18 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dania zamyka cieśninę żeglugową z powodu awarii rakiety

Dania zamyka cieśninę żeglugową z powodu awarii rakiety

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Fregata Niels Juel (zdjęcie archiwalne)

Duńska armia była zmuszona tymczasowo zamknąć główny szlak żeglugowy i pobliską przestrzeń powietrzną po awarii wyrzutni rakiet na pokładzie statku.

W czwartek po południu Krajowy Urząd Morski wydał ostrzeżenie dla statków, aby omijały część fiordu Wielki Bełt u wybrzeży Danii ze względu na ryzyko znalezienia „fragmentów rakiety”.

W zeszłym miesiącu rozpoczęły się w regionie ćwiczenia morskie, które zakończą się w piątek.

Szlak żeglugowy został ponownie otwarty w czwartek wieczorem po około sześciu godzinach.

Armia dodała: „Dopóki wyrzutnia rakiet nie zostanie zneutralizowana, istnieje ryzyko, że rakieta zostanie wystrzelona i odleci kilka kilometrów dalej”.

Pocisk wystrzelono z fregaty Niels Juel, która od 2023 roku wchodzi w skład Stałych Sił Morskich NATO.

Ostrzeżenie obejmowało obszar na południowy zachód od miasta Korsor, około 4 km (2,5 mil) na południe od mostu Wielkiego Bełtu przecinającego cieśninę.

Operator mostu powiedział, że most pozostaje otwarty dla ruchu.

Ministerstwo Obrony podało, że rakieta zawierała 150 kilogramów materiałów wybuchowych, dodając, że nie jest uzbrojona i nie wybuchnie, jeśli spadnie do morza.

W późniejszym oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że specjaliści „przeprowadzili szereg różnych testów, po których okazało się, że rakieta nie jest uzbrojona i nie ma już niebezpieczeństwa, że ​​rakieta będzie mogła zostać wystrzelona”.

Wypadek, który miał miejsce w fiordzie Wielkiego Bełtu, kończy trudny tydzień dla duńskiej marynarki wojennej.

W środę minister obrony generał Fleming Lintver został zwolniony z pracy w związku z niezgłoszeniem awarii systemów uzbrojenia na duńskiej fregacie Ever Huitveldt na Morzu Czerwonym.

Duński minister obrony Troels Lund Poulsen powiedział, że stracił zaufanie do Lintvera, który nie poinformował Ministerstwa Obrony, że systemy radarowe i rakietowe fregaty uległy awarii po ataku drona kontrolowanego przez bojowników Houthi.

Statek Ever Heitfeldt pomagał chronić handlowy ruch morski przed atakami Houthi, jednocześnie rozpoczynając kampanię wsparcia dla Palestyńczyków po izraelskim ataku na Gazę.

Ani załoga, ani statek nie odnieśli obrażeń podczas rozmieszczania.

READ  Indie wzywają kraje do przyspieszenia testów w miarę wzrostu liczby przypadków COVID-19