Urzędnicy w Polsce i na Słowacji wezwali sojuszników do dostarczenia Ukrainie myśliwców.
Warszawa i Bratysława deklarują gotowość ich wysłania MiG-29 produkcji radzieckiej Myśliwce do Kijowa w ramach międzynarodowej koalicji.
Jednak pozostaje niejasne, czy którykolwiek z innych zachodnich zwolenników Ukrainy jest skłonny podjąć ten krok.
„Myślę, że nadszedł czas, aby podjąć decyzję. Na Ukrainie umierają ludzie. Naprawdę możemy im pomóc” – powiedział w czwartek na Facebooku słowacki minister obrony Jaroslav Knott, nazywając brak działań „nieludzkim i nieodpowiedzialnym”.
Gdy brutalna wojna wkracza w drugi rok, Ukraina prosi Zachód o myśliwce, które wzmocnią jej bezpieczeństwo.
Chociaż Kijów otrzymał obietnice dotyczące czołgów – niektóre z nich już docierają – nadal nic nie wskazuje na to, by duże kraje, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, zgodziły się wysłać swoje samoloty bojowe.
Co robią inne kraje europejskie?
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wcześniej zamknął kwestię dostarczenia Ukrainie myśliwców; Podczas gdy Francja siedzi na płocie, mówiąc, że „nie ma ograniczeń” w wysyłaniu odrzutowców, pomysł nie został wykluczony, ale nie jest zobowiązana do wysłania jakichkolwiek myśliwców.
Holenderski premier Mark Rutte powiedział, że „nie ma przeszkód” w wysiłkach na rzecz pomocy Ukrainie, ale dodał, że odrzutowce będą „bardzo dużym kolejnym krokiem”.
Kijów wielokrotnie wzywał sojuszników do wysłania odrzutowców, aby rzucić wyzwanie rosyjskiej przewadze powietrznej i zapewnić powodzenie kontratakom prowadzonym przez zachodnie czołgi.
Rząd Wielkiej Brytanii, wśród zagorzałych zwolenników Kijowa i dostawców wojskowych, powiedział, że wysyłanie swoich samolotów bojowych jest „niepraktyczne”.
Rzecznik premiera Rishi Sunaka powiedział niedawno, że „brytyjskie myśliwce Typhoon i F-35 są bardzo wyrafinowane i nauczenie się latania zajmie miesiące”, chociaż powstrzymał się od stwierdzenia, że Londyn jest przeciwny wysyłaniu samolotów przez inne kraje.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com