25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Unia Europejska przedstawiła plany zniesienia swojej zależności od rosyjskiej energii.

Przemawiając we wtorek, powiedziała, że ​​zmniejszy w tym roku import rosyjskiego gazu o dwie trzecie, eliminując całkowite zapotrzebowanie Rosji na ropę i gaz „na długo przed 2030 r.”.

Unia Europejska poinformowała w komunikacie prasowym, że planuje zlikwidować swoją zależność od rosyjskiego gazu poprzez „dywersyfikację dostaw gazu, poprzez zwiększenie importu LNG i rurociągów od dostawców spoza Rosji, większe ilości biometanu oraz produkcję i import wodoru ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenie szybszego zużycia paliw kopalnych” w naszych domach, budynkach, przemyśle i systemie energetycznym poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, zwiększenie odnawialnych źródeł energii i energii elektrycznej oraz eliminowanie wąskich gardeł w infrastrukturze.

Unia Europejska jest uzależniona od Rosji w zakresie około 40% swojego gazu ziemnego. Rosja dostarcza także około 27% ropy, którą Unia Europejska importuje każdego roku.

W poniedziałek rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział, że Rosja może odciąć dostawy gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 w odpowiedzi na zamknięcie Schulza. Projekt rurociągu Nord Stream 2.

Unia Europejska ogłosiła również szereg środków mających na celu przeciwdziałanie gwałtownie rosnącym cenom energii, z jakim boryka się Unia od kilku miesięcy, pogłębionym teraz obawami o zakłócenia w dostawach, w tym możliwymi tymczasowymi limitami cen i krótkoterminową pomocą rządową dla firm dotkniętych wzrostem energii ceny.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Po prostu nie możemy polegać na zasobach, które wyraźnie nam zagrażają. dostaw gazu na nadchodzącą zimę i przyspieszenie przejścia na czystą energię.

Komisarz UE ds. energii Kadri Simsun powiedział, że UE ma „wystarczającą ilość gazu” na pozostałe tygodnie tej zimy, ale „musimy pilnie uzupełnić nasze rezerwy na przyszły rok”.

READ  Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy wzrostu w obliczu wstrząsów w systemie finansowym

„Komisja zaproponuje zatem, aby do 1 października zapasy gazu w UE zostały wypełnione w co najmniej 90%” – dodała.