Japońska firma produkcyjna Daikin Industries rozpoczęła budowę swojej pierwszej w Polsce fabryki, w której będą produkowane pompy ciepła. Inwestycja, prowadzona przez spółkę zależną Daikin Europe, szacowana jest na 300 milionów euro.
Po zakończeniu budowy – obecnie zaplanowanej na 2024 rok – fabryka w Ksawerowie, podmiejskiej gminie niedaleko Łodzi w centralnej Polsce, do 2030 roku ma zatrudniać 3000 osób.
„Decyzja o zlokalizowaniu nowej fabryki w Polsce ma wiele zalet: da firmie Daikin dostęp do największej puli wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, dostęp do innych rynków oraz możliwość czerpania korzyści ze stabilnych łańcuchów dostaw” – powiedział Daikin. Oświadczenie.
💬ministrze @waldemar_buda W #Ksawerow k. #obciążenie: Śledztwo #daikin jest ważny dla wszystkich woj. # Lotsky – do przysztowno 3000 nowych miejsc pracy. Do ważnego z punktu widzenia Transformacji energetzejj. Bambi cibla, na gtore zapotrespovani rozni dakshe wort to produkovane… pic.twitter.com/1ifqciiqOv
— Ministersto Rozvoju i Technology (@MRiTGOVPL) 4 kwietnia 2023 r
W ubiegłym roku, w czasie kryzysu energetycznego i zielonej transformacji, w Europie zainstalowano rekordową liczbę 3 milionów rur grzewczych, napędzając popyt na źródła ciepła bez paliw kopalnych. Daikin szacuje, że do 2025 roku liczba ta osiągnie 3,5 miliona.
Pompy ciepła działają odwrotnie niż klimatyzacja, przenosząc energię cieplną z zewnątrz budynku do wewnątrz. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła szacuje, że w zeszłym roku w Europie wymieniono 4 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, co pozwoliło uniknąć emisji około 8 milionów ton CO2.
Dane EHPA pokazują, że pompy ciepła wzrosły w ubiegłym roku o 38% na 16 rynkach europejskich, aw Polsce wzrost był jeszcze szybszy, według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła o 137%, najszybszy wzrost w Europie. .
Popyt został zwiększony dzięki różnym dotacjom państwowym, w tym rządowemu programowi czystego powietrza i planowi My Electricity Plan z tego miesiąca.
Inwestycja Daikin w fabrykę pomp ciepła została okrzyknięta przez ministra rozwoju Waldemara Budę – który uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego – jako kolejny przykład „osiągnięcia w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski”.
W ostatnich latach wiele międzynarodowych firm zainwestowało w badania i produkcję ekologicznych technologii w Polsce, w tym fabryka Mercedesa o wartości 1 miliarda euro, która produkuje wyłącznie elektryczne samochody dostawcze, oraz kilka zakładów produkujących akumulatory i inne systemy magazynowania energii.
Polska wyprzedziła w zeszłym roku Stany Zjednoczone jako drugi co do wielkości producent akumulatorów litowo-jonowych na świecie, za Chinami.
Baterie stanowią obecnie 2,4% całkowitego polskiego eksportu https://t.co/dpWZBGlpx5
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 kwietnia 2023 r
Źródło głównego obrazu: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com