27 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykańskie i chińskie organy regulacyjne w rozmowach na temat źródeł transakcji audytowych

Amerykańskie i chińskie organy regulacyjne w rozmowach na temat źródeł transakcji audytowych

Chińskie i amerykańskie flagi powiewają przed budynkiem amerykańskiej firmy w Pekinie, Chiny, 21 stycznia 2021 r. REUTERS / Tingshu Wang

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

HONG KONG (Reuters) – Amerykańskie i chińskie organy regulacyjne prowadzą rozmowy w celu rozstrzygnięcia długotrwałego sporu dotyczącego zgodności audytów chińskich spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych – poinformowały Reutera trzy osoby zaznajomione z tą sprawą.

Jeśli impas nie zostanie rozwiązany, może to doprowadzić do startu chińskich firm na giełdach w Nowym Jorku.

Amerykańska Rada Nadzoru nad Odpowiedzialnością Przedsiębiorstw Publicznych (PCAOB) zaprzeczyła wcześniejszemu raportowi Reutera, jakoby zespół z agencji przybył do Pekinu na rozmowy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W tym tygodniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dodała ponad 80 firm, w tym giganta handlu elektronicznego JD.com. (9618.HK) Oraz China Petroleum and Chemical Corporation (600028.SS) do listy firm zagrożonych wydaleniem. Czytaj więcej

Ludzie mówili, że rozmowy między urzędnikami PCAOB a ich odpowiednikami w Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC) można określić jako „późny etap” po ustępstwach Chin w ostatnich miesiącach.

Ale rzecznik PCAOB powiedział: „Ostatnie doniesienia, że ​​urzędnicy PCAOB są obecnie w Chinach lub że urzędnicy PCAOB byli w Chinach na początku tego roku w celu bezpośrednich negocjacji, są błędne. PCAOB nie wysłała żadnego personelu do Chin od 2017 roku. …

Powiedział, że rada nadal komunikuje się z władzami chińskimi, ale „spekulacje na temat ostatecznego porozumienia są wciąż przedwczesne”. W rezultacie PCAOB planuje „na różne scenariusze”.

W piątek CSRC nie odpowiedział bezpośrednio na stan dyskusji. Reuters odniósł się do oficjalnych oświadczeń obu stron, ale nie sprecyzował, które.

READ  Firma księgowa EY rozważa podział działalności audytorskiej, doradczej

Źródła poprosiły o anonimowość ze względu na delikatność sprawy.

Władze w Chinach od dawna niechętnie zezwalają zagranicznym regulatorom na kontrolowanie krajowych firm księgowych, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

Ale w dużym ustępstwie, chińscy regulatorzy w zeszłym miesiącu zaproponowali zrewidowanie zasad poufności dotyczących notowań offshore i wymogów dotyczących złomowania, zgodnie z którymi inspekcje na miejscu chińskich spółek notowanych za granicą są przeprowadzane głównie przez regulatorów krajowych. Czytaj więcej

Źródła poinformowały Reutersa w zeszłym miesiącu, że powstały wstępne ramy współpracy w nadzorowaniu audytów między tymi dwoma krajami. Czytaj więcej

Trwająca od ponad dekady awantura o nadzór audytowy nad chińskimi spółkami notowanymi w Nowym Jorku osiągnęła punkt kulminacyjny w grudniu, kiedy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zniosła przepisy dotyczące wykreślania chińskich spółek z obrotu na podstawie ustawy o odpowiedzialności spółek zagranicznych. Powiedziała, że ​​zagrożone są 273 firmy, ale nie podała ich nazw.

Według stanu na piątek PCAOB zidentyfikował 128 chińskich firm zagrożonych wycofaniem z giełdy.

Kwestia ta była głównym czynnikiem napędzającym amerykańskie kwity depozytowe (ADR) emitowane przez chińskie firmy, a indeks Nasdaq Gold Dragon China spadł o 57% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Goldman Sachs oszacował w marcu, że amerykańscy inwestorzy instytucjonalni są właścicielami chińskich ADR-ów o wartości 200 miliardów dolarów.

Oprócz ustępstw ze strony chińskich regulatorów pojawiły się inne sygnały, że porozumienie jest bliskie.

Pod koniec marca źródła podały, że CSRC zapytała niektóre amerykańskie firmy notowane w USA, w tym Alibaba Group Holdings Ltd. (9988.HK)Baidu Inc (9888.HK) i JD.com, aby przygotować się na więcej informacji z audytu. Pod koniec ubiegłego miesiąca Fang Xinghai, wiceprezes CSRC, powiedział, że spodziewa się zawarcia porozumienia w najbliższej przyszłości.

Sprawozdawczość Xie Yu; Dodatkowe raporty Katangi Johnson w Waszyngtonie, Seliny Lee w Hongkongu i Jing Shuo w Pekinie. Montaż przez Edwinę Gibbs i Williama Mallarda

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.