28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W ten weekend obejrzyj rzadki układ pięciu planet na niebie

W ten weekend obejrzyj rzadki układ pięciu planet na niebie

Według Diany Hanekainen, redaktorki ds. monitoringu w Sky & Telescope, wydarzenie rozpoczęło się na początku czerwca i w miarę upływu miesiąca stawało się coraz jaśniejsze i łatwiejsze do zauważenia.

Ubywający sierp księżyca dołączy do imprezy między Wenus a Marsem w piątek, dodając kolejne ciało niebieskie do składu. Księżyc będzie reprezentował względną pozycję Ziemi w wyrównaniu, co oznacza, że ​​w tym miejscu pojawi się nasza planeta w kolejności planet.

To rzadkie zjawisko nie występowało od grudnia 2004 roku, a w tym roku odległość między Merkurym a Saturnem będzie mniejsza, Według Sky & Telescope.

Henekainen powiedział, że obserwatorzy gwiazd będą potrzebowali wyraźnego widoku wschodniego horyzontu, aby dostrzec to niesamowite zjawisko. Dodała, że ​​ludzie mogą oglądać wyświetlanie planet gołym okiem, ale zaleca się używanie lornetki, aby uzyskać optymalne wrażenia podczas oglądania.

Powiedziała, że ​​najlepszy czas na obejrzenie pięciu planet to godzina przed wschodem słońca. W noc przed planowanym obejrzeniem wyrównania sprawdź Kiedy słońce wschodzi w Twojej okolicy.

Niektórzy obserwatorzy gwiazd są szczególnie entuzjastycznie nastawieni do tego niebiańskiego wydarzenia, w tym Hanekainen. Pojechała ze swojego domu na zachód od Bostonu do nadmorskiego miasteczka nad Oceanem Atlantyckim, aby zapewnić sobie doskonały widok na wyrównanie.

„Będę tam na górze z własną lornetką, patrząc na wschód i południowy wschód i odcinając wszystkie palce u nóg i stóp, dopóki nie stanie się czysty” – powiedział Henekainen.

Nie musisz podróżować, aby obejrzeć wydarzenie, ponieważ będzie ono widoczne dla ludzi na całym świecie.

Obserwatorzy gwiazd na półkuli północnej mogą zobaczyć planety od wschodniego do południowo-wschodniego horyzontu, podczas gdy ci na półkuli południowej powinni patrzeć wzdłuż wschodniego horyzontu do północno-wschodniego. Jedynym wymaganiem jest czyste niebo w kierunku linii trasowania.

Powiedziała, że ​​następnego dnia księżyc będzie kontynuował swoją orbitę wokół Ziemi, wytrącając go z równowagi z planetami.

READ  Skamielina sprzed 400 milionów lat zmienia nasze rozumienie spiral Fibonacciego w naturze: ScienceAlert

Jeśli przegapiłeś ustawienie pięciu planet w kolejności sekwencyjnej, następna nastąpi w 2040 r., według Sky & Telescope.

Według danych, w 2022 r. będzie jeszcze siedem pełni księżyców starożytny kalendarz rolników:
 • 14 czerwca: Truskawkowy Księżyc
 • 13 lipca: Pak Mun
 • 11 sierpnia: Księżyc Jesiotra
 • 10 września: Harvest Moon
 • 9 października: Księżyc Łowcy
 • 8 listopada: Księżyc bobra
 • 7 grudnia: Zimny ​​Księżyc
Są to nazwy zwyczajowe związane z miesięcznymi pełniami księżyca, ale znaczenie każdego z nich może być również Różni się w zależności od plemion indiańskich.

Zaćmienie Księżyca i Słońca

Według w 2022 roku nastąpi kolejne całkowite zaćmienie Księżyca i częściowe zaćmienie Słońca starożytny kalendarz rolnika.
Przewodnik po gwiazdach dla początkujących (podkreślona przez CNN)

Częściowe zaćmienie Słońca występuje, gdy księżyc przechodzi przed słońcem, ale blokuje tylko część jego światła. Upewnij się, że nosisz odpowiednie okulary zaćmienia, aby bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca, ponieważ światło słoneczne może uszkodzić oczy.

Częściowe zaćmienie Słońca 25 października będzie widoczne dla mieszkańców Grenlandii, Islandii, Europy, północno-wschodniej Afryki, Bliskiego Wschodu, zachodniej Azji, Indii i zachodnich Chin. Żadne z częściowych zaćmień Słońca nie będzie widoczne z Ameryki Północnej.

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie również widoczne dla mieszkańców Azji, Australii, Pacyfiku, Ameryki Południowej i Ameryki Północnej w dniu 8 listopada między 3:01 rano ET a 8:58 ET — ale księżyc będzie nieobecny dla osób na wschodzie regiony Ameryki Północnej.

deszcz meteorytów

Sprawdź pozostałe 11 Kąpiel, która osiągnie punkt kulminacyjny W 2022 roku:
 • Gwiazdozbiór Delty Południowej: 29-30 lipca
 • Alfa Koziorożca: od 30 do 31 lipca
 • Perseidy: 11-12 sierpnia
 • Orionidy: od 20 do 21 października
 • Południowa Torres: 4-5 listopada
 • Północ Torres: 11-12 listopada
 • Leonidy: 17-18 listopada
 • Geminidy: od 13 do 14 grudnia
 • Ursydy: od 21 do 22 grudnia

Jeśli mieszkasz na obszarze miejskim, możesz chcieć jechać gdzieś, gdzie światła miasta nie są rozproszone, aby uzyskać najlepszy widok.

READ  Artemis 2 będzie transmitować wideo z dużą szybkością z Księżyca za pomocą laserów

Szukaj otwartej przestrzeni z szerokim widokiem na niebo. Upewnij się, że masz krzesło lub koc, abyś mógł wyglądać prosto. Daj swoim oczom około 20 do 30 minut – bez patrzenia na telefon lub inne urządzenia elektroniczne – na dostosowanie się do ciemności, aby łatwiej było dostrzec meteoryty.