16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

80. rocznica „Wielkiej Ucieczki” z oznaczonego nazistowskiego niemieckiego obozu jenieckiego w Polsce

80. rocznica „Wielkiej Ucieczki” z oznaczonego nazistowskiego niemieckiego obozu jenieckiego w Polsce

WARSZAWA, Polska — W niedzielę w Polsce odbyły się obchody z okazji 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki”, kiedy 76 jeńców wojennych przedostało się tunelem z niemieckiego obozu jenieckiego podczas II wojny światowej. Śnieżny las.

Jak podała państwowa TVP Świat, uroczyste apele upamiętniające odbyły się w Żaganiu, gdzie na terenie byłego obozu jenieckiego mieści się obecnie muzeum. Jak podał na swojej stronie internetowej, w wydarzeniu uczestniczyli żołnierze polskiej 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oraz stacjonujący tam żołnierze amerykańscy.

Większość żołnierzy, którzy przeżyli Stalag Luft III w nocy 24 marca 1944 r., spotkała tragiczny koniec. Tylko trzem udało się uciec w bezpieczne miejsce. Innych udało się uratować, a 50 z nich powieszono.

Niemniej jednak wydarzenie to stało się znane jako „Wielka Ucieczka” i uznano, że zawstydziło Niemców i zostało uczczone w 1963 roku w filmie ze Stevem McQueenem, który pozwolił sobie na swobodne uwzględnienie faktów, ale stał się legendą.

Ostatnio Escape pojawił się w jednym z odcinków miniserialu amerykańskiego dramatu wojennego „Masters of the Air” w Apple TV+.

Nowa wystawa Archiwum Narodowe Anglii w Londynie również składa hołd uciekinierom.

Więźniowie spędzają rok w tajemnicy kopiąc trzy tunele o imionach Tom, Dick i Harry. Niemcy znaleźli pierwszy tunel, ale dwa pozostałe pozostały nienaruszone.

Plan zakładał przepuszczenie tunelem 200 osób, Harry, ale w noc ucieczki pierwszy człowiek zdał sobie sprawę, że tunel nie sięga poza drut, jak się spodziewali. Tylko 76 osób wyszło, zanim strażnik zauważył ślady stóp na śniegu.

Tylko trzem mężczyznom – dwóm norweskim pilotom i Holenderowi – udało się przeżyć.

Adolf Hitler był tak wściekły ucieczką, że nakazał egzekucję 73 schwytanych mężczyzn, a naziści ostatecznie zdecydowali się na egzekucję 50 – wszystko z naruszeniem Konwencji genewskich o traktowaniu jeńców wojennych.

READ  Wraz z rosyjską inwazją skupiamy się na roli Polski w polityce europejskiej

Po wojnie zabójstwa lotników alianckich były częścią procesów norymberskich i wielu funkcjonariuszy Gestapo zostało skazanych na śmierć.