28 stycznia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ziemia miała najkrótszy dzień od wynalezienia zegara atomowego

Ziemia miała najkrótszy dzień od wynalezienia zegara atomowego

Naukowcy odnotowali najkrótszy dzień na Ziemi od czasu wynalezienia zegara atomowego.

Obrót to czas, w którym Ziemia obraca się raz wokół własnej osi, czyli w przybliżeniu 86400 sek.

Poprzedni rekord został udokumentowany 19 lipca 2020 r., kiedy pomiar doby był o 1,47 milisekundy krótszy niż zwykle.

Zegar atomowy jest standardową jednostką miary używaną od lat 50. XX wieku do określania czasu i pomiaru obrotu Ziemi, powiedział Dennis McCarthy, emerytowany dyrektor ds. czasu w Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Chociaż 29 czerwca pobił rekord najkrótszego dnia we współczesnej historii, na Ziemi były znacznie krótsze dni – powiedział.

Kiedy 70 milionów lat temu dinozaury wciąż włóczyły się po planecie, jeden dzień na Ziemi trwał około 23 1/2 godziny, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2020 r. paleobiologia i paleoklimatologia.
Od 1820 roku naukowcy udokumentowali spowolnienie obrotu Ziemi, Według NASA. McCarthy powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja zaczęła przyspieszać.

Dlaczego prędkość wzrasta?

McCarthy powiedział, że naukowcy nie mają ostatecznej odpowiedzi, jak i dlaczego Ziemia obraca się nieco szybciej, ale może to wynikać z adaptacji równowagi lodowcowej lub ruchu Ziemi z powodu topnienia lodowców.

Powiedział, że Ziemia jest nieco szersza niż jej wysokość, co czyni ją spłaszczoną sferoidą. McCarthy powiedział, że lodowce polarne obciążają skorupę ziemską na biegunach północnym i południowym.

Powiedział, że ponieważ bieguny topnieją z powodu kryzysu klimatycznego, ciśnienie na górze i na dole planety jest mniejsze, przesuwając skorupę w górę i czyniąc Ziemię okrągłą. Okrągły kształt sprawia, że ​​planeta obraca się szybciej, powiedział McCarthy.

Powiedział, że to samo zjawisko, którego używają snowboardziści do zwiększania i zmniejszania prędkości.

Powiedział, że kiedy łyżwiarze wyciągają ręce z dala od ciała, gdy się obracają, potrzeba im więcej siły, aby się obracać. Kiedy kładą ręce blisko ciała, mówi McCarthy, ich prędkość wzrasta, ponieważ ich masa ciała jest bliżej środka ciężkości.

READ  Astrofizycy twierdzą, że „inteligencja planety” istnieje… ale Ziemia nie ma inteligencji

Powiedział, że gdy Ziemia staje się okrągła, jej masa zbliża się do jej środka, co zwiększa prędkość jej obrotu.

McCarthy powiedział, że niektórzy sugerowali związek z Bobem Chandlerem. Oś, wokół której obraca się nasza planeta, nie pokrywa się z osią symetrii, niewidoczną pionową linią, która dzieli Ziemię na dwie równe połowy.

Powiedział, że powoduje to lekkie chybotanie podczas obrotu ziemi, podobne do wibracji piłki nożnej podczas rzucania.

Powiedział, że kiedy rzuca się piłkarzem, kołysze się lekko podczas kręcenia, ponieważ nie obraca się często wokół osi symetrii.

„Jeśli jesteś naprawdę dobrym podającym w piłce nożnej, wyrównasz oś obrotu z osią symetrii piłki nożnej, powiedział McCarthy.

Jednak McCarthy powiedział, że oscylacja Chandlera prawdopodobnie nie wpływa na prędkość obrotu Ziemi, ponieważ oscylacja wynika z kształtu planety. Powiedział, że jeśli zmienia się kształt planety, zmienia się częstotliwość jej oscylacji, a nie częstotliwość rotacji.

Asteroida zbliżona do Ziemi ma powierzchnię, która wygląda jak zabawny domek z plastikowych kulek

Usuwanie sekundy przestępnej

McCarthy powiedział, że odkąd naukowcy zaczęli mierzyć prędkość obrotową Ziemi za pomocą zegarów atomowych, Ziemia spowalnia swoją prędkość obrotową.

„Nasza codzienna egzystencja nawet nie uwzględnia milisekundy” – powiedział McCarthy. „Ale jeśli te rzeczy się połączą, może to zmienić tempo, w jakim wchodzimy w sekundę przestępną”.

Powiedział, że w przypadkach, w których milisekundy kumulują się w czasie, społeczność naukowa dodała sekundę przestępną do zegara, aby spowolnić nasz czas, aby dopasować go do czasu ziemskiego. 27 sekund przestępnych dodano od 1972 roku, Według EarthSky.

Ponieważ Ziemia obraca się teraz szybciej, powiedział McCarthy, trzeba zabrać sekundę przestępną, aby nadążyć za naszym pomiarem czasu ze wzrastającą prędkością obrotową Ziemi.

Jeśli planeta utrzyma się w tym trendzie rotacyjnym, powiedział, usunięcie drugiego przestępnego prawdopodobnie nie nastąpi przez kolejne trzy do czterech lat.

READ  Teraz możesz usłyszeć swój głos na Marsie

rewizja: Wcześniejsza wersja tej historii podawała nieprawidłową liczbę sekund, które Ziemia zajmuje jednorazowo na swojej osi.