24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zapytaliśmy naukowca z NASA: Czy topnieje lód polarny?

Zapytaliśmy naukowca z NASA: Czy topnieje lód polarny?

Lód polarny już się topnieje, co jest procesem związanym nie tylko z samym topnieniem, ale także z równowagą między opadami śniegu a jego topnieniem. Lasery NASA monitorują grubość lodu na Antarktydzie i Grenlandii, lokalizując miejsca, w których pokrywa lodowa przerzedza się i najszybciej traci masę w oceanie. Obecnie topnienie lodu polarnego jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu poziomu mórz, co skłoniło naukowców do ciągłego badania związku między pokrywami lodowymi a poziomem mórz.

Czy lód polarny topnieje?

Prosta i bezpośrednia odpowiedź brzmi: tak. Faktycznie się topi. Ale to trochę bardziej skomplikowane. Możesz myśleć o pokrywach lodowych lub Antarktydzie i Grenlandii jako o wannie pełnej wody. I chcemy wiedzieć, ile wchodzi do tej wanny, a ile wychodzi.

Na przykład śnieg padający na pokrywę lodową jest jak odkręcenie kranu. Odkręcasz kran, napełnia się wodą, a następnie topi się, gdy jest ciepło lub w ciepłym otoczeniu, otwiera odpływ i pozwala wodzie wypłynąć. Więc nie chodzi tylko o topienie. Ma to również związek z tym, ile śniegu pada i jaka jest równowaga.


Czy lód polarny topnieje? Realistyczna odpowiedź brzmi „tak” i jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu poziomu mórz.[{” attribute=””>NASA scientist Dr. Brooke Medley tells us how NASA studies the relationship between ice sheets and sea level to better understand our changing planet. Credit: NASA

At NASA, we are able to monitor both Antarctica and Greenland really easily from space. And we have satellite lasers that actually measure the thickness of the ice through time. And so we can actually monitor where the ice sheets are thinning and most rapidly losing mass into the ocean.

So, is polar ice melting? The answer is yes. And at present it is the number one contributor to sea level rise. And that’s why NASA has scientists like myself studying the relationship between ice sheets and sea level every day.

We Asked a NASA Expert Video Series

READ  Naukowcy przeprowadzają pierwszy test systemu radionawigacji wykorzystującego promieniowanie kosmiczne - Ars Technica