Nowy prounijny premier Donald Tusk obiecał przywrócenie praworządności i uwolnienie funduszy unijnych. Spotyka się jednak ze sprzeciwem zwolenników i sojuszników byłej partii rządzącej, w tym prezydenta Andrzeja Dudy i części czołowych sędziów.
„Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej – że Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – 76 mld euro na realizację projektów do 2027 r.” – napisała w mediach społecznościowych minister finansów i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. . X.
Fundusze spójności, o których mowa, mają na celu podniesienie poziomu życia w najbiedniejszych regionach UE.
Komisja Europejska stwierdziła, że Polska oficjalnie powiadomiła ją, że jej zdaniem spełniła wymogi prawne umożliwiające otrzymanie pieniędzy, ale kwestia ta jest nadal przedmiotem oceny.
„Analizujemy pismo złożone przez polskie władze, aby ocenić, czy Polska spełnia warunek wykonawczy w obszarze niezawisłości sędziowskiej” – podała komisja w mailu. „Komisja ma trzy miesiące na dokonanie tej oceny”.
Tusk spotkał się w grudniu z dyrektorem naczelnym UE i zapowiedział przekazanie pierwszych 5 miliardów euro pomocy.
Pieniądze są dostępne bez zwykłych przepisów prawnych UE i stanowią część 60 miliardów euro udziału Polski.
Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział w grudniu, że Polska potrzebuje „trochę czasu”, aby poprawić niezależność sądownictwa, aby UE mogła zapewnić więcej funduszy.
mieć nadzieję
Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnerem podczas piątkowej wizyty w Warszawie Reinders wyraził nadzieję, że Komisja Europejska będzie mogła wkrótce zatwierdzić pierwszy wniosek Polski o dofinansowanie z UE.
Wysoki rangą urzędnik nowego polskiego rządu powiedział agencji Reuters przed konferencją, że zdaniem gabinetu niektóre kwestie można rozwiązać bez uchwalania nowych przepisów, które Duda mógłby zawetować.
„Jesteśmy całkowicie spokojni, że wszystko idzie w dobrym kierunku” – powiedział urzędnik. „Z politycznego punktu widzenia zgodziliśmy się z komisją, że niektóre kwestie zostaną rozwiązane bez nowych przepisów”.
Zapytany o taką możliwość Reynders powiedział, że w przypadku zawetowania przez Dudę nowych ustaw Bruksela i Warszawa będą musiały zobaczyć, co da się zrobić z funduszami unijnymi.
„Jesteśmy w stałym dialogu z Komisją Europejską i podejmujemy dalsze kroki, aby osiągnąć kamienie milowe… Interesuje nas przede wszystkim przywrócenie obywatelom praworządności” – powiedział Bodnar.
Dodał, że jedną z planowanych zmian w procesie jest rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Zgodnie z udostępnionym przez ministerstwo projektem ustawy rzecznik generalny będzie powoływany przez izbę niższą parlamentu na nieodnawialną sześcioletnią kadencję za zgodą izby wyższej.
Po spotkaniu z Reyndersem poseł rządu koalicyjnego Michał Kobosko powiedział państwowej agencji prasowej PAP, że jego zdaniem Komisja Europejska może zablokować finansowanie, nawet jeśli Duda zawetuje ustawę mającą na celu przywrócenie praworządności.
„Mam wrażenie, że Komisja Europejska mogłaby zablokować finansowanie Polski i to w sytuacji, gdy ustawy są zawetowane przez prezydenta” – powiedział.
W piątek posłowie PiS poinformowali, że zwrócili się o wotum nieufności dla Bodnara.
(1 dolar = 0,9187 euro)
(Reportaż: Anna Włodarczak-Czemczuk, Anna Gober i Alan Charlish w Warszawie oraz Gabriela Baczyńska w Brukseli; redakcja: Nick MacPhee, Mark Potter i Deepa Babington)
Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.
Pokaż cały artykuł
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com