12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina rozpoczyna kontratak w Charkowie po przesunięciu Rosjan na południe

Ukraina rozpoczyna kontratak w Charkowie po przesunięciu Rosjan na południe

Żołnierze ukraińscy zbierają się w Kijowie na pogrzebie Ole Kotsina, dowódcy batalionu Karpatska Sych.

Metin Akta | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Wydaje się, że Ukraina zaskoczyła Rosję w tym tygodniu serią kontrataków na północnym-wschodzie kraju. Stratedzy wojskowi twierdzą, że Kijów prawdopodobnie skorzystał na niedawnym przesunięciu sił rosyjskich do obrony przed kontratakiem na południu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że kontratak odbył się w środę, mówiąc w swoim wieczornym przemówieniu „mamy dobre wieści z obwodu charkowskiego”, zapowiadając, że kilka osiedli zostało odrestaurowanych bez podania dalszych szczegółów.

„Teraz nie czas na nazywanie miast, w których powraca ukraińska flaga”, powiedział, ponieważ Ukraina rzekomo dąży do utrzymania strategicznej przewagi militarnej. „Każdy sukces naszej armii w tym czy innym kierunku zmienia ogólną sytuację na całym froncie na korzyść Ukrainy” – dodał.

„Im trudniej będzie okupantom, im więcej poniosą strat, tym lepsze będą pozycje naszych obrońców w Donbasie, tym pewniejsza będzie obrona Zaporoża i Mikołajowa, a miasta obwodu dniepropietrowskiego będą szybciej. Być w stanie się wyzwolić [the] „Wybrzeże Azowskie i całe południe” – powiedział Zełenski.

Zarówno źródła ukraińskie, jak i rosyjskie komentowały kontrataki w ciągu ostatnich kilku dni. Ołeksij Aristowicz, doradca Zełenskiego, napisał we wtorek na Twitterze, że „ofensywne kontroperacje ukraińskich sił zbrojnych mają miejsce nie tylko na południu Ukrainy, ale także na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy”.

Tymczasem prorosyjski bloger wojskowy Daniil Bezsonow w ostatnich dniach pisał o mieszkańcach Charkowa. Zgłoś akumulację ukraińskiej siły roboczej i sprzętu w regionie We wtorek ogłoszono atak na miasto Bałakilia między Charkowem a Izyum. Wskazał jednak w czwartek na Telegramie, że Balaklia „nie została zajęta, wróg próbuje wejść z różnych kierunków”.

Przez całe lato Ukraina zapowiedziała, że ​​rozpocznie kontratak, aby odzyskać kontrolę nad Chersoniem i zająć ziemie na południu, ale nie wspomniała o okupowanym północno-wschodnim i wschodnim Donbasie.

READ  Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zobowiązali się nadal wspierać Ukrainę bronią w jej wojnie z Rosją

Przemieszczenie Rosji

Analitycy Institute for the Study of War uważają, że siły ukraińskie w regionie Charkowa prawdopodobnie wykorzystają redystrybucję sił rosyjskich na froncie południowym, aby „rozpocząć oportunistyczny i wysoce skuteczny kontratak na północny zachód od Izyum”.

ISW uważa, że ​​”taktyczna niespodzianka” Ukrainy umożliwiła jej siłom posunięcie się w środę co najmniej 12 mil na kontrolowane przez Rosję terytorium we wschodniej części obwodu charkowskiego, odzyskując prawie 400 kilometrów kwadratowych ziemi.

„Rosyjskie źródła twierdziły, że siły rosyjskie zaczęły rozmieszczać posiłki na tym obszarze w celu obrony przed ukraińskim natarciem”, ale stwierdziły, że rosyjskie zgromadzenie na tym obszarze „prawdopodobnie było słabe z powodu wcześniejszego rosyjskiego rozmieszczenia w celu wsparcia trwającego starania o zajęcie pozostałej części obwodu donieckiego i wsparcie osi południowej”.

Zauważyli, że siły ukraińskie najprawdopodobniej zdobyły Verbivkę i pojawiły się doniesienia o odzyskaniu Wołochowa Jaru. CNBC nie było w stanie zweryfikować raportów.

ISW zauważyło, że rosyjscy blogerzy wojskowi wyrazili zaniepokojenie, że ukraiński kontratak miał na celu przecięcie naziemnych linii komunikacyjnych sił rosyjskich, „co pozwoliłoby siłom ukraińskim na odizolowanie rosyjskich koncentracji na tych obszarach i odzyskanie dużych połaci terytorium”.

ISW zauważyła, że ​​„stopień szoku i szczera dyskusja o ukraińskich sukcesach przez rosyjskich szarlatanów świadczy o stopniu zaskoczenia osiągniętego przez siły ukraińskie, które prawdopodobnie zdołają zdemoralizować siły rosyjskie”.

Rzeczywiście, blogerzy ci zauważają, że zamiast Chersoniu jako głównego centrum kontrataku Ukrainy, może to być Charków.

Dylemat Rosji

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło również doniesienia o kontratakach, mówiąc w środę, że „w ciągu ostatnich 24 godzin na trzech frontach wybuchły ciężkie walki: na północy pod Charkowem, na wschodzie w Donbasie i na południu w obwodzie chersońskim ”.

Ataki stanowiły dylemat dla rosyjskich przywódców, gdzie muszą rozmieścić siły, a Ukraina potencjalnie stara się wykorzystać to zamieszanie.

„Głównym planowanym wysiłkiem Rosji będzie prawdopodobnie natarcie na Bachmuta w Donbasie, ale dowódcy stają przed dylematem, czy rozmieścić rezerwy operacyjne w celu wsparcia tej ofensywy, czy też bronić się przed ciągłym natarciem Ukrainy na południu” – dodane w aktualizacji wywiadu. .

„Wiele jednoczesnych zagrożeń rozsianych na odległość 500 kilometrów przetestuje zdolność Rosji do koordynowania projektów operacyjnych i realokacji zasobów w wielu grupach sił. Wcześniej, podczas wojny, brak takiego działania przez Rosję był jednym z powodów słabych wyników wojska” – dodała.

Rosyjskie naloty nadal uderzają w Charków na Ukrainie

Ukraina rozpoczęła w zeszłym tygodniu kontratak, aby odbić Chersoń, ale od tego czasu bardzo milczy o swoich postępach, prawdopodobnie próbując utrzymać taktyczną i strategiczną przewagę na polu bitwy.

Chris Miller, wizytujący pracownik American Enterprise Institute, gdzie koncentruje się na rosyjskiej polityce zagranicznej, polityce i gospodarce, powiedział CNBC w środę, że nadchodzą kontrataki Ukrainy na trzech frontach, ponieważ chce zapewnić, że „Rosja nie czuje żadnego bezpieczeństwa w regionie, który kontroluje”.

„Miesiąc temu debata dotyczyła tego, czy Rosja oficjalnie zaanektuje kontrolowane przez siebie terytorium Ukrainy. Teraz wydaje się to znacznie mniej prawdopodobne tylko dlatego, że jej kontrola nad terytorium jest znacznie słabsza niż ktokolwiek myśli, w tym Rosją” – powiedział.

Miller ostrzegł jednak przed nieokiełznanymi oczekiwaniami, jeśli chodzi o kontrataki Ukrainy, zauważając, że wojna i tak prawdopodobnie będzie długa i męcząca.

Nie powinniśmy się tego spodziewać [the counteroffensive] To byłoby takie proste… Dotychczasowe dotychczasowe osiągnięcia tej wojny są takie, że byliśmy świadkami wielu okazji [in which] Rosja posuwała się naprzód, a następnie wycofywała, okopując się na nowych terytoriach. Myślę więc, że powinniśmy iść naprzód z założeniem, że prawdopodobnie tak się stanie również i tym razem.