statku kosmicznego z Marsa

„W kontekście nowego wyścigu kosmicznego krajobraz księżycowy za 50 lat będzie zupełnie inny” – powiedział Holcomb. „Będzie obecnych wiele krajów, co będzie prowadzić do wielu wyzwań. Naszym celem jest rozwianie mitu o statycznym Księżycu i podkreślenie znaczenia naszego wpływu, nie tylko w przeszłości, ale także w przyszłości. Naszym celem jest rozpoczęcie dyskusji na temat naszego wpływu na Księżycu, zanim będzie za późno.”

Ślady ludzkości na Księżycu zaczęto postrzegać jako artefakty, które zasadniczo wymagają jakiejś formy ochrony. Naukowcy od dawna wyrażali chęć zachowania miejsc lądowania programu Apollo i skatalogowania pozostawionych przez siebie przedmiotów w celu zachowania „kosmicznego dziedzictwa”. Ale ten rodzaj konserwacji jest Trudno jest zrezygnować Ponieważ żaden kraj ani podmiot nie jest „właścicielem” Księżyca.

„Powracającym tematem w naszej pracy jest znaczenie materiałów księżycowych i śladów stóp na Księżycu jako cennych zasobów, podobnych do zapisów archeologicznych, które staramy się chronić” – powiedział Holcomb. „Koncepcja antropocenu księżycowego ma na celu podniesienie świadomości i refleksji na temat naszego wpływu na powierzchnię Księżyca, a także naszego wpływu na zachowanie artefaktów historycznych”.

NASA/JSC

But astronauty pozostawił ślad na Księżycu podczas misji Apollo 11.

Lądowanie Apollo 11 na Księżycu było pierwszym krokiem człowieka na innym świecie. Naukowcy stwierdzili, że ślady pozostawione przez astronautów w księżycowym pyle są być może najbardziej symbolicznym śladem trwającej podróży ludzkości, która prawdopodobnie w przyszłości obejmie planety takie jak Mars.

„Jako archeolodzy postrzegamy ślady stóp na Księżycu jako przedłużenie podróży ludzkości z Afryki i kluczowy kamień milowy w istnieniu naszego gatunku” – powiedział Holcomb. „Te podpisy przeplatają się z ogólną narracją o ewolucji. W tym kontekście staramy się wzbudzić zainteresowanie nie tylko planetologów, ale także archeologów i antropologów, którzy zwykle nie angażują się w dyskusje na temat nauk planetarnych.”