23 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wzrost PKB Polski w I kw. potwierdzony na poziomie 8,5%

Zdjęcie autorstwa Feng Yu / Shutterstock.com

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (GUS) we wtorek produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrósł w pierwszym kwartale 2022 r. o 8,5% rok do roku, z 7,6% w poprzednich trzech miesiącach.

Istotny wpływ miały zmiany zapasów, które dodały 7,7 pkt proc. (wzrost z 4,3 pkt proc. w IV kwartale). Wydatki konsumpcyjne w sektorze gospodarstw domowych wzrosły o 3,9% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Tymczasem nakłady brutto na środki trwałe spadły do ​​0,6% (wobec 1,1%), podczas gdy eksport netto miał ujemny wkład (-3,8 pkt. proc. i -2,5 pkt. proc.).

W ujęciu kwartalnym, sezonowo modyfikowanym, PKB wzrósł o 2,5%, w porównaniu z 1,8% w poprzednim okresie.

Według odrębnego raportu z Warszawy, inflacja cen konsumpcyjnych w Polsce wzrosła w maju do 13,9% z 12,4% w kwietniu.

W maju koszty paliwa do transportu osobowego wzrosły o 35,4% rok do roku.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 13,5%, a energii elektrycznej, gazu i innych paliw o 31,4%.

W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o 1,7%.

Wesprzyj Budapest Business Journal

Stworzenie renomowanej branży dziennikarskiej może być kosztowne. Przez 27 lat wiadomości biznesowe, współpracując z wydawcami, redaktorami i reporterami Budapest Business Journal, dostarczały Ci rzetelnych informacji, prawdziwych, dokładnych i bez obaw i przychylności.

Firmy prasowe na całym świecie zmagały się ze znalezieniem modelu biznesowego, który pozwalałby im nadal przodować bez uszczerbku dla ich wydajności. Ostatnio niektórzy eksperymentowali z pomysłem angażowania swoich czytelników jako ich najważniejszych partnerów.

Chcemy dać taką samą możliwość naszym czytelnikom. Zapraszamy do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennika biznesowego, którego potrzebujesz. Naciśnij nasz przycisk Support BBJ i możesz wybrać, jak często i jak często przesyłasz do nas swoje wpisy.

READ  Poland On Air rozpoczyna festiwal