Większość żołnierzy, którzy przeżyli Stalag Luft III w nocy 24 marca 1944 r., spotkała tragiczny koniec. Tylko trzem udało się uciec w bezpieczne miejsce. Innych udało się uratować, a 50 z nich powieszono.
Niemniej jednak wydarzenie to stało się znane jako „Wielka Ucieczka” i uznano, że zawstydziło Niemców i zostało uczczone w 1963 roku w filmie ze Stevem McQueenem, który pozwolił sobie na swobodne uwzględnienie faktów, ale stał się legendą.
Ostatnio Escape pojawił się w jednym z odcinków miniserialu amerykańskiego dramatu wojennego „Masters of the Air” w Apple TV+.
Nowa wystawa Archiwum Narodowe Anglii w Londynie również składa hołd uciekinierom.
Więźniowie spędzają rok w tajemnicy kopiąc trzy tunele o imionach Tom, Dick i Harry. Niemcy znaleźli pierwszy tunel, ale dwa pozostałe pozostały nienaruszone.
Plan zakładał przepuszczenie tunelem 200 osób, Harry, ale w noc ucieczki pierwszy człowiek zdał sobie sprawę, że tunel nie sięga poza drut, jak się spodziewali. Tylko 76 osób wyszło, zanim strażnik zauważył ślady stóp na śniegu.
Tylko trzem mężczyznom – dwóm norweskim pilotom i Holenderowi – udało się przeżyć.
Adolf Hitler był tak wściekły ucieczką, że nakazał egzekucję 73 schwytanych mężczyzn, a naziści ostatecznie zdecydowali się na egzekucję 50 – wszystko z naruszeniem Konwencji genewskich o traktowaniu jeńców wojennych.
Po wojnie zabójstwa lotników alianckich były częścią procesów norymberskich i wielu funkcjonariuszy Gestapo zostało skazanych na śmierć.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com