21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wypadek kolejki linowej w Türkiye: uratowano 174 osoby, które utknęły w powietrzu

Wypadek kolejki linowej w Türkiye: uratowano 174 osoby, które utknęły w powietrzu

W piątkowe popołudnie kolejka linowa uderzyła w słup, wyrzucając pasażerów na zbocze góry.

reklama

Ostatnie ze 174 osób, które utknęły w kolejkach linowych na górze w południowej Turcji, zostały w sobotę przetransportowane w bezpieczne miejsce.

Akcja ratunkowa została zakończona około 23 godziny po tym, jak w piątek jedna z kolejek linowych uderzyła w słup i eksplodowała, zabijając jedną osobę i raniąc siedem innych, spadając na skały poniżej.

Setki osób utknęły na mieliźnie, a ponad 40 osób nadal utknęło w górach 19 godzin po wypadku.

Do wypadku doszło w kolejce linowej Tunctepe niedaleko śródziemnomorskiego miasta Antalya podczas pracowitego święta Eid al-Fitr.

W operacji wzięło udział łącznie 607 pracowników poszukiwawczo-ratowniczych oraz 10 helikopterów, niektóre wyposażone w noktowizory.

Akcja ratownicza trwała całą noc z piątku na sobotę.

Mieszkankę Stambułu Hatice Polat i jej rodzinę udało się uratować po siedmiogodzinnej gehennie. W rozmowie z agencją Anadolu powiedziała, że ​​zabrakło prądu i kapsuła przewróciła się cztery lub pięć razy.

„Noc była straszna, bardzo się baliśmy. Były z nami dzieci, straciły przytomność” – powiedziała.

„Pozostanie tam przez siedem godzin było torturą. Kołysze się co sekundę, człowiek jest w ciągłym strachu. … To było bardzo bolesne i nie wiem, jak pokonamy ten szok. „

Państwowa agencja Anadolu zidentyfikowała zmarłego jako 54-letniego Turka. Rannych jest sześciu obywateli Turcji i obywatel Kirgistanu, w tym dwójka dzieci. Uratowali ich helikoptery Straży Przybrzeżnej.

W operacji wzięły udział zespoły tureckiej Agencji Reagowania Kryzysowego, AFAD, Straży Przybrzeżnej, Straży Pożarnej i zespoły ratownictwa górskiego z różnych części kraju.

Zdjęcia opublikowane przez tureckie media pokazują, że rozbity samochód kołysze się z powodu przesuniętych przewodów na zboczu skalistej góry, podczas gdy ratownicy medyczni opiekują się rannymi.

W akcjach ratowniczych uczestniczy łącznie 543 ratowników i siedem helikopterów, w tym zespoły zarządzania klęskami żywiołowymi, straży przybrzeżnej, zespoły straży pożarnej i zespoły alpinistów z różnych części Turcji – podają urzędnicy.

READ  Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko

Piątek był ostatnim dniem trzydniowego święta państwowego w Turcji, kończącego święty miesiąc Ramadan, podczas którego rodziny gromadzą się w nadmorskich kurortach.

Kolejka linowa Antalya Metropolitan Municipality zabiera turystów z plaży Konyaalti do restauracji i platformy widokowej na szczycie 618-metrowego szczytu Tonk Tepe.

Reklamowana na Trip Advisor jako atrakcja „obowiązkowa”, oferująca „wspaniałe panoramy Antalyi i Morza Śródziemnego”. Podróż trwa dziewięć minut.

Linia kolejki linowej została ukończona w 2017 roku. Na początku roku przechodzi przegląd główny, a także przeglądy rutynowe przez cały rok.

Prokuratura w Antalyi wszczęła śledztwo.

reklama

Powołano komisję ekspertów, w skład której weszli inżynierowie mechanicy i elektrycy oraz eksperci ds. zdrowia i bezpieczeństwa, aby ustalić przyczynę wypadku.