26 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zobowiązania klimatyczne spadają, a chaotyczna przyszłość wydaje się bliższa rzeczywistości

Zobowiązania klimatyczne spadają, a chaotyczna przyszłość wydaje się bliższa rzeczywistości

W zeszłym roku na całym świecie szczyt klimatyczny w Glasgow, Kraje zobowiązały się podwoić swoje wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji ze spalania ropy, gazu i węgla, które niebezpiecznie ogrzewają planetę. Zgodzili się również na zwiększenie finansowania technologii, które pomogą gospodarkom rozwijającym się przestawić się z paliw kopalnych na wiatrowe, słoneczne i inne odnawialne źródła energii.

W raporcie ONZ przeanalizowano zobowiązania podjęte przez kraje w celu zmniejszenia emisji, znane jako wkłady określone na poziomie krajowym lub NDC, które podpisały porozumienie paryskie z 2015 r., obiecujące aktualizować i wzmacniać swoje zobowiązania co pięć lat. Spotkanie 2020 zostało przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa. W 2021 r., uznając pilność kryzysu klimatycznego, kraje zgodziły się nie czekać kolejnych pięciu lat i zamiast tego zobowiązały się do podjęcia nowych zobowiązań, zanim rozmowy klimatyczne rozpoczną się 7 listopada w Egipcie.

Taryn Fransen, starszy pracownik World Resources Institute, organizacji badawczej, określiła obecną trajektorię globalnego wzrostu temperatury jako „niebezpiecznie wysoką”.

Chiny, które są obecnie największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, są jednym z krajów odrzucających nowe zobowiązania, choć przed ubiegłorocznym szczytem w Szkocji złożyły nowe zobowiązanie. Chiny powiedziały, że emisje dwutlenku węgla będą nadal rosły, aż do szczytu do 2030 r., ale nie wyznaczyły celów w zakresie redukcji innych gazów cieplarnianych, takich jak metan, który emituje w wystarczająco dużych ilościach, aby zrównać się z całkowitymi emisjami mniejszych krajów.

W zeszłym roku Chiny zapowiedziały, że przestaną budować elektrownie węglowe za granicą. Według stanu na sierpień 26 ze 104 takich projektów zostało zawieszonych, uniemożliwiając dodawanie do atmosfery 85 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

Analiza przeprowadzona przez World Resources Institute wykazała, że ​​obecne obietnice krajów ograniczą globalne emisje gazów cieplarnianych o około 7 procent w porównaniu z poziomem z 2019 r., chociaż sześciokrotna redukcja, czyli o 43 procent, byłaby konieczna do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. .

READ  Najnowszy huragan Ian: sztorm kategorii 3 ląduje na Kubie

Wśród głównych gospodarek kilka krajów zaktualizowało się w tym roku. Indie sformalizowały swoje zobowiązania; Australia zmodernizowała swój rząd, tworząc nowy; „Indonezja poszła w jej ślady” – powiedziała pani Francine z World Resources Institute. „Ale żaden z tych krajów nie zaktualizował dotychczas swoich NDC, więc nadrabiają stracony czas”.