12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Analitycy ostrzegają, że sankcje znacznie zwiększają prawdopodobieństwo niewywiązania się Rosji z zadłużenia międzynarodowego

Analitycy ostrzegają, że sankcje znacznie zwiększają prawdopodobieństwo niewywiązania się Rosji z zadłużenia międzynarodowego

Znak przed biurami JP Morgan Chase & Co w Nowym Jorku, USA, 29 marca 2021 r. REUTERS / Brendan McDermid

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Analitycy z JPMorgan i innych krajów ostrzegli w środę, że sankcje wobec Rosji drastycznie zwiększyły prawdopodobieństwo niewywiązania się przez nią ze swojego długu publicznego w dolarach i na innych rynkach międzynarodowych.

Rosja ma ponad 700 milionów dolarów spłaty obligacji rządowych w tym miesiącu. Chociaż teoretycznie ma wystarczające rezerwy na pokrycie zadłużenia, pewne zamrożenie aktywów i inne działania mogą wpłynąć na jego zdolność do spłaty. Czytaj więcej

„Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjskie podmioty rządowe, środki zaradcze w Rosji w celu ograniczenia płatności zagranicznych oraz zakłócenia łańcuchów płatności stanowią poważne przeszkody dla Rosji w spłacie obligacji za granicą” – powiedział JPMorgan w nocie do klientów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Sankcje… znacznie zwiększyły prawdopodobieństwo niewywiązania się rosyjskiego rządu z obligacji w twardej walucie”.

Bank centralny i ministerstwo finansów nie odpowiedziały na prośbę agencji Reuters o komentarz w sprawie możliwości niewypłacalności.

Analitycy JPMorgan stwierdzili, że pierwszym dniem kryzysu jest 16 marca, kiedy należy zapłacić kupon obligacji, chociaż, podobnie jak większość rosyjskiego zadłużenia, obligacje te mają 30-dniowe „okresy karencji”, które mogą opóźnić każdy oficjalny moment niewypłacalności.

Rosja ma prawie 40 miliardów dolarów długu na rynkach międzynarodowych, czyli długu w twardej walucie, jak to się nazywa. Choć jest to niewielka kwota dla gospodarki ważnej dla Rosji, każdy chybiony impuls uruchomi łańcuch wydarzeń.

Główne agencje ratingowe, takie jak S&P Global, Moody’s i Fitch, które w zeszłym tygodniu miały oceny inwestycyjne dla Rosji, wspólnie obniżą swoje oceny.

READ  Autonomiczny samochód utknął w mokrym betonie w San Francisco

JPMorgan oszacował, że 6 miliardów dolarów w swapach ryzyka kredytowego (CDS), które posiadacze obligacji kupili jako polisę ubezpieczeniową, również musiałyby zostać spłacone, chociaż proces może być skomplikowany, jeśli nałożone zostaną wyższe kary za długi.

Obawy o niewypłacalność pojawiły się tuż po ostrzeżeniu wydanym w tym tygodniu przez Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który zauważył, że prawie połowa rosyjskich rezerw walutowych o wartości 640 miliardów dolarów została zamrożona z powodu międzynarodowych sankcji. Czytaj więcej

Capital Economics ostrzegł również w środę o rosnącym ryzyku niewypłacalności. Stwierdzono, że zaszkodzi to przede wszystkim międzynarodowym inwestorom – pod koniec ubiegłego roku obcokrajowcy posiadali 20 miliardów dolarów długu rosyjskiego rządu denominowanego w dolarach i rublach – według Rosyjskiego Banku Centralnego – choć wpłynęłoby to również na reputację Moskwy na rynkach międzynarodowych.

„Prawdopodobieństwo, że rząd i firmy nie będą w stanie lub nie będą chciały spłacić zadłużenia zagranicznego, dramatycznie wzrosło” – powiedział Jackson.

Rosyjska niewypłacalność w kwestii zadłużenia międzynarodowego czai się
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Reportaż Marka Jonesa) Montaż przez Karen Stroecker i Marka Pottera

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.