20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polacy walczą w całym kraju o ochronę wolności mediów

WARSZAWA, Polska (AP) – Polacy zebrali się w niedzielę w centrach miast w całym kraju, aby bronić amerykańskiej sieci telewizyjnej, która jest celem prawicowego rządu tego kraju, oraz chronić wolność mediów w kraju UE, w którym demokratyczne normy są podważane. .

Starzy Polacy w opozycji kilkadziesiąt lat temu sprzeciwiali się komunistycznym rządom kraju, a teraz obawiają się, że demokracja, której pomogli, zanika. Wielu Polaków uważa, że ​​populistyczny, prawicowy rząd w Polsce stara się uciszyć krytyczne media, wypychając kraj z Zachodu, przyjmując model dyktatorski bliżej Turcji lub Rosji i sprawując polityczną kontrolę nad sądami.

Grupy opozycyjne wezwały do ​​bojkotu zgromadzenia w piątek, po nieoczekiwanym uchwaleniu ustawy, która zmusi Discovery Inc. do sprzedaży pakietu kontrolnego w największej polskiej sieci telewizyjnej TVN.

Za parlamentu głosowali latem, ale Senat zawetował to. Bez uprzedzenia Parlament nagle przywrócił ustawę, a izba niższa naruszyła weto Senatu.

Los projektu spoczywa teraz na prezydentu Andrzeju Dudzie. Główny protest odbył się w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, a protestujący domagali się zawetowania ustawy Dudy.

Przywódcy rządowi poparli prawo, argumentując, że dla bezpieczeństwa narodowego ważne jest, aby firmy spoza Europy nie mogły kontrolować firm, które pomogły w tworzeniu opinii publicznej.

TVN prowadzi całkowicie informacyjny kanał o nazwie TVN24, a jego główny kanał, TVN, to wieczorny program informacyjny oglądany przez miliony, który dostarcza krytycznego raportu na temat rządu. Krytycy rządu uważają, że prawicowy rząd w Polsce stara się uciszyć sklep, który stara się rozliczać z władzy.

W niedzielę szereg mówców oskarżyło władze o atak na demokratyczne fundamenty Polski, a tłum skandował „Wolne media!”

Jarosław Kurski, zastępca redaktora Gazety Wyborczej, liberalnej gazety krytycznej wobec rządu, oskarżył partię rządzącą o próby uciszenia mediów w celu ukradzenia kolejnych wyborów w Polsce w 2023 roku.

READ  Alior Bank w Polsce uruchomi Alior Pay w ramach nowej strategii

„Mafia zaatakowała kraj. Chcą opanować wszystkie aspekty życia publicznego ”- powiedział Kursky.

Stany Zjednoczone, bliski sojusznik Warszawy, zaapelowały do ​​prawodawców, aby nie wprowadzali ustaw. Adwokat USA Pix Aliou powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko rozczarowane” uchwaleniem ustawy i wezwał Dudę do „wykorzystania swojego przywództwa do obrony wolności słowa i handlu”.

TVN uruchomił w niedzielę internetową petycję, którą do wieczora podpisało 1,5 mln osób.

„Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla Polski” – czytamy w apelu. „Wzajemne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju, są niszczone. Nie możemy na to pozwolić! ”

Discovery obiecało w oświadczeniu, że będzie „walczyć bez wytchnienia o nasz biznes”.