23 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i kraje bałtyckie zaostrzają kontrole graniczne w obliczu kryzysu migracyjnego – DW – 16.06.2024

Polska i kraje bałtyckie zaostrzają kontrole graniczne w obliczu kryzysu migracyjnego – DW – 16.06.2024

Po jakimś czasie Unia Europejska Seria sankcji gospodarczych nałożonych na Białoruś w związku z wyborami prezydenckimi, które opozycja potępiła jako sfałszowane, spowodowała, że ​​latem 2021 roku na granicę Białorusi z Litwą zaczęły napływać tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Polska i kraje bałtyckie za nagłą wizytę obwiniły białoruskiego przywódcę Aleksander Łukaszenka W połączeniu z Rosją przerodził się w szerszy kryzys graniczny, który nadal trwa trzy lata później. Statystyka trzech sąsiadujących ze sobą państw Białoruś Agenci Straży Granicznej przechwycili około 150 000 prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów.

„Nie ma wątpliwości, że kryzys na granicy został spowodowany działaniami hybrydowymi po stronie białoruskiej. Wiemy, że jest to sztucznie utworzony i kontrolowany szlak migracyjny” – powiedział DW rzecznik polskiej straży granicznej Andrzej Juzwiak.

Urzędnicy UE uważają, że wielu migrantów zostało zorganizowanych i wspomaganych przez Rosję i jej sojuszniczą Białoruś w ramach skoordynowanych wysiłków na rzecz destabilizacji UE. Według polskich władz prawie 90% migrantów posiada na granicy Polski wizy rosyjskie, co wskazuje na ingerencję Rosji.

Polska ponosi ciężar przekroju poprzecznego imigrantów

Od 2021 r. polska straż graniczna udaremniła prawie 100 tys. prób nielegalnego przedostania się migrantów z Białorusi do Polski. Łotwa Około 25 000 prób i Litwa 22 000 z. Nie oznacza to jednak, że wiele osób próbowało przedostać się do UE, ponieważ można było próbować przedostać się do UE wielokrotnie.

Patrząc na dane liczbowe w poszczególnych latach, na pierwszym miejscu znajduje się rok 2021, w którym odnotowano 52 000 prób wjazdu do UE z Białorusi, następnie 43 000 w 2023 r. i około 31 000 w 2022 r.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku strażnicy graniczni trzech krajów odnotowali już ponad 20 tys. prób wjazdu na teren UE. Polska ponownie znajduje się pod silną presją, a polskie władze każdego dnia podejmują 400 prób, aby migranci udali się na zachód, głównie do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

READ  Hałas analityczno-polityczny odwraca uwagę od ustalania stawek w Europie Środkowej | WSAU Wiadomości/Rozmowy 550 AM · 99,9 FM

„Jesteśmy otwarci na różne scenariusze” – powiedział Juswiak, nie precyzując.

Tymczasem na bezpośredniej granicy Unii Europejskiej Rosja W Estonii i na Łotwie sytuacja jest stosunkowo spokojna, a oba kraje nie zgłaszają żadnej migracji „z użyciem broni”.

„Oczywiście, są wysiłki [by migrants] Nielegalna migracja przez estońską granicę w ostatnich latach, czy to na własną rękę, czy przy pomocy różnych organizacji przestępczych” – powiedział Vejko Kommusar, szef estońskiej agencji straży granicznej. Podobnie dzieje się na Łotwie, Litwie i w Polsce. [Belarusian] Państwo celowo skierowało przepływ ludzi w stronę granicy.

Sąsiad Estonii na północy, FinlandiaDo końca 2023 r. do punktów kontrolnych z Rosją przybyło około 1300 migrantów. W odpowiedzi kraj zamknął w kwietniu na czas nieokreślony całą granicę z Rosją.

Agenci Straży Granicznej twierdzą, że imigranci stają się coraz bardziej agresywni

Od 2021 roku Polska, Litwa i Łotwa wydadzą setki milionów euro na zabezpieczenie swoich granic wysokimi płotami z drutu kolczastego wyposażonymi w tysiące kamer i czujników ruchu. Zwiększono także liczebność personelu Straży Granicznej i wojska.

Pomimo dodatkowych fortyfikacji funkcjonariusze graniczni nadal borykali się z problemami.

Rok rozpoczął się spokojnie dla łotewskiej straży granicznej: nadal działając w ramach specjalnych środków ochrony granicy, w styczniu i na początku lutego nie doszło prawie do nielegalnego przekroczenia granicy, dlatego Łotwa zdecydowała się zaprzestać stosowania specjalnych środków. Ale nagle znowu zaczęli napływać emigranci z Białorusi.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego dało łotewskiej straży granicznej prawo do działania nie tylko w pobliżu granicy, ale na większym obszarze. Straż graniczna ma prawo przeszukiwać budynki mieszkalne w przypadku podejrzeń o ukrywanie się w nich migrantów, straż graniczna ma prawo pracować w godzinach nadliczbowych, a łotewska policja i siły bezpieczeństwa mają obowiązek pomagać funkcjonariuszom straży granicznej.

Polska zareagowała teraz w ten sam sposób, realizując własne operacje specjalne na granicy z Białorusią.

READ  Museum TV 4K rozwija się w Polsce
Polska przywróciła strefę buforową na części swojej granicy z Białorusią, która będzie obowiązywać przez najbliższe trzy miesiące.Foto: Attila Husejnow/ZUMA Press Wire/IMAGO

13 czerwca Polska przywróciła wzdłuż swojej granicy z Białorusią około 60-kilometrową (40 mil) strefę zakazu wjazdu, strefę o szerokości 200 metrów, niedostępną dla wszystkich mieszkańców, w tym grup humanitarnych i dziennikarzy. Poprzedni rząd Polski tymczasowo utworzył w 2021 r. dużą strefę buforową wzdłuż całej swojej granicy.

Głównym celem strefy jest zapewnienie bezpieczeństwa okolicznym mieszkańcom i funkcjonariuszom ochrony pracującym na granicy, a także ograniczenie działalności przemytników ludzi – powiedział Juswiak, rzecznik Straży Granicznej.

Od początku kryzysu migracyjnego migranci stają się coraz bardziej agresywni. „Używają niebezpiecznych narzędzi, noży, kijów, maczug, noży przyczepionych do proc. W polskie patrole rzucane są kamienie, gałęzie, płonące gałęzie” – powiedział Juzwiak.

28 maja młody polski żołnierz został dźgnięty nożem w klatkę piersiową przez migranta przez kraty płotu granicznego w pobliżu wsi Dubycz Sierkin. Później zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

Należy szanować prawa i wolności wszystkich migrantów: IOM

Grupy praw uchodźców wypowiadały się przeciwko strefie buforowej, twierdząc, że uniemożliwi im to pomoc migrantom potrzebującym żywności lub pomocy medycznej przekraczającym granicę w odległych obszarach.

Polska, Łotwa i Litwa były wielokrotnie krytykowane przez organizacje humanitarne za sposób radzenia sobie z kryzysem. Organizacje pozarządowe oskarżają kraje o łamanie praw człowieka poprzez stosowanie taktyki „wypychania” w celu wydalenia migrantów i osób ubiegających się o azyl. Osoby i grupy, które próbowały pomóc migrantom, były często zatrzymywane i ścigane.

Polska Straż Graniczna podała, że ​​według stanu na 10 czerwca br. na odcinku polsko-białoruskiej granicy państwowej zatrzymano 196 osób ułatwiających i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji wezwała te trzy państwa do zapewnienia praworządności na granicach oraz poszanowania praw człowieka i wolności wszystkich migrantów, niezależnie od statusu imigracyjnego.

„Podstawową odpowiedzialność za ochronę bezbronnej ludności należy podzielić między państwa w sposób solidarny i zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami” – powiedział DW rzecznik, dodając, że IOM wezwała również do zaprzestania wykorzystywania migrantów do celów politycznych. Dla celu.

READ  Polska zbuduje nową linię kolei dużych prędkości o wartości 32 mln funtów łączącą najpiękniejsze miasta w kraju | Świat | Aktualności
Premier Tusk (po lewej) odwiedza w maju żołnierzy stacjonujących na granicy z BiałorusiąZdjęcie: Artur Resco/Bob/TPA/Image Alliance

Ale polski premier, który odwiedził granicę w maju Donalda Tuska Rosja i Białoruś nie ustąpiły w walce z nielegalną imigracją.

„Nie ma miejsca na negocjacje. Granica Polski musi być chroniona” – powiedział. „Polscy żołnierze, straż graniczna, urzędnicy stali się celem agresji i macie pełne prawo, nie mówiąc już o obowiązku, użyć wszelkich dostępnych wam środków. […] Kiedy chronisz nie tylko granicę, ale także swoje życie.

Redakcja: Martin Kubler

Mieszkańcy wschodniej Polski obawiają się, że strefa przygraniczna zabije turystykę

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.