18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina: Francja, Niemcy, Polska przeprowadzą rozmowy w Warszawie

Ukraina: Francja, Niemcy, Polska przeprowadzą rozmowy w Warszawie

Od lewej do prawej: kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałkowy wieczór w Pałacu Elizejskim w Paryżu. Zdjęcie | AFP

POLSKA: Przywódcy Francji, Niemiec i Polski przeprowadzą w piątek w Berlinie nadzwyczajne rozmowy na temat Ukrainy, ogłosił premier Polski po rozmowach na temat kraju rozdartego wojną w Waszyngtonie.

Polska, jeden z najzagorzalszych sojuszników Ukrainy, wielokrotnie nawoływała swoich zachodnich partnerów do zwiększenia wydatków na pomoc wojskową przy jednoczesnym odstraszaniu rosyjskiej agresji.

Prezydent i premier Polski spotkali się we wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem, wkrótce po ogłoszeniu przez prezydenta USA pakietu nadzwyczajnego zawieszenia broni dla Ukrainy.

„W piątek… będę rozmawiał o tej sytuacji w Berlinie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem” – powiedział pod koniec wtorku państwowej telewizji polski premier Donald Tusk.

Nazwał „pilnym i nieplanowanym” szczyt Trójkąta Weimarskiego, formy współpracy Francji, Niemiec i Polski, która powstała w 1991 roku.

Pod rządami nowego prounijnego rządu Polska starała się zacieśnić współpracę z Berlinem i Paryżem w obliczu trwającego trzeci rok wojny na Ukrainie.

„Moim zdaniem te trzy stolice mają zadanie i siłę zmobilizowania całej Europy do udzielenia Ukrainie nowej pomocy” – powiedział Tusk.

READ  Doceniany wysiłek Indii w celu zakończenia wojny na Ukrainie, Rosja nie chce słuchać: ambasador Polski | Najnowsze wiadomości Indie