28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje Tesli spadają w związku z brakiem zysków za czwarty kwartał, ostrzega, że ​​tempo wzrostu produkcji będzie „znacznie niższe” od 2023 r.

Akcje Tesli spadają w związku z brakiem zysków za czwarty kwartał, ostrzega, że ​​tempo wzrostu produkcji będzie „znacznie niższe” od 2023 r.

Tesla (TSLA) ogłosiła wyniki za czwarty kwartał przewyższające szacunki i opublikowała pesymistyczną prognozę produkcji na cały rok, wywierającą wpływ na akcje, chociaż dyrektor generalny Elon Musk potwierdził, że pojazd nowej generacji firmy pojawi się w drugiej połowie 2025 roku.

W czwartym kwartale Tesla odnotowała łączne przychody w wysokości 25,17 miliarda dolarów w porównaniu z 25,87 miliardami dolarów (szacunkowe), ale przychody wzrosły o prawie 3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z punktu widzenia rentowności Tesla odnotowała skorygowany EPS na poziomie 0,71 USD w porównaniu z 0,73 USD (szacunkowym) i skorygowany zysk netto w wysokości 2,486 miliarda USD w porównaniu z 2,61 miliarda USD oczekiwanymi przez Street.

Jeśli chodzi o całoroczną produkcję, Tesla stwierdziła, że ​​„tempo wzrostu wolumenu pojazdów może być znacznie niższe niż tempo wzrostu osiągnięte w 2023 r., ponieważ nasze zespoły pracują nad wprowadzeniem na rynek pojazdu nowej generacji w Gigafactory w Teksasie”, zauważając, że nie osiągnie on szacunki ulic na 2024 r. wynoszą 2,19 mln, co oznaczałoby wzrost o 21% w porównaniu z 2023 r.

Jednak w publikacji wyników i później w wezwaniu do zarobków Tesla wspomniała o postępie w pracach nad platformą nowej generacji. „Koncentrujemy się na jak najszybszym wprowadzeniu na rynek platformy nowej generacji i planujemy rozpocząć produkcję w Gigafactory w Teksasie. Platforma ta zrewolucjonizuje sposób produkcji pojazdów”.

„Przebyliśmy długą drogę w opracowywaniu następnej generacji naszego taniego samochodu i jesteśmy tym naprawdę podekscytowani” – powiedział Musk w rozmowie telefonicznej o zarobkach. „To rewolucyjny system produkcyjny, znacznie bardziej zaawansowany niż żadnego innego systemu na świecie.” Obecny harmonogram firmy może obejmować produkcję tego samochodu w drugiej połowie 2025 r. Odzwierciedla to wcześniejsze doniesienia agencji Reuters, w której Tesla poinformowała dostawców, że chce rozpocząć produkcję nowego, masowego samochodu elektrycznego o kryptonimie „Sekwoja” w połowie 2020 r. 2020. 2025.

Akcje Tesli spadły o prawie 8% w notowaniach przed otwarciem sesji w czwartek po opublikowaniu raportu.

READ  Rezerwa Federalna ostrzega, że ​​gwałtowny wzrost stóp procentowych stanowi zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki

Niższa rentowność Tesli jest prawdopodobnie spowodowana presją na obniżkę marż od czasu, gdy Tesla rozpoczęła wysiłki w zakresie cięcia kosztów pod koniec 2022 r. Tesla odnotowała marżę brutto za czwarty kwartał na poziomie 17,6% w porównaniu z szacowanymi 18,1%, co oznacza znaczny spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym i kolejny spadek z 18,1 % szacunków osiągniętych: 17,9% w trzecim kwartale.

Adresy takie jak wypożyczalnia samochodów Hertz porzuca tysiące pojazdów elektrycznychObniżki cen Tesli w Chinach, dwutygodniowe wstrzymanie produkcji w Berlinie oraz nieterminowe żądanie dyrektora generalnego Elona Muska dotyczące większej liczby zapasów również wpłynęły na Teslę.

Na początku tego miesiąca Tesla Odnotowano 484 507 urodzeń według Bloomberga w czwartym kwartale, co przekroczyło szacunki Street wynoszące 483 173. Jest to rekordowy kwartał w historii Tesli, o prawie 20 000 sztuk wyższy niż w poprzednim rekordowym kwartale, który wyniósł 466 000 sztuk dostarczonych w drugim kwartale ubiegłego roku.

W tym roku Tesla podała, że ​​dostawy pojazdów wzrosły o 38% rok do roku, do 1,81 miliona, a produkcja wzrosła o 35% rok do roku, do 1,85 miliona. Chociaż stopa wzrostu dostaw na poziomie 38% była niższa od docelowej złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) wynoszącej 50%, Tesla oświadczyła wcześniej, że nie osiągnie tego celu ze względu na zamknięcia fabryk i ulepszenia, które miały miejsce w trzecim kwartale.

Na uwagę zasługują także dostawy Cybertrucka. Tesla nie przekroczyła tej kwoty w aktualizacji dostaw w czwartym kwartale, chociaż firma stwierdziła, że ​​rampa produkcyjna Cybertrucka zajmie więcej czasu niż w przypadku innych modeli. „[Cybertruck] Musk powiedział podczas rozmowy, powtarzając podobne komentarze z ubiegłego roku.

ZDJĘCIE PLIKU: Nowy Cybertruck Tesli jest wyświetlany w sklepie Tesli w San Diego w Kalifornii, USA, 20 listopada 2023 r. REUTERS / Mike Blake / File Photo

Nowy Cybertruck Tesli zostaje zaprezentowany w sklepie Tesli w San Diego w Kalifornii, 20 listopada 2023 r. (Mike Blake/Reuters/File Photo) (Reuters/Reuters)

Musk odniósł się również do swoich komentarzy z zeszłego tygodnia, twierdząc, że będzie musiał zapewnić większą kontrolę nad Teslą, jeśli firma ma osiągnąć swoje szeroko zakrojone ambicje w zakresie sztucznej inteligencji.

READ  Akcje europejskich banków przestają spadać, a rosyjski Sbierbank opuszcza Europę

Podczas rozmowy telefonicznej o wynikach finansowych Musk stwierdził, że biorąc pod uwagę jego obecny pakiet akcji, obawia się, że w przyszłości będzie miał „tak mały wpływ”, że jakiś główny akcjonariusz mógłby pozbawić go kontroli lub podjąć złą decyzję.

Elon Musk przemawia na sympozjum na temat antysemityzmu zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Żydów w Krakowie, Polska, 22 stycznia 2024 r. (Zdjęcie: STR/NurPhoto via Getty Images)Elon Musk przemawia na sympozjum na temat antysemityzmu zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Żydów w Krakowie, Polska, 22 stycznia 2024 r. (Zdjęcie: STR/NurPhoto via Getty Images)

Elon Musk przemawia podczas sympozjum na temat antysemityzmu zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Żydów w Krakowie, Polska, 22 stycznia 2024 r. (STR/NurPhoto via Getty Images) (Nour Photo za pośrednictwem Getty Images)

„Mogłabym zostać wykluczona przez jakąś przypadkową firmę doradczą dla akcjonariuszy” – stwierdził, podając jako przykłady Institutional Shareholder Services (ISS) i Glass Lewis, dwie główne firmy doradcze dla akcjonariuszy. „[A] „Wielu aktywistów infiltruje organizacje kapitałowe” – powiedział Musk, dodając, że „nie szuka dodatkowej ekonomii; chcę po prostu być skutecznym zarządcą potężnej technologii”.

Pras Subramanian jest reporterem Yahoo Finance. Możesz to śledzić Świergot i dalej Instagrama.

Aby zapoznać się z najnowszymi raportami i analizami zysków, szeptami i prognozami zysków oraz wiadomościami o wynikach spółek, kliknij tutaj

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance