12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna rosyjsko-ukraińska w skrócie: co wiemy o 250. dniu inwazji | Ukraina

 • Rosja wystrzeliła falę pocisków manewrujących na tamy hydroelektryczne i inną infrastrukturę o znaczeniu krytycznym Ukraina W poniedziałek rano, w pobliżu stolicy Kijowa iw co najmniej 10 innych miastach i regionach odnotowano eksplozje. Ukraińskie Dowództwo Powietrzne poinformowało, że zestrzeliło 44 z 50 pocisków wroga. Nagranie wideo wykazało, że w otaczającej przestrzeni powietrznej przechwycono kilka pocisków KijówPo 8 rano czasu lokalnego. W całym kraju zabrzmiały syreny przeciwlotnicze, a obywatele zostali poproszeni o szukanie schronienia.

 • gubernator Kijowa, Ołeksij KołębaPowiedział, że „intensywne bombardowania w okolicy” zniszczyły infrastrukturę elektryczną i energetyczną. Powiedział, że mieszkańcy powinni być ekspertami od awaryjnych przerw w dostawie prądu. Dodał: „W tej chwili jest jedna ofiara. Wyjaśniamy informacje”.

 • Pociski Cruise zostały wystrzelone z rosyjskich samolotów Tu-90 i T-60 lecących na północ od Morza Kaspijskiego i regionu Rostowa. Trafiają w cele w KijówA Zaporoże A Charków Obwodach, a także na obszarach MikołajówA GrupaA ŻytomierzA kirowohrad A Czerniowce. W oświadczeniu na Facebooku Hermann HałuszenkoMinister energetyki Ukrainy określił poniedziałkowe ataki jako „barbarzyńskie” i powiedział: „Pociski uderzyły w podstacje hydroelektryczne i urządzenia wytwarzające ciepło.

 • W Nasławczach spadły fragmenty rosyjskiego pocisku zestrzelonego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, MoldovaWedług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mołdawii niektóre domy i budynki zostały uszkodzone.

 • Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zakończyła się częściowa mobilizacja, która służyła do wysyłania posiłków na Ukrainę w ramach, jak to określa Rosja, „specjalnej operacji wojskowej”. W oświadczeniu w imieniu Ministra Obrony Siergiej Szojgu„Wszelkie działania związane z obowiązkowym poborem do służby wojskowej przez komisariaty wojskowe wraz z władzami wykonawczymi podmiotów Federacji Rosyjskiej obywateli rezerwy zostały wstrzymane” – poinformowało ministerstwo.

 • Mimo to z Ukrainy wypłynęło dziś 12 statków do eksportu zboża Rosja wycofuje się z umowy zbożowej wynegocjowanej przez Turcję i ONZWedług ukraińskiego ministra infrastruktury Ołeksandr Kubakow.

 • indyk Prezydent będzie kontynuował starania o wsparcie umowy o eksporcie zboża na Morzu Czarnym pomimo niechęci Rosji Recep Tayyip Erdogan Powiedziała w poniedziałek po tym, jak Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie na weekend.

  READ  Rosja szuka na swoich wodach wraku północnokoreańskiej broni nuklearnej: urzędników
 • Francja Minister rolnictwa Francji pracuje nad tym, aby Ukraina mogła eksportować żywność drogą lądową zamiast przez Morze Czarne przez Polskę lub Rumunię Marek Vesno Powiedział w poniedziałek.

 • NorwegiaArmia zostanie postawiona w stan pogotowia, aby zintensyfikować reakcję na wojnę na Ukrainie, jej premier Sklep Jonas Jar ogłoszony.

 • Rosja zaprzeczyła doniesieniom, że jej agenci włamali się na telefon Liz TrussUzyskał dostęp do poufnych informacji. Kiedy Kreml został zapytany o raport, powiedział, że w brytyjskich mediach niewiele jest rzeczy, które można by potraktować poważnie.

 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdził, że jego siły odparły „okrutny atak” sił rosyjskich we wschodnim regionie Doniecka. „Dzisiaj zatrzymali zaciekłe operacje ofensywne wroga” – powiedział Zełenski w niedzielę wieczorem. Tabuk. Rosyjski atak został odparty. Najbardziej zaciekłe walki toczyły się w obwodzie donieckim wokół miast Bachmut i Awdijewka.

 • Rosyjski statek na Morzu Czarnym, admirał Makarow, został uszkodzony i prawdopodobnie unieruchomiony podczas Brawurowy ukraiński atak dronem W weekend w krymskim porcie w Sewastopolu, zgodnie z badaniem wideo. Śledczy z otwartego źródła powiedzieli, że fregata była jednym z trzech rosyjskich statków, które zostały zbombardowane w sobotę. Eskadra dronów uderzyła w rosyjską marynarkę o 4.20 rano. Doradcy Zełenskiego sugerowali, że za dobrze zorganizowanym nalotem stoi kraj, chociaż jego rząd nie przyznał się do odpowiedzialności.

 • Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jest „bardzo zaniepokojony” Z powodu zawieszenia przez Rosję umowy o eksporcie zboża i odroczenia jego wyjazdu na jeden dzień na szczyt Ligi Arabskiej w Algierii, aby spróbować ją ożywić. Rosja poprosiła o spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek w celu omówienia tej kwestii. Guterres zaangażował się w „rozległe kontakty”, aby przywrócić porozumienie i Rozmawiał z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem.

 • Ministerstwo Infrastruktury Kijowa poinformowało w niedzielę, że 218 statków zostało „praktycznie zablokowanych” w jego portach – 22 załadowanych i zawieszonych w portach, 95 załadowanych i wyprowadzonych z portów oraz 101 oczekujących na inspekcję.

  READ  Wojna i choroby mogą zabić 85 000 mieszkańców Gazy w ciągu 6 miesięcy
 • Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow „miał nadzieję”, że Joe Biden zapamięta kryzys kubański z 1962 r. Kiedy mamy do czynienia z wojną na Ukrainie. W niedzielnym wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Ławrow powiedział, że istnieją „podobieństwa” między toczącą się wojną na Ukrainie a konfrontacją z 1962 r. „Mam nadzieję, że w obecnej sytuacji prezydent Joe Biden będzie miał więcej możliwości zrozumienia, kto daje zamówienia i jak”, powiedział Ławrow. ”. „Różnica polega na tym, że w odległym 1962 roku Chruszczow i Kennedy znaleźli siłę, by okazać odpowiedzialność i mądrość, a teraz nie widzimy takiej chęci ze strony Waszyngtonu i jego satelitów” – dodał.