21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

7 listopada 1980, czterdzieści lat temu: Pogotowie Polskie

Przywódcy komunistyczni w Polsce ogłosili stan wyjątkowy, oświadczając, że jedność wolnych związków zawodowych zepchnęła kraj na skraj wojny domowej i 13 grudnia ustanowiła reżim wojskowy. Lider Solidarności Lek Wałęsa przeprowadził z komunistami rozmowy na wysokim szczeblu. Jak powiedział rzecznik rządu, kilka godzin po ogłoszeniu stanu wyjątkowego. „Wallace nie został aresztowany i uwięziony” – dodał. „Jest traktowany z całym szacunkiem. Uważany jest za lidera Solidarności, a działalność Solidarności została zawieszona. W emocjonalnym oświadczeniu lider i premier partii, generał Wojciech Zaruzelski, powiedział, że inni działacze Solidarności, byli przywódcy komunistyczni i dysydenci zostali aresztowani i uwięzieni. Władcy komunistyczni zawiesili także szeroki zakres praw obywatelskich.

Oferta Morarjiego

Były premier Morarji Desai zgłosił się na ochotnika do poprowadzenia ogólnokrajowego ruchu sprzeciwu wobec „złej zasady” Kongresu (I) i zabiegał o współpracę ludzi w tym przedsięwzięciu. Przemawiając na publicznym spotkaniu zorganizowanym przez partię Janata w Ahmedabadzie po posiedzeniu Rady Narodowej, Desai powiedział, że mógłby poświęcić swoje życie dla demokracji i czystego życia publicznego. Odnosząc się do decyzji partii o budowaniu jedności w opozycji, podkreślił, że partia Janata nie rozpadnie się ponownie, jeśli dojdzie do zjednoczenia różnych partii. Desai powiedział, że skupimy się na rekrutacji tych, którzy spowodowali upadek partii. Desai radził ludziom, aby nie męczyli się pogarszającą się sytuacją polityczną i odważnie się z nią zmierzyli.

huragan bengalski

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu czwartkowego huraganu 24 wzrosła do 95 w niektórych częściach dystryktów Sunderbans i Midnapore w dystrykcie Parganas, przy czym więcej ofiar odnotowano 13 grudnia. Odwiedził i wrócił do dotkniętych katastrofą rejonów 24 Parganas. Sędzia okręgowy Ranu Ghosh powiedział UNI, że obawia się, iż liczba ofiar śmiertelnych może być jeszcze wyższa.