28 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że światowa populacja osiąga 8 miliardów, ponieważ wzrost stawia przed planetą kolejne wyzwania

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że światowa populacja osiąga 8 miliardów, ponieważ wzrost stawia przed planetą kolejne wyzwania



CNN

Światowa populacja osiągnie we wtorek 8 miliardów, co będzie stanowiło „kamień milowy w rozwoju ludzkości”, zanim wskaźnik urodzeń zacznie spadać, wynika z prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła w oświadczeniu, że liczba ta oznacza dodanie miliarda ludzi do światowej populacji w ciągu zaledwie 12 lat.

Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się życia ludzi dzięki poprawie zdrowia publicznego, odżywiania, higieny osobistej i medycyny. Jest to również konsekwencją wysokiego i utrzymującego się poziomu dzietności w niektórych krajach”.

Reprezentowane były kraje o średnich dochodach, głównie z Azji najwięcej wzrostu W ciągu ostatniej dekady od 2011 roku przybyło do niego około 700 milionów ludzi. Indie dodały około 180 milionów ludzi i ma przekroczyć Chiny jako najbardziej zaludniony kraj świata w przyszłym roku.

Ale nawet gdy światowa populacja osiąga nowe szczyty, demografowie zauważają, że tempo wzrostu stale spada do mniej niż 1% rocznie. Uniemożliwiłoby to światu osiągnięcie 9 miliardów ludzi do 2037 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że światowa populacja osiągnie szczyt na poziomie około 10,4 miliarda ludzi w latach 80. i pozostanie na tym poziomie do 2100 roku.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych większość z 2,4 miliarda ludzi, którzy zostaną dodani, zanim światowa populacja osiągnie szczyt, urodzi się w Afryce Subsaharyjskiej, co oznacza odejście od Chin i Indie.

Dotarcie do 8 miliardów ludzi na świecie jest „okazją do świętowania różnorodności i postępu, biorąc pod uwagę wspólną odpowiedzialność ludzkości za planetę”, powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w oświadczeniu ONZ.

Większa liczba ludzi na Ziemi wywiera większą presję na przyrodę, ponieważ ludzie konkurują z dziką przyrodą o wodę, żywność i przestrzeń. Tymczasem szybki wzrost liczby ludności w połączeniu ze zmianami klimatycznymi prawdopodobnie spowoduje masową migrację i konflikty w nadchodzących dziesięcioleciach, twierdzą eksperci.

READ  Śmierć Ali Ahmeda Aslama, wynalazcy „Chicken Tikka Masala”, w wieku 77 lat

Niezależnie od tego, czy chodzi o żywność, wodę, baterie czy benzynę, wraz ze wzrostem światowej populacji będzie coraz mniej środków do przemieszczania. Ale to, ile konsumują, jest równie ważne, co sugeruje, że decydenci mogą zrobić dużą różnicę, wymuszając zmianę wzorców konsumpcji.

Według analizy przeprowadzonej w 2020 roku przez Sztokholmski Instytut Środowiska i międzynarodową organizację non-profit Oxfam, emisje dwutlenku węgla najbogatszego 1%, czyli około 63 milionów ludzi, były ponad dwukrotnie wyższe niż emisje najbiedniejszej połowy ludzkości w latach 1990-2015.

Eksperci twierdzą, że presja na zasoby będzie szczególnie dotkliwa w krajach afrykańskich, gdzie oczekuje się wzrostu liczby ludności. Należą one również do krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu i najbardziej potrzebujących klimat Finanse.