25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Włochy odzyskały 266 artefaktów z konfiskaty w Nowym Jorku po tym, jak kolekcjoner zbliżył się do muzeum w Houston

Włochy odzyskały 266 artefaktów z konfiskaty w Nowym Jorku po tym, jak kolekcjoner zbliżył się do muzeum w Houston

W piątek Włochy świętowały zwrot ze Stanów Zjednoczonych 266 artefaktów, w tym etruskich waz, monet i starożytnych rzymskich mozaik o wartości dziesiątek milionów euro (dolarów), które zostały splądrowane i sprzedane amerykańskim muzeom i kolekcjonerom.

Urzędnicy powiedzieli, że zwrócone przedmioty obejmują artefakty niedawno przejęte w Nowym Jorku z magazynu należącego do brytyjskiego handlarza antykami Robin Sims. Ponadto ładunek, który przybył do Rzymu obejmował 65 obiektów, które kolekcjoner przedstawił Menil Collection w Houston, ale zostały one odrzucone.

Jednostka techniczna włoskiej policji paramilitarnej powiedziała, że ​​właściciel kolekcji „spontanicznie” zwrócił ją po tym, jak śledczy ustalili, że pochodzi z tajnych wykopalisk na stanowiskach archeologicznych, zgodnie z oświadczeniem Carabinieri.

Podczas gdy karabinierzy powiedzieli, że prace są częścią kolekcji Menila, muzeum powiedziało, że tak nie jest. Muzeum poinformowało, że w 2022 roku kolekcjoner zwrócił się do muzeum, aby przekazać artefakty w prezencie, ale kurator skierował kolekcjonera do włoskiego ministra kultury, „który zaalarmował muzeum, że Włochy żądają artefaktów”.

„Te prace zostały odrzucone przez Menil Collection od kolekcjonera i nigdy nie były częścią kolekcji muzeum” – powiedział rzecznik muzeum Tommy Napier w oświadczeniu dla Associated Press w późny piątek.

Włochy były włączone Trwająca od dziesięcioleci kampania stalkingu Antyki zrabowane przez „tomparoli” lub najeźdźców grobowców, a następnie sprzedane kolekcjonerom i muzeom w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Grabieże obejmowały handlarzy dziełami sztuki, którzy sprzedawali przedmioty bezpośrednio lub na aukcjach.

Niektóre przedmioty zostały przekazane włoskim władzom we wtorek w biurach prokuratora generalnego Manhattanu Alvina Bragga. Biuro Bragga poinformowało, że zawiera apulijską wazę lub cartiera z 335 roku pne, która została skonfiskowana w lipcu z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku.

Wazon został sfotografowany i umieszczony w słynnym „archiwum” Polaroida dilera Giacomo Medici, który przekazał go Simsowi, który następnie „przemył kawałek przez Sotheby’s London”, twierdzi biuro Bragg.

READ  Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostało rannych, gdy silne wiatry spowodowały zawalenie się platformy na hiszpańskim festiwalu

Inne przedmioty obejmowały dwie etruskie stele z płytek z Cerveteri, często plądrowanej nekropolii na północny zachód od Rzymu, datowane na 440 pne.

Według praskiego biura płytki zostały splądrowane w latach 80. i trafiły do ​​Symesa, który sprzedał je nowojorskim kolekcjonerom Shelby White i Leonowi Levy w 1992 roku za 1,6 miliona dolarów. Para zwróciła płytki Symesowi przed 1999 rokiem, „po tym, jak kilku uczonych zadało pytania dotyczące ich nielegalnego pochodzenia” – czytamy w oświadczeniu.

Przedmioty były przechowywane w nowojorskim magazynie firmy Simes do czasu ich zajęcia w marcu – czytamy w oświadczeniu.

Italian Art Ensemble powiedział, że wartość wszystkich 266 dzieł na wolnym rynku wyniesie dziesiątki milionów euro. Przedmioty firmy Symes mają zostać dodane do 750 działek będących w posiadaniu likwidowanej spółki Symes w Londynie, Symes Ltd, oraz Pokaz Włoch 31 maja

Prawnicy firmy Symes z siedzibą we Włoszech nie odpowiedzieli natychmiast na e-mail w późny piątek z prośbą o komentarz w sprawie nowych zgłoszeń.

W maju, zanim Włochy zwróciły początkową kolekcję 750 sztuk, prawnicy Symesa, Antonella Anselmo i Giuliano Lemmi, powiedzieli, że zwrot był wynikiem porozumienia między brytyjskim sprzedawcą a włoskim Ministerstwem Kultury po „latach skomplikowanych negocjacji i postępowań sądowych”. ”.

„Zgodnie z umową setki znalezisk archeologicznych o wielkiej wartości kulturowej, które prawdopodobnie zostały nielegalnie wywiezione, zostaną zwrócone do Włoch, gdzie zostaną przeznaczone do użytku publicznego” – napisali prawnicy w oświadczeniu z 11 maja.

Umowa pozwoliła również Symesowi wykorzystać wpływy ze sprzedaży niektórych przedmiotów w celu zaspokojenia wierzycieli.

___

Ta wersja koryguje wcześniejszą wersję, która mówiła, że ​​65 pozycji było częścią kolekcji Menil. Muzeum twierdzi, że artefakty nigdy nie były częścią kolekcji, a oświadczenie włoskich karabinierów było błędne.