23 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W ramach ostrzeżenia dla Chin Biden organizuje szczyt z przywódcami Japonii i Filipin

W ramach ostrzeżenia dla Chin Biden organizuje szczyt z przywódcami Japonii i Filipin

Prezydent Biden wykorzystał czwartkowe pierwsze w historii wspólne spotkanie z przywódcami Japonii i Filipin do rozszerzenia sieci sojuszy w zakresie bezpieczeństwa i gospodarczych w regionie Indo-Pacyfiku, które według urzędników amerykańskich będą służyć jako tarcza przed chińską agresją.

W towarzystwie swoich odpowiedników i starszych doradców dyplomatycznych w Białym Domu Biden powiedział, że oba kraje „pogłębiają nasze więzi morskie i związane z bezpieczeństwem” i wydał dosadny komunikat wyraźnie odnoszący się do działań Chin na Morzu Południowochińskim.

„Chcę wyrazić się jasno: zobowiązania Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności wobec Japonii i Filipin są rygorystyczne” – powiedział Biden.

Jake Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, opisał wysiłki dyplomatyczne w Azji Południowo-Wschodniej jako jeden z szeregu wysiłków krajów o podobnych poglądach, mających na celu reakcję na działalność Chin w zakresie handlu, technologii i agresji militarnej.

Cel różni się od tego osiągniętego w Europie, gdzie kraje połączyły się po II wojnie światowej w jeden sojusz znany jako NATO. Analitycy twierdzą, że zamiast jednej grupy Stany Zjednoczone i kraje regionu tworzą mniejsze, nakładające się partnerstwa, których celem jest zapewnienie odporności na chińską presję.

„Chiny stosują bardzo potężną kombinację przymusu i handlu międzynarodowego wraz z rosnącą potęgą morską” – powiedziała Rana Mitter, profesor w Kennedy School of Government na Harvardzie. Powiedział, że Stany Zjednoczone, Japonia i Filipiny starają się wykazać, że mają „ekosystem różnych sojuszników, którzy próbują zareagować” na tego rodzaju presję.

Strategia ta wyszła na jaw w czwartek, kiedy trzej przywódcy podkreślili potrzebę jedności, chociaż żaden z nich nie wymienił Chin z nazwy.

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że dla przyszłości regionu „niezbędna jest wielopoziomowa współpraca”. Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. powiedział, że na spotkaniu uwydatniono trzy kraje „związane głębokim szacunkiem dla demokracji, dobrych rządów i praworządności”.

READ  Radioaktywna kapsuła zaginęła w Australii Zachodniej, a poszukiwania trwają

„Kiedy będziemy jednomyślni, będziemy w stanie zapewnić lepszy pokój dla wszystkich” – podsumował Biden.

Jest mało prawdopodobne, aby wzmocnienie sojuszy zapewniło krótkoterminowe rozwiązanie problemu nękania przez Pekin filipińskich statków na Morzu Południowochińskim, które według Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i musi się zakończyć.

Jednak urzędnicy administracji Bidena powiedzieli, że spotkanie trzech przywódców pokazało Chinom silniejszą jedność wojskową i dyplomatyczną między trzema przywódcami sojuszniczymi.

Okręty chińskiej straży przybrzeżnej taranują filipińskie statki, strzelają w nie z armatek wodnych i celują w ich załogi laserami, co Stany Zjednoczone potępiają jako „taktykę przymusu i nielegalną” na jednym z najważniejszych szlaków wodnych na świecie.

Jak dotąd chińskie prowokacje nie dorównały atakom, które zapoczątkowały porozumienie w sprawie obrony wojskowej, które Stany Zjednoczone i Filipiny podpisały w 1951 roku.

Jeden z urzędników amerykańskich, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić spotkanie przed jego rozpoczęciem, określił kwestię bezpieczeństwa na Morzu Południowochińskim jako „filar” dyskusji.

„Stany Zjednoczone, Japonia i Filipiny to trzy ściśle powiązane demokracje morskie o coraz bardziej zbieżnych celach strategicznych i interesach” – powiedział we wtorek Sullivan. Dodał: „W zeszłym tygodniu nasze trzy kraje i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia morskie na Morzu Południowochińskim”.

Urzędnicy twierdzą, że w nadchodzących miesiącach odbędą się podobne ćwiczenia, ponieważ kraje w dalszym ciągu będą zapewniać swobodę podróżowania po wodach międzynarodowych, które Chiny uważają za swoje.

Mitter powiedział, że perspektywa przyszłych ćwiczeń morskich – być może w pobliżu Filipin – będzie jednym z najsilniejszych sygnałów, jakie te trzy kraje mogą wysłać. Chiny przez lata zapewniały większą kontrolę nad Morzem Południowochińskim, próbując rozszerzyć swoją obecność wojskową w regionie.

„Myślę, że potraktują to poważnie” – powiedział o chińskich przywódcach, zauważając, że przejaw jedności wojskowej może skłonić tamtejszy rząd do ograniczenia prześladowań w perspektywie krótkoterminowej.

READ  Zachodni urzędnicy powiedzieli, że wsparcie Chin dla Rosji szkodzi ukraińskiemu „planowi pokojowemu”.

Dodał jednak, że w dłuższej perspektywie Japonia i Filipiny coraz chętniej tworzą między sobą sieć sojuszy, która mogłaby być kontynuowana nawet w przypadku ograniczenia swojego zaangażowania przez Stany Zjednoczone pod rządami bardziej izolacjonistycznej administracji. Trump wygrał drugą kadencję.

„To może być bardzo trudne” – powiedział o możliwym zwycięstwie Trumpa. „Sojusznicy Ameryki w regionie bardzo chcą, aby Stany Zjednoczone pozostały w regionie i były tam obecne”.

Spotkanie trzech przywódców następuje dzień po tym, jak Biden gościł Kishidę w Białym Domu na spotkaniach i oficjalnej kolacji. Obaj mężczyźni omówili agresję militarną i gospodarczą Chin, ale także zapowiedzieli szereg nowych inicjatyw mających na celu promowanie ściślejszej współpracy w gospodarce, eksploracji kosmosu, technologii i badaniach.

Po czwartkowym spotkaniu urzędnicy z trzech krajów wydali podobną listę ogłoszeń.

Urzędnicy stwierdzili, że kraje dokonają nowych inwestycji w projekty infrastrukturalne na Filipinach w celu ulepszenia projektów, które określiły jako „o dużym wpływie”, takich jak porty, linie kolejowe, czysta energia i łańcuchy dostaw półprzewodników.

Ujawniono także nowe wysiłki Stanów Zjednoczonych i Japonii mające na celu zainstalowanie technologii sieci bezprzewodowego dostępu na Filipinach, co stanowi unowocześnienie mające na celu poprawę komunikacji bezprzewodowej w całym regionie.

Urzędnicy obiecali także nową współpracę między trzema krajami w zakresie globalnych wysiłków w zakresie pomocy humanitarnej oraz jeszcze większą współpracę między siłami zbrojnymi obu krajów.