20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

50-letnia kariera Steve'a Martina została podkreślona w nowym filmie Apple

50-letnia kariera Steve'a Martina została podkreślona w nowym filmie Apple

On gra

Dla młodszych Amerykanów Steve Martin to siwowłosy facet, który gra aroganckiego detektywa amatora Charlesa Hadena Savage’a w przebojowym serialu Hulu „Tylko morderstwa w budynku”.

Co za żart. To jest wstyd.

Na szczęście reżyser Morgan Neville („Won’t You Be My Neighbor?”) jest tutaj, aby przypomnieć nam o zadziwiająco różnorodnej 50-letniej karierze Martina przy filmie „Steve!” (Martin) to dwuczęściowy dokument, prawie czterogodzinny film na Apple TV+, który zagłębia się w wnikliwy umysł i często samotne serce prawdziwego geniusza.

Nie żeby Martin (78 l.) się z tym zgodził. „Gwarantuję, że nie mam talentu” – stwierdza w dokumencie. „Gdybym miał kierunek, nigdzie bym nie dotarł”.

Jednak wytyczając własną ścieżkę, Martin na nowo zdefiniował komedię, zanim rozpoczął karierę autora, dramaturga, aktora filmowego i telewizyjnego – a także, żebyśmy nie zapominali, niezwykle utalentowanego gracza na banjo.

Introspekcja nie jest domeną Martina, ale podziwiał Neville'a. „Na początku Steve powiedział, że nie będzie oglądał dokumentu” – mówi Neville w wywiadzie. „Wtedy tak zrobił i dostałem SMS-a o treści: „Podoba mi się to”. Czy mogę go pokazać mojemu psychiatrze?”

Więcej odkryć Steve’a! O amerykańskim pochodzeniu:

Najciekawsze audiobooki: „Steveness tego wszystkiego”: Rozmowy Steve’a Martina z Martinem Shortem, nowy audiobook

Dążenie Steve’a Martina do sukcesu wynikało częściowo z poszukiwania aprobaty rodziców

Martin dorastał w południowej Kalifornii i odkrył swoją miłość do pracy jako nastoletni magik pracujący w Disneylandzie. Jednak jego ojciec, Glenn, sprzedawca nieruchomości i początkujący aktor, zawsze był trudny do zdobycia.

READ  „Minx” HBO Max został odwołany pomimo przedłużenia drugiego sezonu

Nawet w czasach świetności Martina pod koniec lat 70. jego ojciec po wyprzedanym koncercie brzmiał: „To właśnie jest nie tak z tym programem”.

Kilkadziesiąt lat później ojciec i syn odnowili kontakt. Kiedy Glenn leżał umierający, jak Martin napisał w przejmującej historii z 2007 roku w „New Yorkerze”, jego ojciec odwrócił się i powiedział: „Zrobiłem wszystko, co chciałem”.

Jego przyjaciel pomógł Steve’owi Martinowi w kierunku jego niekonwencjonalnej marki komedii

Martin uwielbiał legendy takie jak Jack Benny, ale wiedział, że podejście oparte na żartach nie sprawdzi się w jego przypadku. Wtedy przyjaciel zasugerował mu przeczytanie „Ostrze brzytwy”, powieści W. Somerset Maugham, opublikowany w 1944 roku, opowiada o poszukiwaniach duchowych.

Martin miał dwa objawienia: jedno, że spróbuje bardziej filozoficznego podejścia do komedii, i drugie, że „zrobi wszystko, co w jego mocy, aż do trzydziestego roku życia, a potem zostanie profesorem filozofii”.

Martin pracował niestrudzenie na początku lat 70., aż w końcu jego postać „komika, który myśli, że jest zabawny, ale w rzeczywistości nim nie jest” stała się przedmiotem zainteresowania kontrkulturowej publiczności. Tama zawaliła się w 1975 roku, a on właśnie skończył 30 lat.

Steve Martin był prawdopodobnie Taylor Swift komedii późnych lat 70. i to wszystko

W latach 1975-1980 Martin stał się fenomenem kulturowym. Jego płyty komediowe, takie jak „A Wild and Crazy Guy”, sprzedały się w milionach, a on przeszedł od grania w małych klubach do ogromnych aren.

Podobnie jak dzisiejsi uwielbiani Swifties, fani Martina pojawili się w jego charakterystycznym stroju z przekłuwającą głową i krzyknęli: „OK, przepraszam!” Jego występ w programie „Saturday Night Live” w telewizji NBC stał się obowiązkowym punktem programu telewizyjnego. Ale w 1980 roku Martin zdał sobie sprawę, że to nie potrwa długo.

„Kariera stand-upowa Steve'a była prawdziwą sztuką performance” – mówi Neville. „Więc kiedy publiczność zrozumiała żart, było już po wszystkim. W chwili, gdy poczuł, że osiągnął punkt kulminacyjny, zdecydował: „Skończyłem”. to jego temat.

READ  Jon Hamm jest archaniołem cierpiącym na amnezję, który zaginął w Soho w zwiastunie Good Omens S2

Steve Martin odniósł wiele kinowych sukcesów, ale często były one miażdżone, gdy nie podobały się widzom

Na przestrzeni prawie 40 lat Martin nakręcił dziesiątki filmów, w tym takie hity jak „Kretyn”, „Dirty Rotten Scoundrels”, „Ojciec panny młodej” i „Historia Los Angeles”. W wielu przypadkach był także współautorem scenariuszy.

Ale „Steve!” Ujawnia, że ​​Martin był zdruzgotany po wycofaniu niektórych filmów, w tym musicalu „Pennies From Heaven”, w którym nauczył się stepować, oraz „Leap of Faith” – filmie o kaznodziei, co do którego Martin był pewien, że przyniesie mu aktorskie wyróżnienia.

Jego obsesja na punkcie sukcesu doprowadziła do sabotażu relacji. Ożenił się ze swoją koleżanką z Los Angeles Story, Victorią Tennant, w 1986 roku, ale rozwiedli się, nie mając dzieci. „Był bardzo, bardzo nieśmiały” – mówi w dokumencie Eric Idle, absolwent i przyjaciel Monty Pythona. Reżyser Frank Oz opisuje Martina jako „zamkniętego”. Martin oddawał się swojej pasji do sztuki, aby zachować zdrowie psychiczne.

„Powiedziałem Steve’owi, że nie musimy widywać się z Mary, ale chcę, żeby ludzie postrzegali cię jako ojca” – mówi Neville. Ale Martin, będąc Martinem, nie może powstrzymać się od żartu. Kiedy weszła do pokoju i go przytuliła, Martin zażartował: „Przypomnij mi, jak masz na imię?” Kiedy ona odchodzi, on klepie się po sercu.

Sen ostatecznie doprowadził do tego, że Steve Martin przyjął ojcostwo i nowe życie

„około 1998 roku Steve miał sen, w którym ktoś powiedział mu, że jego życie potrzebuje przygody” – mówi Neville. Ale ta osoba nie miała zamiaru podróżować; Miała na myśli ludzi. Teraz, wiele lat później, Steve nie jest już osobą samotną. Ma rodzinę, Marty'ego (Martin Short), ma zespół bluegrassowy. „Jest otoczony ludźmi”.

READ  Ostatni odcinek specjalny Norma McDonald's został nagrany na Netflix podczas walki z rakiem

W 2007 roku Martin poślubił 51-letnią Anne Stringfield, weryfikatorkę faktów w „The New Yorker”. W 2012 roku para powitała na świecie córkę Marię. Na prośbę Martina Mary była postrzegana jedynie jako figurka w filmie „Steve!”

Przyjaciel Steve'a Martina, Martin Short, pomaga mu opanować strach

Stała obecność w „Steve”! Short (74 lata) po raz pierwszy współpracował z Martinem przy filmie Trzej amigowie (1986), a następnie ponownie przy Ojcu panny młodej (1991), a obecnie bierze udział w tournée stand-up z Martinem i jego drugą gwiazdą. W „Tylko morderstwa”.

W odcinku „Steve!” przyjaciele biorą udział w warsztatach, jeżdżą po zabytkach Los Angeles i jeżdżą na rowerach po Santa Barbara. „Steve nadal odczuwa niepokój (w związku z występami), podczas gdy Marty nie odczuwa żadnego niepokoju” – mówi Neville. „Gdy tylko Marty wchodzi do pokoju, Steve się relaksuje”.

Neville dodaje: „Pod wieloma względami Marty jest tak naprawdę dzikim, szalonym facetem, jakiego udaje Steve, więc bycie z Martym przypomina bycie ze swoim dawnym sobą”.