20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykańscy prawodawcy byli oburzeni, gdy Huawei zaprezentował laptop z nowym chipem Intel AI

Amerykańscy prawodawcy byli oburzeni, gdy Huawei zaprezentował laptop z nowym chipem Intel AI

WASZYNGTON (Reuters) – Amerykańscy republikańscy prawodawcy w piątek skrytykowali administrację Bidena po tym, jak nałożony sankcjami chiński gigant sprzętu telekomunikacyjnego Huawei zaprezentował w tym tygodniu laptopa napędzanego chipem Intel AI.

Stany Zjednoczone umieściły Huawei na swojej liście ograniczeń handlowych w 2019 r. za naruszenie sankcji nałożonych na Iran w ramach szerzej zakrojonych wysiłków mających na celu ograniczenie postępu technologicznego Pekinu. Obecność na liście oznacza, że ​​dostawcy firmy muszą uzyskać specjalną, trudną do uzyskania licencję przed wysyłką do tej firmy.

Jedna z takich licencji, wydana przez administrację Trumpa, umożliwia firmie Intel dostarczanie procesorów centralnych Huawei do użytku w laptopach od 2020 r. Twardogłowi w Chinach namawiali administrację Bidena do cofnięcia tej licencji, ale wielu niechętnie zaakceptowało fakt, że wygaśnie ona w późniejszym terminie rok.w tym roku. Nie jest odnawiana.

W czwartek Huawei zaprezentował swój pierwszy laptop AI, MateBook

„Jedną z największych tajemnic Waszyngtonu jest to, dlaczego Departament Handlu w dalszym ciągu zezwala na wysyłkę amerykańskiej technologii do Huawei” – powiedział w oświadczeniu dla Reuters republikański kongresman Michael Gallagher, który przewodniczy komisji specjalnej Izby Reprezentantów ds. Chin.

Źródło zaznajomione ze sprawą twierdzi, że chipy zostały wysłane na podstawie istniejącej licencji. Ograniczenia te nie są uwzględnione w niedawnych szeroko zakrojonych ograniczeniach nałożonych na dostawy chipów sztucznej inteligencji do Chin, podało źródło i inna osoba.

Departament Handlu i Intel odmówiły komentarza. Huawei nie odpowiedział natychmiast na prośby o komentarz.

Reakcja ta świadczy o rosnącej presji na administrację Bidena, aby zrobiła więcej, aby udaremnić awans Huawei, prawie pięć lat po wpisaniu go na listę ograniczeń handlowych.

W sierpniu zaszokowała świat nowym telefonem wyposażonym w zaawansowany chip wyprodukowany przez objętą sankcjami chińską firmę produkującą chipy SMIC, stając się symbolem technologicznego renesansu Chin pomimo ciągłych wysiłków Waszyngtonu mających na celu sparaliżowanie ich zdolności do produkcji zaawansowanych półprzewodników.

READ  Star Wars: Najwyraźniej ujawniono rozmiar pliku przełącznika Knights of the Old Republic II

Na przesłuchaniu podkomisji Senatu w tym tygodniu urzędnik odpowiedzialny za egzekwowanie prawa eksportu Kevin Kurland powiedział, że ograniczenia nałożone przez Waszyngton na Huawei miały „znaczący wpływ” na dostęp Huawei do amerykańskiej technologii. Podkreślił również, że celem niekoniecznie było powstrzymanie Huawei przed rozwojem, ale raczej niedopuszczenie do nadużywania amerykańskiej technologii do „złośliwych działań”.

Jednak te oświadczenia w niewielkim stopniu uspokoiły frustrację wśród republikańskich jastrzębi w Chinach po wiadomościach o nowym laptopie Huawei.

„Musimy położyć kres tym zezwoleniom” – powiedział republikański kongresman Michael McCaul w oświadczeniu dla Reutersa. „Dwa lata temu powiedziano mi, że licencje dla Huawei zostaną wstrzymane. Dziś nie wydaje się, aby polityka uległa zmianie. „

(Raport: Alexandra Alper i Karin Freefield; redakcja: Leslie Adler i Stephen Coates)