30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

11 stycznia 2023 Wiadomości z Rosji i Ukrainy

11 stycznia 2023 Wiadomości z Rosji i Ukrainy

Walczący Wciąż szaleje w Solidarzewydobywające sól miasto we wschodniej Ukrainie, mimo rosyjskich zapewnień o przejęciu kontroli nad regionem.

Jeśli siły rosyjskie zajmą miasto, będzie to pierwszy zdobycz Moskwy w Donbasie od miesięcy – i potencjalnie przyniesie prezydentowi Władimirowi Putinowi mile widziane wieści po serii porażek na polu bitwy od zeszłego lata.

Znaczenie Solidaru z militarnego punktu widzenia jest znikome. Jednak jego zdobycie pozwoliłoby zwłaszcza wojskom rosyjskim Grupa najemników Wagneraaby skupić się na pobliskim Bachmucie, który był celem od lata.

Miasto Solidar w Doniecku było celem rosyjskich sił od maja ubiegłego roku. Liczący przed wojną około 10 000 mieszkańców, sam w sobie nie ma wartości strategicznej, ale jest punktem pośrednim na ścieżce wyniszczania Rosjan na zachód. Moskwa przez miesiące walczyła o zaatakowanie Bachmuta od wschodu, ale gdyby zdobyła Solidar, Moskwa mogłaby przynajmniej zbliżyć się do miasta inną drogą.

Rosyjskie siły zbrojne od początku lipca nie miały powodów do świętowania i zostały zmuszone do odwrotu zarówno w Charkowie na północy, jak iw Chersoniu na południu Ukrainy.

24 maja w mieście Soledar w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie doszło do zamachu bombowego na fabrykę. (Aris Messinis/AFP/Getty Images)

Tak więc zdobycie Solidaru, pomimo jego zrujnowanego stanu, byłoby rzadkim postępem. Ale będzie to symboliczne, a nie obiektywne. Institute for the Study of War stwierdził, że kontrola nad Solidarem „niekoniecznie pozwoli siłom rosyjskim na sprawowanie kontroli nad kluczowymi ukraińskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi w Bachmucie”, największej nagrodzie.

Think tank dodał: „Nawet jeśli weźmiemy za dobrą monetę najbardziej hojne rosyjskie zarzuty, schwytanie Solidaru nie będzie zapowiedzią natychmiastowego okrążenia Bachmuta”.

Ale Solidar ma ogromne znaczenie dla jednego człowieka: oligarchy i przywódcy grupy najemników Wagnera Jewgienija Prigożyna. Bojownicy Wagnera, wielu z nich było byłymi współwięźniami, zebrali swoje żniwo w kolejnych falach ataków naziemnych na to, co stało się polem bitwy pełnym okopów i błota przypominającym I wojnę światową. Po miesiącach przekazywania rosyjskiemu Ministerstwu Obrony jedynie wycofywania się, Prigożyn chce pokazać, że jego ludzie dają radę.

READ  Wypadek kolejki linowej w Türkiye: uratowano 174 osoby, które utknęły w powietrzu

Czytaj więcej o Solidarze tutaj.