9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA nakłada nowe rosyjskie sankcje za aneksję Ukrainy;  Skierowany do firm i ustawodawców

USA nakłada nowe rosyjskie sankcje za aneksję Ukrainy; Skierowany do firm i ustawodawców

WASZYNGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone nałożyły w piątek na Rosję szeroko zakrojone sankcje za ogłoszenie aneksji części Ukrainy, wymierzone w setki ludzi i firm, w tym te z rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego i prawodawców.

Waszyngton ruszył po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w piątek największą operację aneksji w Europie od czasów II wojny światowej i ogłosił kontrolę Rosji nad 15% terytorium Ukrainy okupowanej przez siły rosyjskie.

„Zmobilizujemy społeczność międzynarodową do potępienia tych posunięć i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności. Będziemy nadal dostarczać Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do samoobrony, nie zniechęcając się bezczelnymi wysiłkami Rosji, by na nowo narysować sąsiada” – powiedział prezydent USA Joe. Biden powiedział w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Najnowsze sankcje uzupełniają szeroko zakrojone środki już nałożone przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników w tym roku, które już sparaliżowały rosyjski handel międzynarodowy i gospodarkę krajową. Nie osiągnęły jednak poziomu rosyjskiej energetyki, największego źródła twardej waluty w kraju.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie nie odpowiedziała od razu na prośbę Reutera o komentarz. W piątkowym przemówieniu Putin skrytykował Zachód jako neokolonialistę i satanistę. Ukraina zapowiedziała, że ​​przyspieszy składanie wniosku o przystąpienie do NATO, zachodniego sojuszu wojskowego kierowanego przez USA.

Wytyczne Departamentu Skarbu i Handlu USA ostrzegały, że każdy spoza Rosji, w tym firmy zapewniające Moskwie wsparcie polityczne, gospodarcze lub materialne, jest narażony na zwiększone ryzyko sankcji.

Sankcje skarbowe generalnie zamrażają wszelkie aktywa zidentyfikowane w USA i uniemożliwiają Amerykanom prowadzenie z nimi interesów.

Handel dodał 57 podmiotów w Rosji i na Krymie, aby zakazać eksportu.

Ministerstwo Skarbu poinformowało, że nałożyło sankcje na 14 osób w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym, dwóch przywódców banku centralnego, członków rodzin wyższych urzędników i 278 członków legislatury „za umożliwienie Rosji przeprowadzenia udawanych referendów i próby aneksji suwerennego terytorium Ukrainy”.

READ  Przyszłość Ramaphosy jest równoważona skandalem „farmowym” w RPA

Rosja przystąpiła do aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoże we wschodniej i południowej Ukrainie po przeprowadzeniu tak zwanych referendów – głosów, które rządy Kijowa i zachodnie uznały za nielegalne i wymuszone.

Wicepremier Alexander Novak znalazł się wśród sankcjonowanych przez USA. 109 członków Dumy Państwowej; Rada Federacji Zgromadzenia Federalnego Rosji i 169 jej członków; oraz gubernator Centralnego Banku Rosji Elwira Nabiullina.

Wśród celów związanych z rosyjskimi zamówieniami obronnymi jest chiński dostawca, oskarżany przez Ministerstwo Skarbu o wspieranie Radioavtomatiki, rosyjskiej firmy zajmującej się zaopatrzeniem w obronę.

Waszyngton powiedział, że Sinno Electronics Co Ltd, która wcześniej znajdowała się na liście podmiotów Departamentu Handlu, utrzymywała relacje z rosyjską firmą nawet po inwazji na Ukrainę pod koniec lutego.

Snow nie odpowiedział od razu na prośbę Reutera o komentarz.

Wśród innych firm w rankingu rosyjskich zamówień obronnych znalazły się armeńska Taco LLC, rosyjska Novastream Limited, państwowy dostawca na Białorusi oraz rosyjskie firmy technologiczne i obronne.

członkowie rodziny

Departament Skarbu zidentyfikował również członków rodziny rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, takich jak żonę premiera Michaiła Miszustina i dwoje dorosłych dzieci, żonę i dorosłe dzieci ministra obrony Siergieja Szojgu oraz żonę i dorosłe dzieci szefa Gwardii Narodowej Wiktora Zołotowa.

Ponadto sankcjom zostali poddani najbliżsi członkowie rodziny wiceprzewodniczącego Federacji Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrija Miedwiediewa, przewodniczącej Rady Federacji Walentyny Matwienko oraz gubernatora Sankt Petersburga Aleksandra Biegłowa.

W osobnym oświadczeniu Departament Stanu USA stwierdził, że nałożył ograniczenia wizowe na ponad 900 osób, w tym członków rosyjskiego i białoruskiego wojska oraz „pełnomocników Rosji za naruszenie suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy” i zakazał im wstępu podróżuje do Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone wyznaczyły obywatela Rosji, Oshura Soga Mongosha, za udział w tym, co sekretarz stanu USA Anthony Blinken nazwał „rażącym naruszeniem praw człowieka popełnionym wobec ukraińskiego jeńca wojennego”. Stany Zjednoczone.

READ  Oto, co wydarzyło się, gdy Biden przemawiał na szczycie klimatycznym COP27

W piątek Kanada ogłosiła również środki przeciwko kilkudziesięciu oligarchom, elitom finansowym i członkom ich rodzin, a także 35 wyższym urzędnikom wspieranym przez Rosję w regionach, w których odbyły się referenda. Wielka Brytania nałożyła również sankcje na prezesa banku centralnego i nałożyła nowy zakaz eksportu usług i towarów.

Brian O’Toole, były urzędnik skarbu, który obecnie pracuje dla Atlantic Council, powiedział, że cele Waszyngtonu dobrze pasują do aneksji Rosji.

Powiedział, że akcja przeciwko Sinno Electronics służy jako ostrzeżenie dla innych chińskich firm i tych, które mogą robić interesy z Rosją.

„Byłem pod wrażeniem tego, jak potężne było to, biorąc pod uwagę, że był to stosunkowo krótki zwrot” – powiedział O’Toole.

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w piątek z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o ich „wspólnym zaniepokojeniu” rosyjskimi aneksjami i potrzebą ochrony krytycznej infrastruktury po pozornym sabotażu gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim w USA. Powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Daphne Psalidakis, Steve’a Hollanda, Karen Freifeld, Doiny Chiaco, Heather Timmons w Waszyngtonie i Steve’a Shearera w Ottawie; pisanie Daphne Psalidakis; Montaż przez Tima Ahmanna, Howarda Gulera i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.