21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amsterdamskie tunele kolejowe otwierają zaskakujące okna w przeszłość

Amsterdamskie tunele kolejowe otwierają zaskakujące okna w przeszłość

(CNN) Naukowcy od dawna wierzyli, że nasza planeta zbudowana jest z czterech warstw skał, minerałów i magmy osadzanych przez miliony lat istnienia.

Ale naukowcy uważają teraz, że świat ma pięć głównych warstw, których wcześniej nie można było odkryć Żelazna kula o szerokości 400 mil Wewnątrz wewnętrznego jądra Ziemi. Odkrycie może pomóc ekspertom lepiej zrozumieć pochodzenie miejsca, które nazywamy domem.

Następnie pod naszymi stopami znajdują się ukryte warstwy historii – drogi, miasta i sposoby życia, które zostały zakryte i zapomniane wraz z upływem czasu.

Kiedy zagłębiamy się w te utracone rozdziały, historie mają sposób na ponowne pojawienie się.

Odkryłam

Podczas budowy tunelu kolejowego w Amsterdamie znaleziono tysiące artefaktów.

Kiedy inżynierowie drążyli tunele pod wielowiekową architekturą Amsterdamu, aby zbudować linię metra północ-południe, było to jak cofnięcie się w czasie.

Żmudny 15-letni proces zaowocował budową systemu kolei podziemnej – i Podziemne muzeum pełne 10 000 odkrytych artefaktów podczas procesu.

Archeolodzy przeszukali błoto, które zostało wyparte podczas projektu i znaleźli niezliczone przedmioty, w tym muszle sprzed 115 000 lat, średniowieczne relikty, a nawet zabytkowe telefony komórkowe.

Odwiedzający mogą oglądać przedmioty wystawione na stacji Rokin, gdzie znaleziono wiele artefaktów ujawniających przeszłość Amsterdamu.

Ciekawość

Grzyb w kształcie dzwonu, którego ludzie od wieków używali jako rozpałki, może teraz okazać się przydatny w walce z kryzysem klimatycznym.

Potężny organizm, nazwany „grzybem hubki”, może pewnego dnia zastąpić niektóre tworzywa sztuczne.

Część grzybów, które ma Podobna wytrzymałość do sklejki lub skóryale waży mniej niż którykolwiek z nich.

Naukowcy uważają, że grzyby mogą służyć jako amortyzatory w sprzęcie sportowym i innych towarach konsumpcyjnych.

Aby uzyskać pomysły, jak zmniejszyć swoją rolę w kryzysie klimatycznym, zarejestruj się CNN żyje, ale ekologicznie Limitowana seria biuletynów.

READ  Z powodzeniem wylądował pierwszą kostką, która latała i działała na Księżycu

inne światy

Artystyczna ilustracja przedstawiająca dużą planetę na pierwszym planie krążącą wokół małego czerwonego karła.

Naukowcy astronomii Zauważyłem „zakazaną” planetę. poza naszym Układem Słonecznym.

Egzoplaneta, nazwana TOI 5205b, jest mniej więcej wielkości Jowisza, największego sąsiada Ziemi. Odkryj niezwykły świat krążący wokół chłodnej, małej gwiazdy, która ma tylko ułamek światła, rozmiaru i ciepła naszego Słońca.

Naukowcy nie rozumieją, jak tak ogromna planeta pojawiła się wokół młodej gwiazdy, stąd jej istnienie jest zabronione. Ale gazowy gigant każe naukowcom kwestionować to, co wiedzą o tym, jak powstają planety.

Tymczasem naukowcy to odkryli Starożytne koryto rzeki na najstarszej i najbardziej suchej pustyni na Ziemi Jest to zaskakująco podobne do krateru Jezero na Marsie.

dawno temu

Grób dwóch braci, którzy żyli w epoce brązu ponad 3000 lat temu, może pomóc rzucić światło na niektóre tajemnice historii medycyny.

Bracia, prawdopodobnie wysokiej rangi, mieszkali w mieście Megiddo W Czym jest teraz Izrael. Według nowej analizy ich szczątków obaj mężczyźni cierpieli na wyniszczające choroby przewlekłe.

Jakiś czas po śmierci młodego mężczyzny jego starszy brat przeszedł operację. W jego czaszce wycięto kwadratowy otwór i wkrótce potem zmarł. Teraz, A Zespół badawczy jest zdumiony starożytną chirurgią mózgu i Dlaczego fragmenty czaszki zostały zakopane w grobowcu.

W odkryciu, które sięga daleko wstecz, archeolodzy odkryli jaskinię w południowej Francji Najstarszy dowód użycia łuku i strzał przez pierwszych współczesnych ludzi poza Afryką.

Cudowne stworzenia

Pingwiny afrykańskie chronią swoje jaja w sztucznych gniazdach.

Małe, bielone bungalowy, które pojawiają się na plażach i przybrzeżnych wyspach Republiki Południowej Afryki, są trochę za małe dla wczasowiczów – ale kwatery są w sam raz dla innego rodzaju zapalonych plażowiczów.

Kopuły mają wiele zalet – są bardzo przewiewne i oferują wspaniały widok na morze. Co więcej, struktury zapewniają bezpieczne miejsce dla pingwinów hodowlanych do łączenia się w pary i ochrony ich jaj.

READ  Ziemia miała najkrótszy dzień od wynalezienia zegara atomowego

Działalność człowieka i kryzys klimatyczny spowodowały spadek liczebności pingwinów afrykańskich. Dlatego ekolodzy zaangażowali się w projekt African Penguin Nest Project, aby stworzyć sztuczne gniazda.

Projekt rozpoczął się w 2018 roku. W ciągu kilku minut został uruchomiony Zagrożone pingwiny biegały po swoich nowych domach.

odkrycia

Musisz zobaczyć te historie, aby w nie uwierzyć:

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Najnowsze zdjęcie przedstawia sześć masywnych galaktyk Daleko, daleko od tego, jak naukowcy rozumieli początek wszechświata.

– Fotograf zanurkował w mętne głębiny rzeki Derwent na Tasmanii i zrobił niesamowite zdjęcia Zdjęcia ryby chodzącej na „rękach”.

W ruinach starożytnego pałacu w Xi’an w Chinach odkryto liczący 2400 lat mechanizm. Najstarsza znana toaleta na świecie.

Podoba ci się to, co czytasz? Och, ale jest więcej. Rejestracja tutaj Aby otrzymać na swoją skrzynkę odbiorczą kolejny numer Wonder Theory, dostarczony przez autorów CNN Space and Science Ashleya Stricklanda I Katie Hunt. Zadziwiają ich planety poza naszym układem słonecznym i odkrycia ze starożytnego świata.