8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Vitalia Diatchenko: polska państwowa linia lotnicza odmówiła przyjęcia na pokład rosyjskiej tenisistki

(CNN) Polskie państwowe linie lotnicze LOT odmówiły wejścia na pokład rosyjskiego samolotu Tenis Zawodnik Witalij Diatczenko przestrzega ograniczeń wprowadzonych po inwazji Rosji na Ukrainę, powiedział przewoźnik CNN w środowym oświadczeniu, pod warunkiem zachowania anonimowości.

Diacence odmówiono wejścia na pokład poniedziałkowego lotu Loterii z Kairu przez Warszawę i Niceę do Calvi na Korsyce, gdzie grał. Konkurs.

Powołując się na ograniczenia wprowadzone przez polskie MSW podczas pandemii Covid-19 i odnowione w marcu 2020 r. po inwazji na Ukrainę, linia lotnicza potwierdziła CNN, że „nie może przyjąć na swój lot obywatela Federacji Rosyjskiej”.

„Przepisy wprowadzają ograniczenia na niektórych przejściach granicznych, w tym na lotniskach, dla obywateli Federacji Rosyjskiej podróżujących spoza strefy Schengen” – poinformował przewoźnik.

Diatchenko powiedział w środę CNN, że nie mógł dotrzeć do miejsca docelowego, ponieważ odmówiono mu wejścia na pokład z powodu rosyjskiego paszportu i jest teraz z powrotem w Moskwie.

Według Reutersa, 32-latek powiedział, że próbował kupić bilet od niemieckiej linii lotniczej Lufthansa, ale powiedziano mu, że może wjechać do strefy Schengen tylko przez Hiszpanię, gdzie wydał wizę. CNN nie mogło tego niezależnie zweryfikować.

Tenis jest jednym z najbardziej znanych sportów, w których rosyjscy i białoruscy sportowcy nadal biorą udział w międzynarodowych zawodach, pomimo wstępnej rekomendacji Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w lutym 2022 r.

Ale w styczniu 2023 r. MKOl nakreślił wieloetapowy plan udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w nadchodzących Letnich Igrzyskach 2024 w Paryżu i Zimowych Igrzyskach 2026 w Mediolanie, co spotkało się z krytyką ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i kilku krajów europejskich. Kraje, w tym Anglia, Niemcy i Polska.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami MKOl wydanymi w marcu, sportowcy z paszportami rosyjskimi lub białoruskimi mogą startować wyłącznie jako indywidualni sportowcy neutralni, spełniający wszystkie wymogi antydopingowe, podczas gdy ci, którzy wspierają wojnę lub są zakontraktowani przez wojsko lub agencje bezpieczeństwa narodowego, nie mogą startować.

READ  Pułap cenowy gazu w UE pozytywny dla rynku, ocenia polski PKN Orlan

Prezydent MKOl Thomas Bach poparł najnowsze zalecenia, podając jako przykład tenis, mówiąc, że udział rosyjskich i białoruskich sportowców „działa” pomimo wojny.

Bach skrytykował także niektóre rządy europejskie za to, co nazwał „godnymi ubolewania” „negatywnymi reakcjami” na stanowisko organizacji wobec Rosji.