4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zabici separatyści sikhijscy: USA oczekują, że Indie będą współpracować w tej kwestii z Kanadą

Zabici separatyści sikhijscy: USA oczekują, że Indie będą współpracować w tej kwestii z Kanadą

WASZYNGTON/OTTAWA (Reuters) – W piątek Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia, że ​​oczekują współpracy rządu Indii z Kanadą w celu zbadania możliwego udziału agentów New Delhi w czerwcowym zabójstwie obywatela Kanady.

Premier Justin Trudeau powiedział w poniedziałek, że Ottawa posiada wiarygodne dane wywiadowcze łączące indyjskich agentów z zabójstwem przywódcy separatystów sikhijskich Hardeepa Singha Nigara, wywołując gniewną reakcję New Delhi, które zaprzecza oskarżeniom.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział reporterom na konferencji prasowej: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarzutami podniesionymi przez premiera Trudeau”. „Dla Indii ważna będzie współpraca z Kanadyjczykami w ramach tego dochodzenia. Chcemy pociągnięcia do odpowiedzialności”.

Biały Dom wyraził swoje zaniepokojenie tymi zarzutami, ale Blinken jest najwyższym urzędnikiem amerykańskim, który jak dotąd udzielił komentarza.

Wydawało się, że na początku tego tygodnia tradycyjni sojusznicy Kanady, w tym Stany Zjednoczone, przyjęli ostrożne podejście do tej kwestii. Dzieje się tak częściowo dlatego, że Stany Zjednoczone i inni główni gracze postrzegają Indie jako przeciwwagę dla rosnących wpływów Chin, twierdzą analitycy polityczni.

„Przeprowadziliśmy bardzo ścisłe konsultacje z naszymi kanadyjskimi kolegami, nie tylko konsultując, ale koordynując z nimi tę kwestię” – powiedział Blinken.

Podczas konferencji prasowej Trudeau zapytany o te zarzuty ponowił swój apel do rządu Indii o współpracę.

Premier Kanady Justin Trudeau wstaje, aby wygłosić oświadczenie w Izbie Gmin na Wzgórzu Parlamentarnym w Ottawie, Ontario, Kanada, 18 września 2023 r. REUTERS/Blair Gable/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

„Jesteśmy tam, aby konstruktywnie współpracować z Indiami. Mamy nadzieję, że nawiążą z nami współpracę, abyśmy mogli dojść do sedna tej bardzo poważnej sprawy” – powiedział Trudeau.

Trudeau powiedział także w piątek, że Kanada od jakiegoś czasu dzieli się swoimi obawami z New Delhi.

„Kanada podzieliła się z Indiami wiarygodnymi zarzutami, o których mówiła w poniedziałek. Robimy to od kilku tygodni” – powiedział dziennikarzom Trudeau.

READ  Dlaczego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stoi w obliczu swojego największego kryzysu i co dalej?

Kanadyjski rząd zebrał ludzkie dane wywiadowcze i prowadzi wielomiesięczne śledztwo w sprawie zabójstwa przywódcy separatystów sikhijskich, podało w czwartek CBC News, powołując się na źródła.

W raporcie wskazano, że wywiad obejmował komunikację z indyjskimi urzędnikami obecnymi w Kanadzie, dodając, że niektóre informacje przekazał anonimowy sojusznik z sojuszu Five Eyes.

Five Eyes to sieć wymiany informacji wywiadowczych obejmująca Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Kanadę, Australię i Nową Zelandię.

Trudeau nie podał jednak żadnych szczegółów na temat tego, co zebrały kanadyjskie agencje szpiegowskie, a jego biuro nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło doniesieniom CBC.

Wysoko postawione źródła kanadyjskiego rządu podały, że Trudeau nie wypowiadałby się publicznie, gdyby nie miał wysokiego poziomu zaufania do wywiadu.

(Reportaż Kanishki Singha z Waszyngtonu i Steve’a Shearera z Ottawy; Pod redakcją Daniela Wallisa i Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Kanishka Singh jest korespondentem agencji Reuters w Waszyngtonie, zajmującym się głównie polityką Stanów Zjednoczonych i sprawami narodowymi na swoim obecnym stanowisku. Jego wcześniejsze relacje z najświeższych wiadomości obejmowały szereg tematów, takich jak ruch Black Lives Matter; wybory amerykańskie; zamieszki na Kapitolu w 2021 r. i dochodzenia wynikające z nich; umowa brexitowa; Napięcia handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami; wycofanie się NATO z Afganistanu; Covid-19 pandemia; oraz orzeczenie Sądu Najwyższego z 2019 r. w sprawie miejsca sporu religijnego w jego rodzinnych Indiach.