Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Fasser zapowiedziała we wtorek, że rozszerzy kontrole na granicy i w jej pobliżu po rozmowach ze swoim polskim odpowiednikiem Mariuszem Kamińskim – ale powstrzymała się od ogłoszenia stałych kontroli granicznych.
Berlin w proteście sprzeciwia się pomysłowi przywrócenia stałych punktów kontrolnych przemyt ludzi z Białorusi, Przedmiot roszczeń dwóch państw graniczących z Polską i Czechami.
Co powiedział minister?
Podczas wizyty w polskim mieście granicznym Świeców Fesser powiedział, że chciałby zaostrzenia kontroli imigracyjnych na granicy niemiecko-polskiej. Zaostrzenie kontroli obejmie dodatkowe ograniczenia w podróżach kolejowych i lotniczych.
„Teraz, wzmacniając kontrole graniczne, jestem przekonany, że razem doprowadzi to do nowej presji migracyjnej” – powiedział Faser.
Minister powiedział, że ze zwiększoną presją migracyjną z Białorusi przez Polskę oba kraje będą walczyć „poprzez działania na granicy, ale po obu stronach granicy”.
Jakie rozmowy?
Większość granic Niemiec, w tym te z obydwoma krajami, jest obecnie kontrolowana wyłącznie za pomocą wyrywkowych kontroli i innych środków.
Jedynie na granicy Niemiec z Austrią stosowane są obecnie standardowe kontrole graniczne na wszystkich przejściach. Dzieje się tak od 2015 r., kiedy szlakiem bałkańskim do Europy Zachodniej przemierzyły się dziesiątki tysięcy ludzi.
Ministrowie spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii we wschodnich Niemczech naciskają na firmę Pfizer, aby wdrożyła podobny system na swoich wschodnich i południowych przejściach granicznych dla migrantów wjeżdżających do Niemiec.
Według oficjalnych danych liczba nieuprawnionych wjazdów przez Polskę znacznie wzrosła od stycznia do marca i wyniosła 4013 przypadków, więcej niż w Austrii z 3674 przypadkami.
Na granicy niemiecko-czeskiej w Saksonii takie napływy gwałtownie spadają od szczytu we wrześniu 2022 r.
Na narodowym szczycie w sprawie uchodźców w Berlinie 10 maja rządy centralne i stanowe zgodziły się na wprowadzenie stałych kontroli granicznych z sąsiadami UE tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.
Opozycja wzywa do konfrontacji z Białorusią
Andrea Lindolz, wiceprzewodnicząca opozycyjnej konserwatywnej frakcji parlamentarnej CDU/CSU, naciskała na pewne uszczelnienie granic Niemiec.
Polscy strażnicy graniczni odnotowali w ostatnich tygodniach wzrost liczby nielegalnych przekroczeń granicy białoruskiej, co uważa się za częściowe. Mińsk próbuje odwetu przeciwko nałożonym na nią zachodnim sankcjom.
Lindolz powiedział, że Feser i Polska powinny uzgodnić konkretną mapę drogową, aby znacznie ograniczyć nielegalny wjazd do Niemiec.
„Ten poziom przekraczania granic w państwie autokratycznym, takim jak Białoruś, nie jest przypadkiem. Te nielegalne wjazdy są częścią strategii destabilizacji UE”.
Niemiecki związek zawodowy policjantów (GdP) oszacował, że możliwe jest wprowadzenie stałych kontroli granicznych z obydwoma krajami, ponieważ większość migrantów będzie szukać azylu.
„Stałe kontrole graniczne nie pomagają, jeśli chodzi o wnioski o azyl”, powiedział szef GdP, Andreas Rosskopf, wskazując, że wnioskodawcy muszą zostać rozpatrzeni i mogą zostać zawróceni tylko w przypadku niepowodzenia.
rc/kb (dpa)
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com