30 kwietnia, 2024

Puchar BJK: Iga Świątek w finale do Polski, Czechy w czołówce

Nowa nr 1 Iga Swedek po raz pierwszy weszła do finału Billy Jean King Cup dla Polski wraz z innymi debiutantami z Włoch i Kazachstanu.

Inni zwycięzcy to staromodne Czechy – zwycięzcy sześciokrotnie od 2011 roku – Hiszpania, Kanada i Stany Zjednoczone.

Finały odbędą się w listopadzie, gdzie nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.

W pierwszym odwróconym meczu singlowym Svitech zapewnił sobie niemożliwe prowadzenie dla Polski, pokonując Rumunkę Andreę Priscari 6:0, 6:0. Od czasu przejścia na emeryturę Ash Party wygrał 19 meczów, stając się numerem 1 na świecie w dwóch.

„Zajęło nam kilka lat, stopniowo postępowaliśmy, aby w końcu się zakwalifikować” – powiedział Sviatech.

„W finale pokażemy jeszcze większy postęp. Jestem tak dumny, że myślę o nas. Ostatecznie Polska wygrała 4-0.

Camila Giorgi zdobyła decydujący trzeci punkt dla Włochów przeciwko Francji w Alghero.

Georgie pokonał Harmony Done 6-2, 6-0. Dan zadebiutował w trofeum przed Alice Garnett, ale Georgie był w dominującym nastroju. Włochy wygrały sześć razy z rzędu.

– Nie jesteśmy szczęśliwi, jesteśmy w siódmym niebie – powiedziała kapitan Włoch Tatiana Corbin.

Francja przegrała trzy razy od wygrania finału w 2019 roku.

Wizyta Kazachstanu w Niemczech w północnym sułtanie była zasmucona, gdy Elena Rybakina nawróciła Angelique Gerber 4-6, 6-3, 7-5. Gerber próbował utrzymać Niemcy przy życiu, pokonując ich 5-3 w finale, ale Rybakina nagle rozwinął swój najlepszy tenis przy silnym wsparciu i wygrał cztery ostatnie mecze.

Kazachstan wygrał 3-1.

Czesi oddalili się od Wielkiej Brytanii i wygrali 3-2 w Pradze.

Tymczasowa para Carolina Muchova, która gra swój pierwszy debel pucharowy od 2019 roku, i Marquette Vondrosova, która grała swój pierwszy debel pucharowy, pokonała Harriet Dart i Katie Swann 6:1, 7:5.

Vondrosova, finalistka French Open 2019, pojawiła się w swoim rodzinnym klubie i rozpoczęła dzień od pokonania mistrzyni US Open Emmy Radukanu 6-1, 6-1.

READ  Ekskluzywna UE znajdzie sposób, aby pomóc Polsce uzyskać dostęp do zamrożonych pieniędzy UE – Hon

Radukanu potrzebował czasu medycznego w pierwszym secie, gdy pojawił się pęcherz na prawej nodze.

Dart pokonała 16-letnią czeską debiutantkę Lindę Frukhvirtovą 6-0, 5-7, 6-2 w ponad 2 godziny, aby zrównać Wielką Brytanię z jej pierwszym trofeum w wygranym pojedynku.
Po krótkiej przerwie Dart odpadł w deblu, jego trzeci mecz od dwóch dni, ale Vondrosova goniła go, zdobywając wszystkie trzy czeskie punkty.

Hiszpania awansowała, nie tracąc ani jednego seta z Holandią, która była gospodarzem turnieju w Hertogenbosch.

Sarah Sorops Tormo zdobyła drugi punkt, pokonując Arantza Rus 6:0, 6:4 w pierwszym odwróconym singlu. W deblu Hiszpania wygrała 4-0.

Leila Fernandez awansowała do finału drugi rok z rzędu, zajmując trzecie miejsce z dwoma pozostałymi meczami przeciwko Łotwie. Fernandez pokonała Danielę Wisman 6-2, 6-1 i wygrała swój drugi mecz singlowy w Vancouver.

W Asheville Asia Mohammed i Jessica Begula pokonały Ludmilę Kitchenok i Dayanę Yastremską 7:6 (5), 6:3 w równych setach, by w finale pokonać Stany Zjednoczone. Ukraina 3-2.

Ukraina przegrała 2:0 po zwycięstwie w singlu nad Bekulą i Alison Riske w piątek, ale Jastremska przywróciła zaufanie Ukraińców, pokonując Bekulę 6:3, 6:4 w rewersie singla w sobotę.

W drugim meczu Katrina Javatska pokonała Shelby Rogers 6:3, 6:4 i zremisowała dla Ukrainy, zanim w deblu wygrały Stany Zjednoczone.