Polska nie przystąpi do nowej umowy dotyczącej szczepionki na COVID-19 wynegocjowanej przez Unię Europejską w imieniu państw członkowskich – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że żądanie Pfizera zapłaty za niedostarczone dawki było oburzające.
Komisja Europejska ogłosiła to w zeszły piątek Osiągnięto porozumienie z firmami Pfizer i BioNTech Zmniejszenie dostaw uzgodnionych w 2020 r. w ramach unijnej strategii szczepionkowej i wydłużenie okresu, w którym państwa członkowskie mogą je otrzymać.
W ofercie złożonej komisji Pfizer zażądał płatności za niedostarczone dawki, które stanowiłyby połowę kosztów pełnych dostaw, zwrócił uwagę Nietzelski, nazywając to stanowisko „absurdalnym”.
„Warunki wynegocjowane przez Komisję w imieniu państw członkowskich z firmą Pfizer są całkowicie niezadowalające i nie zamierzamy przystąpić do porozumienia” – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Polska agencja prasowa (PAPKA).
Polska przewodzi koalicji krajów europejskich naciskających na renegocjacje kontraktów z amerykańskim gigantem farmaceutycznym. Na początku tego roku stał się pierwszym krajem UE, który otrzymał zielone światło na renegocjację własnej umowy dotyczącej szczepionek z firmą Pfizer.
Jednak Komisja Europejska negocjowała cały blok jednocześnie. Rzecznik komisji powiedział, że rozmowy prowadził „wspólny zespół negocjacyjny”, składający się z przedstawicieli komisji i kilku państw członkowskich. EURACTIV.pl W miesiącu marcu.
Polska od dawna naciskała na ograniczenie dostaw szczepionek ze względu na zmieniającą się sytuację związaną z pandemią, powołując się na dramatycznie rosnące koszty związane z przyjmowaniem i przetrzymywaniem ukraińskich uchodźców po rosyjskiej inwazji.
Od kwietnia 2022 r. Polska odmawiała przyjmowania nowych dostaw i działała na siłę – powiedział Niedzielski. Przekonywał, że umowy były tak słabo zdefiniowane, że zmuszały kraje do przyjęcia setek milionów dawek, których praktycznie nikt nie potrzebował.
W liście wysłanym w zeszłym miesiącu, do którego dotarł EURACTIV, Niedzielski poprosił o zmiany warunków kontraktów firmy Pfizer na szczepionki przeciwko COVID-19, aby „zmniejszyć obciążenia finansowe” i zapobiec marnowaniu tysięcy szczepionek.
Zarzucił firmie, że nie ma dobrej woli, by dojść do porozumienia z Polską i innymi krajami UE. Napisał, że Pfizer nie był przygotowany na wykazanie się zadowalającą elastycznością i nie był przygotowany na żadne realistyczne propozycje reakcji na zmienioną sytuację zdrowotną w Europie.
Zdaniem ministra kilka państw UE, w tym Węgry i Rumunia, podziela krytykę Warszawy wobec porozumienia Komisji. Do opozycji prawdopodobnie dołączy też Litwa – dodał Niedzielski.
Wyjaśnił również, że tylko dostawca szczepionek miał problemy. Minister powiedział, że osiągnięto porozumienie m.in. w sprawie „znacznych redukcji” dostaw.
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
Dowiedz się więcej z EURACTIV
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com