1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

16 GW baterii zarejestrowanych na aukcji polskiego rynku mocy

16 GW baterii zarejestrowanych na aukcji polskiego rynku mocy

Założyciel i dyrektor generalny Hynfra, Tomoho Umeda, powiedział, że łącznie projekty BESS o mocy 165 MW zdobyły nagrody na aukcji. Najbardziej udane projekty to projekt 50MW/100MWh szwedzkiego dewelopera OX2 o mocy 21MW oraz projekt 120MW/500MWh firmy Columbus Energy.

W grudniu tego roku BESS o mocy 16 GW otrzymał wstępną rejestrację na rynku mocy, co było pierwszym krokiem do udziału w aukcji, z mocą 580 MW od ramienia Hinfra zajmującego się magazynowaniem energii, Hinfra.

„Nie każdy może to zbudować”, powiedział Umeda, ale Hynfra „robi wszystko”, aby umieścić swoje 580 MW na miejscu i planuje przedstawić 2 GW w przyszłym roku.

Polski rynek startuje z niskiej bazy, ale wraz ze wzrostem wdrożeń OZE wzrosną możliwości oszczędności energii.

Sieć jest nadal w 70-75% zasilana węglem, którego cena wzrosła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, która wyznaczyła cele w zakresie energii odnawialnej i cel 50 GW mocy odnawialnej do 2030 r. (i 88 GW do 2040 r.). Większość z tego to fotowoltaika ze względu na przepisy regulacyjne dotyczące morskich projektów wiatrowych.

„Na czele rzeczywistej dekarbonizacji stoją lokalne gminy, a nie rząd centralny. Chociaż węgiel jest nadal drogi, elektrociepłownie węglowe borykają się z ograniczeniami finansowymi. Odnawialne źródła energii wymagają planowania przestrzennego, które jest wyłączną domeną samorządów” – powiedział Umeda.

Lokalne gminy są również świadome, że fabryki zaczną odchodzić, jeśli nie będą miały dostępu do czystej energii, ponieważ duże firmy będą musiały dekarbonizować swoje łańcuchy dostaw w latach 2028-30.

Przy obecnej dużej zależności od węgla, arbitraż energetyczny jest atrakcyjnym krótkoterminowym źródłem dochodów dla BESS, jak wyjaśnił Umeda: „Przy tej krzywej kaczego ogona w OZE widzimy znaczną nierównowagę na rynku energii, gdy wytwarzanie energii słonecznej/wiatrowej jest aktywa konwencjonalne muszą wkroczyć do akcji. Zwykle w godzinach popołudniowych (wieczornych), kiedy zapotrzebowanie na moc jest szczytowe, ceny na rynku spotowym gwałtownie rosną, co sprawia, że ​​ceny te są atrakcyjnym biznesem dla systemów magazynowania energii w Polsce.

READ  Lider e-grocery w Polsce Frisco.PL i TGW pogłębiają współpracę

Dodał, że ponieważ logistyka będzie coraz bardziej musiała elektryfikować swoje floty ze względu na unijne zasady klasyfikacji, integracja BESS z węzłami elektromobilności w celu poprawy wzorców ładowania może być kolejnym źródłem przychodów.

Dane dotyczące rurociągów magazynowania energii dla Polski należy prawdopodobnie traktować z ostrożnością: Umeda powiedział, że niektórzy deweloperzy składają projekty jako magazyny energii, aby szybko uzyskać połączenie, podczas gdy faktycznie chcą budować odnawialne źródła energii.

Największy projekt magazynowania baterii w kraju Oszczędność energii. Aktualności BESS 200MW/820MWh jest rozwijany przez państwową spółkę energetyczną Grupa PGE, której celem jest ukończenie projektu do 2030 roku.

Solar Media, wydawca Energy-Storage.News, jest gospodarzem ceremonii otwarcia Szczyt oszczędzania energii w Europie Środkowo-Wschodniej W dniach 26-27 września br. w Warszawie.

Wydarzenie zgromadzi w jednym miejscu wiodących inwestorów, decydentów, deweloperów, zakłady użyteczności publicznej, nabywców energii i usługodawców z regionu. Odwiedzać Oficjalna strona, aby uzyskać więcej informacji.

Piotr Sembor, dyrektor zarządzający Hynfra Energy Storage, przemawia podczas drugiego dnia sesji „Best Practice Developer Session”.