27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wykrywanie gigantycznych gadów, które wędrowały po niebie Australii 107 milionów lat temu |  Paleontologia

Wykrywanie gigantycznych gadów, które wędrowały po niebie Australii 107 milionów lat temu | Paleontologia

Naukowcy po zbadaniu skamieniałości potwierdzili, że najstarsze latające gady w Australii wzbiły się w przestworza około 107 milionów lat temu.

Paleontolodzy przeanalizowali próbki kości należące do dwóch oddzielnych pterozaurów – skrzydlatych gadów, które były jednymi z pierwszych kręgowców, które wyewoluowały prawdziwy lot – które zostały pierwotnie odkryte ponad 30 lat temu.

Jeden z okazów, mała kość skrzydłowa, należał do młodego pterozaura – pierwszego odnotowanego okazu w Australii. Druga, częściowa kość miednicy, pochodziła od pterozaura, którego rozpiętość skrzydeł przekraczała dwa metry. Datowane są na 107 milionów lat temu.

Kości zostały po raz pierwszy odkryte w latach 80. w Dinosaur Cove w pobliżu Cape Otway w południowej Wiktorii przez zespół kierowany przez dr Toma Richa z Institute of Museum Research Victoria i profesora Pata Vickersa Richa.

Do tej pory nigdy nie zostały one opisane w recenzowanych badaniach naukowych, które zostały opublikowane w czasopiśmie Biologia historyczna.

Główny autor badania, Adele Pentland z Curtin University, powiedział, że wiadomo, że pterozaury istnieją na każdym kontynencie, w tym na Antarktydzie.

Chociaż pterozaury są prehistorycznymi gadami, różnią się od latających dinozaurów.

Pentland kończy doktorat z pterozaurów, aw 2019 r. nazwał nowy gatunek gada, Ferrodraco lentoni, który był również najbardziej kompletnym australijskim pterozaurem znalezionym do tej pory.

Pentland nie był w stanie określić dokładnego gatunku okazów pterozaurów na Przylądku Otway. Co niezwykłe, znaleziono go na stronie „Starego Testamentu Starego Testamentu”.

Profesor Pat Vickers Rich i dr Tom Rich pokazują próbki kości pterozaura, które odkryli w latach 80. Zdjęcie: Muzeum Wiktorii

Wróć kiedy [these pterosaurs] Australia żyła i była częścią wielkiego południowego kontynentu Gondwany. „Victoria znajdowała się dalej na południe niż obecnie i znajdowała się za kołem podbiegunowym.

Geologia osadowa mówi nam, że te zwierzęta prawdopodobnie żyły w ciemności przez tygodnie, jeśli nie miesiące, przez cały rok. Wspaniale byłoby odpowiedzieć w przyszłości… Czy pterozaury były odporne na tak ekstremalne warunki, czy były stałymi mieszkańcami przez cały rok, czy też mogły migrować? Nie wiemy. „

READ  Zorza polarna stworzyła w warstwie ozonowej Ziemi dziurę o szerokości 250 mil

Do tej pory w Australii opisano cztery gatunki pterozaurów na podstawie skamieniałości znalezionych w środkowo-zachodnim Queensland.

„Jeśli chodzi o australijski rekord pterozaurów, mamy trochę do nadrobienia” – powiedział Pentland. „Pierwsze pterozaury zostały opisane w XVIII wieku, ale tutaj, w Australii, pierwsze kości pterozaurów zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym dopiero w 1980 roku”.