16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W nowym badaniu naukowcy twierdzą, że to, co myśleliśmy, że wiemy o tyranozaurze, było błędne

W nowym badaniu naukowcy twierdzą, że to, co myśleliśmy, że wiemy o tyranozaurze, było błędne

Aktualności

Debata na temat starożytnych dinozaurów nabrała nowego tempa po wynikach nowego badania sugerującego, że miniaturowe wersje słynnego Tyrannosaurus rex mogą w rzeczywistości stanowić odrębny gatunek.

Naukowcy z Uniwersytetów w Bath i Uniwersytetu w Chicago przyjrzeli się nowym skamieniałościom młodych T. rexes i doszli do wniosku, że to, co wcześniej uważano za młode wersje dobrze znanych dinozaurów, prawdopodobnie jest podobnymi, ale odrębnymi gatunkami.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Fossil Studies, przyjrzano się słojom maleńkich skamieniałości T. rex, znaleziono dowody na spowolnienie tempa wzrostu kości i zasugerowano, że wersje słynnego dinozaura Nanotyrannus były prawdopodobnie prawie w pełnym rozmiarze.

„Gdyby te stworzenia T. rex były małe, powinny rosnąć jak szalone, przybierając na wadze setki kilogramów rocznie, ale my tego nie widzimy” – stwierdził w raporcie opublikowanym w czasopiśmie dr Nick Longrich, współautor badania Dziennik. Nowy Atlas. „Próbowaliśmy modelować dane na wiele różnych sposobów i uzyskiwaliśmy niskie stopy wzrostu”.

Odkrycia zaprzeczają badaniu przeprowadzonym w 2020 r. przez naukowców z Oklahoma State University, z którego wynika, że ​​w chwili śmierci młody tyran rex miał prawdopodobnie zaledwie 13–15 lat i nie osiągnął jeszcze swojego pełnego potencjału rozwojowego.

Jednak w nowym badaniu modelowano prawdopodobne tempo wzrostu mniejszych kości T. rex, szacując, że urosną one maksymalnie do 1984–3307 funtów, czyli zaledwie około 15% wielkości dorosłego T. rex.

Wyniki nowego badania sugerują, że miniaturowe wersje słynnego Tyrannosaurus rex mogą w rzeczywistości stanowić odrębny gatunek. Santi Vesali/Getty Images
Przyjrzeli się słojom młodych skamieniałości T. rex i znaleźli dowody na spowolnienie tempa wzrostu kości, co zasugerowało, że wersje słynnego dinozaura Nanotyrannus były prawdopodobnie prawie pełnowymiarowe. Spencer Platt/Getty Images

Naukowcy odkryli również, że skamieniałości Nanotyranus miały ponad 150 cech różniących się od ich odpowiedników dinozaurów, w tym wąski pysk i dłuższe ramiona.

„Ręce są w rzeczywistości dłuższe niż u tyranozaura” – powiedział Longrich. „Nawet największy tyranozaur miał krótsze ramiona i mniejsze pazury niż malutki nanotyranozaur. To było zwierzę, którego ramiona były w rzeczywistości bardzo potężną bronią. To naprawdę zupełnie inne zwierzę – małe, szybkie i zwinne. Tyrannosaurus rex polegał na rozmiarze i siłę, ale to zwierzę polegało na szybkości.

READ  Pierwszą rzeczą, która nas odwiedzi z innego układu gwiezdnego, może być statek kosmiczny

Naukowcy podkreślają również, że brakowało odkryć skamieniałości posiadających cechy wspólne zarówno z nanotyrannosem, jak i tyranozaurem, które powinny zacząć mieszać cechy młodszej wersji słynnych epok dinozaurów, jeśli jest to ten sam gatunek.

Zamiast tego badacze twierdzą, że starożytna skamielina, niegdyś uważana za Nanotyrannus, po ponownym zbadaniu wymiarów jego czaszki okazała się skamieniałością młodego tyranozaura, chociaż miała również cechy podobne do cech większych gatunków.

Odkryli również, że skamieniałości Nanotyranus miały ponad 150 cech różniących się od ich odpowiedników dinozaurów, w tym węższy pysk i dłuższe ramiona. Estebana de Armasa/Shutterstock

Jednak nowe badania nie przekonały wszystkich naukowców, że mniejsze skamieniałości należą do innego gatunku.

„Nie mam problemu z tym, że Nanotyrannus istnieje naprawdę, jeśli nauka tak pokazuje” – stwierdziła w wywiadzie dla New Scientist Holly Woodward, autorka badania przeprowadzonego w Oklahoma State w 2020 r. „Nie jestem przekonany, że ich interpretacja jest dokładniejsza niż nasza”.

Jednak inni z radością przyjęli nową perspektywę, określając siebie jako uczonych w College of Charleston Scott Persons „Mający obsesję na punkcie dinozaurów”. Poinformowanie New Scientist o odkryciach powinno poszerzyć debatę.

„Nowy artykuł nie rozwiąże kontrowersji, ale jestem optymistą, że wstrząsnie sytuacją” – powiedział Pearsons.


Załaduj więcej…




https://nypost.com/2024/01/07/news/what-we-thought-we-knew-about-t-rex-was-wrong-researchers-say-in-new-study/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium =site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania