Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
BUENOS AIRES (Reuters) – Argentyński prokurator federalny w poniedziałek zwrócił się z wnioskiem o karę 12 lat więzienia dla Cristiny Fernandez de Kirchner, byłej prezydent i obecnej wiceprezydent kraju, w związku z zarzutami korupcyjnymi związanymi z robotami publicznymi.
Prokurator generalny Diego Luciani oskarżył Fernandeza de Kirchnera, wciąż wpływowy głos lewego skrzydła rządzącej partii peronistów, o oszukanie państwa i udział w spisku zmierzającym do przekierowania środków publicznych podczas prezydentury w latach 2007-2015.
Werdykt będzie znany w ciągu kilku miesięcy, podają lokalne media, chociaż Fernandez de Kirchner może odwołać się od orzeczenia do sądów wyższej instancji, co może zająć lata, zanim wyda się prawomocny werdykt.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
„To prawdopodobnie największy manewr korupcyjny, jaki kiedykolwiek znał ten kraj” – powiedział Luciani, broniąc orzeczenia, które wywołało nowe napięcia polityczne w tym południowoamerykańskim kraju.
Na Twitterze Fernandez de Kirchner, która zeznawała w sądzie w 2019 roku, powiedziała, że ma do czynienia z „mediowym sądowym szwadronem śmierci”, a „nie z sądem konstytucyjnym”.
Była prezydent dodała, że nie dano jej możliwości złożenia zeznań o nowych elementach w sprawie i we wtorek przedstawi swoją obronę w mediach społecznościowych.
Prezydent Argentyny Alberto Fernandez potępił tę decyzję na Twitterze, opisując ją w oświadczeniu jako przypadek ścigania sądowego.
„Żadne z działań przypisywanych byłemu prezydentowi nie zostało udowodnione” – czytamy w oświadczeniu.
Prokurator generalny zażądał również, aby Fernandez de Kirchner został dożywotnio zabroniony w sprawowaniu urzędu publicznego.
Lokalna telewizja pokazała później w poniedziałek, że lokalna policja rozproszyła dziesiątki protestujących przed domem Kirchnera w stolicy, Buenos Aires, w obozach przeciwko i na poparcie wniosku prokuratora.
Śledztwo ma na celu ustalenie, czy ona i inni urzędnicy w jej administracji faworyzowali firmy należące do biznesmena Lazaro Baeza w procesach przetargowych na dziesiątki robót publicznych w południowym regionie Patagonii, z których wiele było zawyżonych lub niekompletnych.
Wielu ekspertów wątpi, czy rzekomo przeniesiony kapitał wróciłby za pośrednictwem ich firm w ręce rodziny Kirchnerów.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
Dodatkowe sprawozdania Nicholasa Misculina i Jorge Otaoli; Montaż przez Margaritę Choi, Stephena Coatesa i Sama Holmesa
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy