25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska pomaga ESA w nowej misji na Jowisza

Polska pomaga ESA w nowej misji na Jowisza

Polska wniosła wkład w misję Jupiter Icy Moons Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest wystrzelenie sondy kosmicznej w celu zbadania Jowisza i jego księżyców.

W próbkach gleby księżycowej znaleziono cząsteczki wody

Stwierdzono, że szklane paciorki powstałe w wyniku zderzenia skał kosmicznych z powierzchnią Księżyca zawierają wodę uwięzioną w środku, dostarczając naukowcom tego, co opisują.

Zobacz więcej

Naukowa część polskiego zaangażowania związana była przede wszystkim z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN), które było odpowiedzialne za przygotowanie jednego z głównych instrumentów badania, Radio & Plasma Waves Investigation (RPWI). odbierać fale radiowe i plazmowe.

Instrument posłuży do badania pola magnetycznego Jowisza i jego interakcji z otoczeniem.

Drugi instrument opracowany przy udziale PAN nosi nazwę Sub-milimeter Wave Instrument (SWI). Firma zaprojektowała prototypy instrumentu i zbudowała modele lotu.

W prace mocno zaangażowana jest również firma Atronica SP. z oo przyczyniła się do opracowania narzędzi badawczych do tej pracy projektując i budując modele kwalifikacyjne i lotnicze.

Polski udział w projekcie JUICE jest koordynowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z kolei finansowanie dla krajowych firm i instytucji pochodzi z Europejskiej Agencji Kosmicznej, do której Polska wnosi swój wkład.

JUICE to jedna z najważniejszych misji ESA. Ta bezzałogowa sonda kosmiczna jako pierwsza weszła na nieksiężycową orbitę księżycową. Projekt ma na celu zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Naukowcy twierdzą, że pod powierzchnią tych księżyców mogą istnieć oceany.

Łącznie 18 firm z 23 krajów, 83 firmy są zaangażowane w projekt prowadzony przez ESA, podpisano 116 kontraktów przemysłowych, zatrudnionych jest ponad 2000 osób, a koszt prac to około 1,6 miliarda euro. .

Źródło: