23 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Analityk zwolniony z Timberwolves oskarżony o kradzież „strategicznych informacji NBA”

Analityk zwolniony z Timberwolves oskarżony o kradzież „strategicznych informacji NBA”

Jak wynika ze skargi złożonej w środę i otrzymanej przez ESPN, pracownik Minnesota Timberwolves został zwolniony, aresztowany i oskarżony o włamanie trzeciego stopnia za rzekomą kradzież tysięcy wewnętrznych plików, w tym „strategicznych informacji o NBA”, od dyrektora zespołu.

Somak Sarkar, lat 33, który wcześniej pracował jako analityk trenerski w drużynie Timberwolves, przebywa w areszcie i czeka go rozprawa sądowa w czwartkowe popołudnie w Minnesocie. Do środowego popołudnia nie wyznaczono dla niego adwokata.

Timberwolves powiedzieli ESPN, że są świadomi zarzutów i na razie nie mają dalszych komentarzy. Źródło podało ESPN, że zespół nie będzie wnosić zarzutów karnych.

Ze skargi wynika, że ​​2 lutego Sachin Gupta, wiceprezes wykonawczy Timberwolves, który nadzoruje dział analityczny zespołu, zostawił dysk twardy podłączony do laptopa w swoim biurze w Target Center w centrum Minneapolis.

Dysk ten zawierał osobiste informacje finansowe Gupty, a także informacje o drużynie, w tym umowy o pracę i zawodników.

Kiedy 5 lutego Gupta wrócił do pracy, okazało się, że nie było dysku twardego, a późniejsza inwigilacja sprawdzona przez ochronę ujawniła, że ​​3 lutego Sarkar dwukrotnie wszedł do biura Gupty „po sprawdzeniu, czy ktoś go widzi” – czytamy w skardze. – Potem odszedł.

Ze skargi wynika, że ​​Sarkar został natychmiast zwolniony.

Innemu pracownikowi udało się odzyskać dysk twardy od Sarkara, a po analizie kryminalistycznej zespół ustalił, że uzyskał dostęp do ponad 5000 plików i pobrał je na inne urządzenie.

Sarkar został aresztowany w poniedziałek, a policja wykonała nakaz przeszukania jego domu, gdzie znalazła kilka dysków twardych, komputer i trzy tablety. Z drugiej notatki wynikało, że jedno z urządzeń zawierało informacje z dysku twardego Gupty.

READ  Mia Brahe Pedersen biegnie z Sharks, byłą olimpijką Giną Brandini i światową liderką Shaikari Richardson na Mistrzostwach USATF Outdoor

Przesłuchany przez policję Sarkar powiedział, że jako członek sztabu szkoleniowego miał dysk twardy, „aby na nim coś założyć”, ale zapomniał go zwrócić.

W skardze wskazano, że Sarkar został w sierpniu 2023 r. przeniesiony z administracji Gupty do personelu technicznego ze względu na słabą wydajność pracy.

Według jego profilu na LinkedIn Sarkar dołączył do Timberwolves w sierpniu 2021 r., a wcześniej pracował na stanowiskach związanych z analityką w drużynach New York Knicks i New Orleans Pelicans. Od października 2012 do czerwca 2013 pracował także jako stażysta ds. operacji koszykówki w Houston Rockets.