Dług publiczny Polski rośnie w najszybszym tempie od lat. W pierwszym kwartale tego roku wzrosła o 4,8 proc. do 1,77 bln zł. Dopiero w wyjątkowych okolicznościach, jakie stanowiła pandemia 2020 r., zadłużenie szybko rosło. Wyłączając ten okres, najszybszy wzrost długu publicznego nastąpił w 2010 r.
Główną przyczyną obecnego wzrostu długu publicznego jest znaczny deficyt finansów publicznych, który może przekroczyć 5 proc. PKB. Należy zwrócić uwagę na sezonowość: na początku roku rząd zazwyczaj pożycza środki z góry, gromadząc środki do wydawania przez cały rok. W rezultacie zadłużenie jest generalnie wyższe w pierwszej połowie roku niż w drugiej.
Jeśli chodzi o PKB, całkowite zadłużenie sektora publicznego – obejmujące budżet, różne fundusze budżetowe i samorządy lokalne – wzrosło do 51,5 proc. To najwyższy poziom od blisko dwóch lat, ale utrzymuje się w historycznym przedziale 45-55 proc. PKB na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. W 2008 r., tuż przed światowym kryzysem finansowym, zadłużenie tylko raz spadło poniżej tego progu, a podczas kryzysu w strefie euro w 2013 r. i pandemii w 2020 r. przekroczyło 55 proc., w obu przypadkach charakteryzujących się słabym wzrostem gospodarczym lub recesją.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com