24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Deweloperzy SMR patrzą na Polskę

Deweloperzy SMR patrzą na Polskę

Polska jest zainteresowana firmami, które chcą budować małe modułowe reaktory jądrowe (SMR).

23 września Camco of Canada, GE Hitachi Atomic Energy (GEH), GEH SMR Technologies Canada, (GEH SMR Canada) i Synthos Green Energy (SGE), członkowie grupy Synthos, podpisały wyłączną i niewiążącą umowę. Porozumienie (MOU) w celu oceny możliwości instalacji łańcucha dostaw paliwa uranowego w Kanadzie zdolnego do obsługi potencjalnej floty BWRX-300 SMR w Polsce.

BWRX-300 to chłodzony wodą, naturalny obieg SMR o mocy 300 MWe, działający w oparciu o projekt i licencję ESBWR z certyfikatem US NRC firmy GEH z pasywnymi systemami bezpieczeństwa. W wyniku innowacyjnego uproszczenia projektu projekty GEH BWRX-300 będą wymagały znacznie niższych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi projektami SMR.

Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem na żądanie, niedrogiej, bezemisyjnej energii elektrycznej z niezawodnego, dedykowanego źródła. W 2019 roku SGE i GEH zgodziły się na współpracę przy możliwych aplikacjach wdrożeniowych dla BWRX-300 w Polsce. SGE i GEH podpisały w 2020 roku strategiczne porozumienie, które dodatkowo zacieśniło współpracę.

Camco świadczy usługi uranu, rafinacji i konwersji uranu dla przemysłu jądrowego na całym świecie. W lipcu 2021 r. Camco, GEH i Global Nuclear Fuel-Americas (GNF-A) zgodziły się zbadać szereg obszarów współpracy w zakresie poprawy komercjalizacji i wdrażania BWRX-300 SMR w Kanadzie i na całym świecie. „Wierzymy, że energia jądrowa odegra kluczową rolę we wspieraniu krajów i firm na całym świecie w osiąganiu celów zerowej emisji netto” – powiedział Tim Kitchel, prezes i dyrektor generalny CAMCO. „Niniejsze Memorandum of Understanding jest doskonałym przykładem tego, jak innowacyjne rozwiązania, takie jak Synthos Green Energy, mogą przyczynić się do inicjatyw branżowych mających na celu udekorowanie firm i SMR”.

Prezes zarządu SFE, Rafael Gasprov, powiedział: „Cieszymy się na współpracę z Camco i GEH, aby zrozumieć wymagania dotyczące uranu BWRX-300 w Polsce i wsparcie, jakie może zapewnić Kanada.

READ  Polska opozycja wstrząśnięta nową „rosyjską ustawą o wpływach” O co tak naprawdę chodzi?

Prezes i dyrektor generalny GEH Jay Wilman powiedział: „Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Camco i Synthos Green Energy w celu utrzymania GEH BWRX-300.” Wykorzystując istniejącą certyfikację projektową ESBWR, licencjonowaną i sprawdzoną konstrukcję paliwa GNF2 oraz łącząc sprawdzone komponenty i łańcuch dostaw GEH uważa, że ​​BWRX-300 jest najmniej ryzykowny, najtańszy i najszybszy na rynku SMR.

W raporcie perspektywicznym firmy zauważyły, że projekt obarczony jest szeregiem zagrożeń. Ryzyko, że BWRX-300 nie zostanie skomercjalizowany i nie będzie używany w oczekiwanym czasie i po oczekiwanych kosztach lub w ogóle; Ryzyko, że materiały jądrowe i SMR nie przyczynią się do dekarbonizacji zgodnie z oczekiwaniami; I nieudowodnione ryzyko dostarczania bezemisyjnej energii elektrycznej w Polsce lub tworzenia dodatkowych miejsc pracy w Kanadzie. „

Nuskel Memorandum of Understanding z polskimi firmami

Tego samego dnia podpisano kolejne Memorandum of Understanding (MoU) pomiędzy Newsgale Power, KGHM Polska Miedź i Piela Business Engineering (PBE) w Stanach Zjednoczonych w celu zbadania wykorzystania Małego Modułowego Reaktora Jądrowego NuScale (SMR) do regeneracji węgla Rozwiązanie dla paliw węglowych. Fabryki procesów przemysłowych KGHM w Polsce oraz energii elektrycznej i ciepła. KGHM jest polską firmą zajmującą się produkcją miedzi i srebra, a PPE jest polską firmą konsultingową specjalizującą się w doradztwie w zakresie inżynierii biznesowej.

SMR dla wody lekkiej firmy Newskel ma na celu dostarczanie energii do wytwarzania energii, ciepłownictwa, odsalania i innych zastosowań związanych z ogrzewaniem procesowym. Posiada w pełni fabryczny moduł Nuskel Power, który jest w stanie wytworzyć 77 MW energii elektrycznej przy użyciu technologii reaktora ze sprężoną wodą. Skalowalna konstrukcja firmy Nuskel — elektrownia zmniejsza stabilność finansową związaną z obiektami jądrowymi składającymi się z maksymalnie czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów mocy. W sierpniu 2020 roku stał się pierwszym projektem SMR zatwierdzonym przez Urząd Regulacji Energetyki Atomowej USA. Nuskel i Flor pracują obecnie dla Utah Associated Municipal Power Systems nad komercjalizacją fabryki. Firma Nuskel podpisała protokół ustaleń z klientami zainteresowanymi rozważeniem zastosowania technologii SMR w 12 krajach.

READ  Northwold rozpoczyna budowę nowej fabryki w Polsce

Zgodnie z Memorandum of Understanding, Newscale będzie rozwiązaniem w zakresie przetwarzania/recyklingu węgla dla elektrowni węglowych KGHM i PBE, a także dla rozległych nowych elektrowni jądrowych oraz dla wsparcia działalności przemysłowej w Polsce. Egzamin będzie obejmował analizę czynników technicznych, ekonomicznych, prawnych, regulacyjnych, finansowych i instytucjonalnych.

„NuScale z przyjemnością łączy elektrownie NuScale w Polsce z KGHM i PBE” – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. „Wycofanie starych elektrowni węglowych prowadzi do zmian w wytwarzaniu energii, wymaganiach infrastrukturalnych i możliwościach zatrudnienia. Technologia Nuskelin SMR jest najlepszym elastycznym rozwiązaniem w zakresie czystej energii do ponownego wykorzystania wycofanych elektrowni węglowych.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź, powiedział, że potrzebne są zdecydowane działania w sprawie zmian klimatu. „Już odczuwamy wpływ wyczucia finansowego związanego ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów jądrowych do 2030 roku to solidna zapowiedź i element naszej transformacji energetycznej. Dodał, że firma planuje nie tylko pomagać w ochronie środowiska, ale także znacząco obniżyć koszty prowadzenia naszej działalności i komercyjnie wytwarzać energię elektryczną, aby wspomóc zielone zmiany w Polsce i obniżyć koszty dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

„W sektorze energetycznym przyszłości wyjątkowo ważną rolę odegra projektowanie modułowych źródeł energii” – powiedział Piotr Pila, założyciel i partner zarządzający PBE. „Dlatego SMR jest nie tylko konkurencyjny, ale naprawdę doskonały dla dużych reaktorów jądrowych.

Ponadto 23 września Newscale Power, Gedka Group (Gedka) i Unimode podpisały Memorandum of Understanding (MoU) z celami biznesowymi obejmującymi wykorzystanie technologii SMR firmy Nuskel jako rozwiązania do recyklingu węgla w elektrowniach węglowych w Polsce. Gedka to zintegrowana firma energetyczna z siedzibą w Oklahomie, która dostarcza budownictwo i ropę naftową, materiały rafinowane i energię alternatywną. Poprzez swoją strategię zerowego wpływu, Gedka koncentruje się na redukcji emisji za pomocą energii odnawialnej. Unimode to polska międzynarodowa grupa kapitałowa zajmująca się dostarczaniem paliw, gazu i energii elektrycznej oraz energii odnawialnej do odbiorców hurtowych i detalicznych. NuScale wesprze badania Gedki i Unimode dotyczące technologii SMR NuScale jako rozwiązania do naprawy / ponownego wykorzystania węgla w elektrowniach na paliwo węglowe oraz do wdrożenia nowej elektrowni jądrowej w Polsce.

READ  UE wszczyna postępowanie prawne przeciwko prawom LGBTQ+ na Węgrzech i w Polsce Prawa LGBT

„NuScale jest podekscytowany współpracą z Gedką i Unimotem nad możliwym wdrożeniem elektrowni NuScale w Polsce” – powiedział dyrektor generalny NuScale, John Hopkins. Darius Chichoki, prezes i dyrektor generalny Gedka Group, powiedział, że projekt jest zgodny z zobowiązaniem Gedki do dekarbonizacji i dywersyfikacji polskiej infrastruktury energetycznej. „Dzięki naszemu obecnemu partnerstwu z Unimode, cieszymy się, że możemy współpracować z NuScale, aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania na rynek w Europie Środkowej” – dodał.

Adam Sikorsky, prezes zarządu Unimot, powiedział, że to kolejny obszar do rozwoju projektów niskoemisyjnych w Polsce. „Naszą rolą jest promowanie technologii SMR jako niezawodnej alternatywy dla technologii węglowych oraz pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku. Docelowo zamierzamy stworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami edukacyjnymi i polskimi dostawcami komponentów w celu rozwoju tej technologii w naszym kraju Z czasem zdywersyfikuj działalność naszego zespołu.

Zgodnie ze strategią energetyczną polskiego rządu, Polska planuje budowę sześciu bloków jądrowych. Do 2033 r. Polska ma uruchomić reaktor jądrowy generujący 1-1,6 GWe. Kolejne reaktory muszą być budowane co dwa lub trzy lata, aż do osiągnięcia celu sześciu bloków. Amerykańskie firmy Bechtel i Westinghouse Electric Company ogłosiły w lipcu, że utworzyły komitet do realizacji projektów elektrowni jądrowych w Polsce. Francuski EDF otworzył w Warszawie biuro, w którym przygotowuje szczegółowy plan budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zainteresowanie wyraziła również Korea Hydro & Nuclear Power z Korei Południowej.