16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zarzuty Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są „moralnie odrażające” – Izrael – DW – 25.05.2024

Zarzuty Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są „moralnie odrażające” – Izrael – DW – 25.05.2024

Przywódcy Izraela oświadczyli w piątek, że oskarżenia o ludobójstwo wniesione przez Republikę Południowej Afryki do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze są „fałszywe, haniebne i moralnie odrażające”.

Tak wynika ze wspólnego oświadczenia szefa izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Oświadczenie wydano po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł w piątek, że Izrael „musi natychmiast wstrzymać swoją ofensywę wojskową i wszelkie inne działania w gubernatorstwie Rafah, które mogłyby narzucić społeczności palestyńskiej w Gazie warunki życia prowadzące do ich fizycznego zniszczenia, w całości lub w częściowo.” „

„Po straszliwym ataku na obywateli Izraela 7 października 2023 r. Izrael rozpoczął defensywną i sprawiedliwą wojnę, aby wyeliminować Hamas i zapewnić uwolnienie naszych zakładników” – stwierdzono we wspólnym oświadczeniu Izraela.

Izrael oświadczył, że działa w oparciu o swoje prawo do samoobrony „zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym międzynarodowym prawem humanitarnym”.

Izrael oświadczył również, że nie będzie prowadził operacji wojskowych w Rafah, „które narzuciłyby palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie warunki życia, które mogłyby doprowadzić do jej fizycznego zniszczenia, w całości lub w części”.

Wojna w Gazie wybuchła po ataku Hamasu na Izrael 7 października, w którym zginęło około 1200 osób, w większości cywilów.

Bojownicy wzięli także 252 zakładników, z których 121 pozostaje w Gazie, w tym 37, o których armia izraelska twierdzi, że nie żyją.

Według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia w Gazie od początku wojny na terytoriach palestyńskich zginęło ponad 35 000 osób.

W zeszłym tygodniu południowoafrykańscy prawnicy zwrócili się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o nakazanie awaryjnego wstrzymania operacji wojskowej w Rafah – mieście w południowej Strefie Gazy, w którym żyje ponad milion ludzi – oskarżając Izrael o nasilenie tego, co nazywa „ludobójstwem” w Gaza.

Republika Południowej Afryki żąda również, aby Izrael zakończył szerszą wojnę w Gazie, ale sąd powstrzymał się od wydania rozkazu obejmującego całą Strefę.