27 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Alan Greenspan mówi, że recesja w USA jest prawdopodobna

Alan Greenspan mówi, że recesja w USA jest prawdopodobna


Nowy Jork
CNN

Były prezes Rezerwy Federalnej Alana Greenspana Uważa on, że recesja w USA jest „najbardziej prawdopodobnym skutkiem” agresywnego systemu podwyżek stóp procentowych przez Fed, mającego na celu ograniczenie inflacji. Dołącza do rosnącego grona ekonomistów, którzy przewidują rychłe spowolnienie gospodarcze.

Jego poglądy są szczególnie ważne. Greenspan nie tylko służył przez pięć kadencji jako przewodniczący Rezerwy Federalnej pod czterema różnymi prezydentami w latach 1987-2006, ale był ostatnim prezydentem, któremu udało się Miękkie lądowaniew 1994 r. W ciągu dwunastu miesięcy po lutym 1994 r. Greenspan prawie podwoił stopy procentowe do 6% i zdołał utrzymać stabilną gospodarkę, unikając recesji.

Greenspan, obecnie 96-letni, powiedział w notatce w tym tygodniu, że wątpi, by obecna fala podwyżek doprowadziła do powtórki wyników.

Dane z ostatnich dwóch miesięcy pokazały, że ceny zaczynają spadać – dobra wiadomość, ale niewystarczająca, powiedział. „Nie sądzę, że to zagwarantuje odwrócenie przez Fed, które jest wystarczająco duże, aby uniknąć przynajmniej łagodnej recesji”, powiedział Greenspan, obecnie starszy doradca ekonomiczny w Advisors Capital Management, w komentarzu opublikowanym we wtorek na stronie internetowej firmy .

Karmiony Wysokie stopy procentowe siedmiokrotnie w ciągu ostatniego roku, zwiększając oprocentowanie, jakie banki naliczają sobie nawzajem za pożyczanie na noc do przedziału 4,25%-4,5%, najwyższego poziomu od 2007 r. Przedstawiciele Fed nadal spodziewają się podwyżki stóp procentowych o kolejny punkt procentowy, zgodnie z prognozami wydany w grudniu. posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej.

Wzrost płac, a tym samym zatrudnienia, „nadal musi być dalej łagodzony, aby spadek inflacji był więcej niż przelotny” – powiedział Greenspan. „Możemy więc mieć krótki okres spokoju na froncie inflacyjnym, ale myślę, że będzie to za mało i za wcześnie”. Stopa bezrobocia pozostaje blisko historycznych minimów, utrzymując się w listopadzie na poziomie 3,7%. Nowe dane o zatrudnieniu poznamy w piątek rano.

READ  Jak schłodzić dom podczas upałów bez polegania na klimatyzatorze

Greenspan wątpi, czy Fed wkrótce obniży stopy procentowe, ponieważ „inflacja może ponownie wybuchnąć i wrócimy do punktu wyjścia” – powiedział. „Co więcej, może to zaszkodzić wiarygodności Fed jako dostawcy stabilnych stóp procentowych, zwłaszcza jeśli działanie zostanie podjęte po prostu w celu ochrony giełdy, a nie w odpowiedzi na naprawdę niestabilne warunki finansowe”.

Na horyzoncie widzi dobre wieści dla inwestorów. Powiedział, że rynki nie będą tak chaotyczne w 2023 roku, jak były w zeszłym roku. „Myślę, że rok 2022 będzie trudnym rokiem na szczycie pod względem zmienności rynku” – zauważył.