15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Żydowscy demonstranci podnoszą izraelską flagę i śpiewają na koncercie Rogera Watersa

Żydowscy demonstranci podnoszą izraelską flagę i śpiewają na koncercie Rogera Watersa

Żydowscy protestujący przerwali koncert Rogera Watersa we Frankfurcie w niedzielę, podnosząc izraelskie flagi i śpiewając „Am Israel Chai” (Niech żyje lud Izraela), zgodnie z wideo opublikowanym przez użytkownika Jewish Defense Network.

Wideo pokazuje protestującego pędzącego na scenę z izraelską flagą, gdy ochroniarze pędzą, by go zatrzymać. W międzyczasie grupa gapiów na widowni podnosi izraelskie flagi i śpiewa.

Protest ten nastąpił po wiadomościach o planach grup żydowskich zorganizowania w miejscu koncertu pamiątkowego przed koncertem w proteście przeciwko antysemityzmowi Watersa.

Waters, który był wielokrotnie oskarżany o antysemityzm i wspiera ruch BDS, wywołał oburzenie w zeszłym tygodniu po występie na koncercie przebranym za nazistowskiego oficera Schutzstaffel (SS) i porównaniu dziennikarza Sherine Abu Akle, który przypadkowo zginął w starciach między Palestyńczykami i Palestyńczykami. IDF do Anny Frank, która zginęła w Holokauście.

Spektakl skłonił władze niemieckie do wszczęcia śledztwa w sprawie Watersa, ponieważ w kraju zakazano pokazywania swastyk i innych nazistowskich obrazów.

Roger Waters, muzyk byłego zespołu rockowego „Pink Floyd”, występuje na scenie podczas trasy koncertowej Tacoma Dome w Tacoma, Waszyngton, USA, 18 września 2022 r. (Źródło: REUTERS/AMR ALFIKY)

W ważnym miejscu Kristellnach odbył się koncert

Koncert frankfurcki, któremu władze próbowały w przeszłości zapobiec ze względu na antysemityzm, odbył się w Festhalle, gdzie ponad 2700 Żydów zostało brutalnie pobitych i maltretowanych podczas Nocy Kryształowej w 1938 r., zanim zostali później deportowani do obozów koncentracyjnych.

Raporty mówiły, że żydowskie protesty przed koncertem obejmowałyby demonstrantów odczytujących na głos nazwiska 600 Żydów aresztowanych w Westhalle. Miało ono również odbyć wspólną modlitwę Żydów i chrześcijan w intencji ofiar Holokaustu, w której uczestniczyli burmistrz Frankfurtu i przewodniczący gminy żydowskiej we Frankfurcie.

Waters był wielokrotnie oskarżany o antysemityzm przez innych artystów, w tym irytującego piosenkarza Davida Draimana i byłego kolegę z zespołu Pink Floyd, Davida Gilmoura.

Kiedyś sfilmowano go, jak porównuje Żydów do cudzoziemców, a dwa lata temu śpiewał o „odzyskaniu ziemi (Izraela) od Jordanu do morza”.