John Landau, zdobywca Oscara, producent, który współpracował z reżyserem Jamesem Cameronem przy trzech najbardziej dochodowych filmach wszechczasów – „Titanic” i „Avatar” – zmarł w piątek w Los Angeles w wieku 63 lat.
Rodzina poinformowała o jego śmierci w oświadczeniu wydanym przez Disney Entertainment, a firma nie podała przyczyny śmierci.
Kilkudziesięcioletnia współpraca Landaua i Camerona przeszła do historii kina. Ich pierwszy wspólny film, Titanic, stał się pierwszym filmem, który po premierze w 1997 roku zarobił na całym świecie ponad 1 miliard dolarów. Ich kolejny film, epicki science-fiction Avatar (2009), pobił rekord przychodów, który osiągnął 1,84 miliarda dolarów .
„Titanic” był nominowany do 14 Oscarów i zdobył 11, w tym dla najlepszego filmu, nagrodę podzieloną przez Camerona i Landaua.
„Nie umiem grać, nie umiem komponować, nie umiem robić efektów wizualnych, więc myślę, że dlatego właśnie produkuję” – mówi Lando. Powiedział w swoim przemówieniu akceptacyjnym.
John Landau urodził się 23 lipca 1960 roku w Nowym Jorku. Jego pierwszy kontakt z kinem nastąpił dzięki rodzicom, Eliemu i Eddiemu Landauom, którzy wspólnie wyprodukowali ambitne filmy niezależne dla szerokiej publiczności, w tym adaptacje sztuk Eugene’a O’Neilla, Edwarda Albee i Bertolta Brechta.
Wiele z tych adaptacji zostało wydanych w ramach stworzonej przez Landusa usługi subskrypcyjnej o nazwie American Film Theatre, która zapewniała widzom dostęp do regularnych pokazów kinowych wersji sztuk.
Pan Lando studiował w Szkole Sztuk Filmowych Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, a później pracował jako kierownik produkcji przy takich filmach jak „Baby, I Shrunk the Kids” (1989) i „Dick Tracy” (1990).
Został wiceprezesem wykonawczym ds. produkcji filmowej w 20th Century Fox, gdzie nadzorował między innymi takie filmy jak „Kevin sam w domu” (1990), „Pani Doubtfire” (1993) i „Prędkość” (1994).
To właśnie w tym okresie poznał Camerona, który reżyserował „Prawdziwe kłamstwa” (1994), komedię akcji wyprodukowaną przez 20th Century Fox. Kiedy Landau zdecydował się odejść z firmy, Cameron zapytał go, czy chciałby przeczytać scenariusz do projektu o kryptonimie „Ice Planet”. Projekt przekształcenia się w „Titanica” był początkiem ich długiej współpracy.
Nie spodziewano się, że „Titanic” odniesie ogromny sukces kasowy. Film trwa ponad trzy godziny, a przed premierą szeroko rozpowszechniono krytyczne doniesienia prasowe szczegółowo opisujące opóźnienie w produkcji, które kosztowało 200 milionów dolarów, znacznie przekraczając koszt filmu. Budżet: 110 milionów dolarów.
Landau powiedział, że podczas realizacji filmu czuł się jak burmistrz miasta.
„Miałem wszystkich tych pracowników, w tym szefów różnych działów, takich jak efekty specjalne, rekwizyty i garderoba, którzy potrzebowali pomocy i wsparcia – czasem wsparcia moralnego, czasem wsparcia finansowego” – powiedział Los Angeles Times w 2017 r. 1998.
Kiedy przyszło do presji przekroczenia budżetu o dziesiątki milionów dolarów, powiedział: „Łatwo było walczyć o rzeczy, o które prosiliśmy, ponieważ uważaliśmy, że są one niezbędne do stworzenia wstępnej wizji filmu”.
Cameron powiedział dziennikowi Los Angeles Times, że „większość producentów tworzy filmy przy ograniczonym budżecie, a nie filmy”, ale w przypadku Landau tak nie jest.
„Najtrudniej jest zrównoważyć dodatkowe wydatki z korzyściami estetycznymi filmu – trzeba w pewnym stopniu sięgnąć do umysłu reżysera” – mówi Cameron. „Lando rozumiał, czego potrzebuje filmowiec”.
Ich drugi film, „Avatar”, zarobił na całym świecie prawie 3 miliardy dolarów i był nominowany do dziewięciu Oscarów. Zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię artystyczną, najlepsze zdjęcia i najlepsze efekty wizualne. Kontynuacja, „Avatar: Water Road”, ukaże się w 2022 roku.
Pan Lando pełnił funkcję dyrektora operacyjnego w studiu produkcyjnym pana Camerona, Lightstorm Entertainment, i był siłą napędową stworzenia atrakcji w Walt Disney World inspirowanej serią filmów „Avatar”.
Jak podaje oświadczenie rodziny, pozostawił po sobie żonę Julie Lando, dwóch synów Jimmy’ego i Judy, siostry Tinę i Cathy Lando oraz brata Liz.
W grudniu 2009 roku, na krótko przed premierą „Avatara”, Landau powiedział cyfrowemu magazynowi Salon, jak uzasadnia kręcenie tak drogich filmów, twierdząc, że dają one inwestorom zwrot z kapitału, tworzą miejsca pracy i dają widzom „coś, czego nie mogą dostać to gdziekolwiek indziej.”
„Kiedy widzowie przychodzą na nasz film, a my mogliśmy wydać więcej pieniędzy niż ktokolwiek inny, wiesz co? Publiczność zyskuje więcej z każdej wydanej złotówki” – powiedział Landau. „Nie płacą więcej za obejrzenie naszego filmu niż za Paranormal Activity”.
Powiedział też, że robi filmy dla widzów, a nie dla krytyków czy wyborców na ceremoniach wręczania nagród.
„Chcemy zapewnić widzom rozrywkę, to jest nasz najważniejszy cel. Jeśli nic więcej, to wspaniale. Chcemy jednak, aby ludzie czerpali przyjemność z filmów nie tylko zmysłowo, ale także emocjonalnie” – powiedział Landau.
More Stories
Cate Blanchett twierdzi, że we współczesnym społeczeństwie panuje „wyraźny brak wstydu” | Cate Blanchett
Koreańska piosenkarka popowa Taeil opuszcza grupę śpiewającą z powodu oskarżeń o przestępstwa na tle seksualnym
Ojciec gwiazdy „Austina Powersa”, Heather Graham, ostrzega, że Hollywood „zabierze mi duszę”