15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Urzędnicy NASA twierdzą, że awaria sprzętu Hubble’a oznacza mniej obserwacji

Urzędnicy NASA twierdzą, że awaria sprzętu Hubble’a oznacza mniej obserwacji

PRZYLĄDEK CANAVERAL, Floryda (AP) — Hubble’a Stawiaj czoła większym problemom.

Teleskop kosmiczny przeszedł w stan hibernacji ponad tydzień temu, gdy jeden z trzech pozostałych żyroskopów – część systemu naprowadzania – uległ awarii. To samo urządzenie działało od miesięcy, zakłócając prace naukowe.

NASA poinformowała we wtorek, że próby naprawy nie powiodły się i że będzie działać tylko z jednym żyroskopem, co ograniczy jego możliwości naukowe.

Przełącznik ten sprawi, że Hubble będzie bezczynny do połowy czerwca. Teleskop nie będzie już tak inteligentny jak kiedyś, a ustawianie ostrości na celach będzie wymagało więcej czasu. Hubble nie będzie w stanie dokonać wielu obserwacji, ale według urzędników powinien być w stanie dokonywać odkryć przez resztę tej i następnej dekady.

„Nie uważamy, że Hubble jest na ostatniej prostej” – powiedział kierownik projektu NASA Patrick Cross.

Mark Clampin, dyrektor astrofizyki NASA, powiedział, że agencja kosmiczna nie rozważa obecnie misji polegającej na wyniesieniu obserwatorium na wyższą orbitę w celu przedłużenia jego życia.

Miliarder, który kupił jego loty SpaceX, zaoferował sponsorowanie i realizację misji. Ryzyko przewyższa potencjalne korzyści i potrzebne będą dalsze analizy, powiedział Clampin.

Hubble wyleciał na orbitę w 1990 roku, ale radość szybko się skończyła, gdy naukowcy odkryli, że jego obraz jest niewyraźny z powodu zniekształconego lustra. Naprawy dokonane przez astronautów przywróciły nam widok na kosmos, umożliwiając teleskopowi oglądanie starożytnych galaktyk i innych klejnotów wszechświata ze zdumiewającą szczegółowością.

Podczas ostatniej wizyty astronautów w 2009 roku Hubble nabył sześć nowych żyroskopów, ale trzy z nich nie działały od lat. Obracające się koła urządzenia utrzymują teleskop stabilnie i patrzą we właściwym kierunku, śledząc obrót i położenie Hubble’a w przestrzeni.

Jeden z pozostałych dwóch żyroskopów będzie używany do sygnalizacji, drugi pozostanie w rezerwie do wykorzystania w przyszłości.

READ  Naukowcy identyfikują zabójczego jeżowca karaibskiego

Większy i potężniejszy następca Hubble’a, Kosmiczny Teleskop Webba, zostanie wystrzelony w 2021 roku.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.