21 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Uderzenia w ukraińską elektrownię jądrową skłoniły ONZ do wezwania do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej

Uderzenia w ukraińską elektrownię jądrową skłoniły ONZ do wezwania do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej

  • Ambasador Rosji ostrzega przed katastrofą nuklearną
  • Zełenski wzywa Rosję do zwrotu fabryki na Ukrainę
  • Zdjęcia satelitarne pokazują uszkodzenia rosyjskiej bazy lotniczej na Krymie

Kijów/NOWY JORK (Reuters) – Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem o zbombardowanie największej elektrowni jądrowej w Europie, wzbudzając obawy przed katastrofą, ponieważ szef ONZ powiedział, że należy uczynić ją strefą zdemilitaryzowaną, a Ukraina zażądała wycofania się z niej sił rosyjskich. On ona.

Ukraińska agencja Energoatom poinformowała, że ​​kompleks Zaporoże w południowo-środkowej Ukrainie został w czwartek zbombardowany pięć razy, w tym w pobliżu miejsca przechowywania materiałów radioaktywnych. Wyznaczeni przez Rosję urzędnicy powiedzieli, że Ukraina dwukrotnie zbombardowała fabrykę, zakłócając zmianę zmiany, podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się w czwartek, aby omówić sytuację, a sekretarz generalny Antonio Guterres wezwał obie strony do zaprzestania wszelkich walk w pobliżu stacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Obiekt nie powinien być wykorzystywany jako część jakiejkolwiek operacji wojskowej” – powiedział Guterres w oświadczeniu. „Zamiast tego potrzebne jest pilne porozumienie na poziomie technicznym w sprawie bezpiecznego obwodu rozbrojenia, aby zapewnić bezpieczeństwo tego obszaru”.

Rosja zajęła Zaporoże w marcu po inwazji na Ukrainę 24 lutego. Fabryka, w pobliżu linii frontu walk, znajduje się pod kontrolą sił rosyjskich i jest prowadzona przez ukraińskich robotników.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Stany Zjednoczone poparły wezwanie do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej i wezwały Międzynarodową Agencję Energii Atomowej do odwiedzenia tego miejsca. Czytaj więcej

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia powiedział, że świat pcha się „na skraj katastrofy nuklearnej, porównywalnej pod względem zasięgu z Czarnobylem”. Powiedział, że urzędnicy MAEA mogą odwiedzić witrynę już w tym miesiącu.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować raportów z obu stron dotyczących warunków w zakładzie.

READ  Powodzie w Libii: strach przed tysiącami ofiar „katastrofalnych” powodzi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał od Rosji oddania zakładu pod kontrolę Ukrainy.

„Tylko całkowite wycofanie się Rosjan i przywrócenie pełnej ukraińskiej kontroli nad sytuacją wokół elektrowni może zapewnić wznowienie bezpieczeństwa nuklearnego dla całej Europy” – powiedział w wystąpieniu wideo.

Francja powtórzyła żądanie Zełenskiego i powiedziała, że ​​okupacja strony przez Rosję zagraża światu.

„Obecność i ruchy rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu zakładu znacznie zwiększają ryzyko wypadku z poważnymi konsekwencjami” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych w oświadczeniu.

Ukraina i Rosja obwiniały się wzajemnie o ataki na stronie. Ukraina oskarżyła też Rosję o wystrzeliwanie rakiet na ukraińskie miasta z okolic przejętej elektrowni jądrowej, wiedząc, że reakcja sił ukraińskich na pożar byłaby zbyt ryzykowna.

W piątek ukraiński Sztab Generalny poinformował o powszechnych bombardowaniach i atakach lotniczych sił rosyjskich na dziesiątki miast i baz wojskowych, głównie na wschodzie.

Valentin Reznichenko, gubernator obwodu dniepropietowskiego, powiedział, że trzech cywilów, w tym dziecko, zostało rannych podczas nocnego ostrzału w mieście Marhanets.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kirilenko powiedział w Telegramie, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło siedmiu cywilów, a 14 zostało rannych.

Rosyjska baza w przestępczości

Oddzielnie, zdjęcia satelitarne opublikowane w czwartek pokazały zniszczenia w bazie lotniczej na Krymie zaanektowanym przez Rosję. Zachodni eksperci wojskowi sugerowali, że Ukraina może dysponować nową zdolnością ofensywy dalekiego zasięgu, która może zmienić przebieg wojny.

Zdjęcia z niezależnej firmy satelitarnej Planet Labs pokazały trzy prawie identyczne kratery, w których z widoczną precyzją zbombardowano budynki rosyjskiej bazy lotniczej Saki. Baza, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Krymu, doznała rozległych zniszczeń pożarowych, w wyniku czego pojawiło się co najmniej osiem zniszczonych samolotów bojowych.

READ  Rosyjski urzędnik wydaje ostre groźby dla Zachodu

Rosja zaprzeczyła uderzeniu w samoloty i powiedziała, że ​​wybuchy w bazie we wtorek były przypadkowe. Ukraina nie wzięła na siebie odpowiedzialności za atak.

Odnosząc się do szkód, ukraiński doradca prezydenta Mychajło Podolak powiedział Reuterowi w liście: „Oficjalnie niczego nie potwierdzamy ani nie zaprzeczamy… mając na uwadze, że dokładnie w tym samym czasie dochodzi do kilku wybuchów”.

Zełenski poprosił urzędników, aby przestali rozmawiać z dziennikarzami na temat taktyki wojskowej, mówiąc, że takie oświadczenia są „szczerze nieodpowiedzialne”. The New York Times i The Washington Post cytowały niezidentyfikowanych urzędników, którzy mówili, że siły ukraińskie są odpowiedzialne za atak na Krymie. Czytaj więcej

Rosja, która zajęła i zaanektowała Krym w 2014 roku, wykorzystuje półwysep jako bazę dla swojej Floty Czarnomorskiej i jako główną trasę zaopatrzenia dla sił inwazyjnych okupujących południową Ukrainę, gdzie Kijów planuje w najbliższych tygodniach przeprowadzić kontratak.

kontratak

Institute for the Study of War poinformował, że ukraińscy urzędnicy określają ofensywę krymską jako początek kontrataku Ukrainy na południu, co wskazuje na ciężkie walki w nadchodzących tygodniach.

W jaki sposób baza została zaatakowana, wciąż nie wiadomo, ale kratery po uderzeniu i jednoczesne eksplozje wydają się wskazywać, że została ona trafiona bronią zdolną do ominięcia rosyjskiej obrony.

Baza jest daleko poza zasięgiem zaawansowanych pocisków, które państwa zachodnie dopuszczają do wysyłania na Ukrainę, choć mieści się w zasięgu potężniejszych wersji, o które zabiegał Kijów. Ukraina posiada również pociski przeciwokrętowe, które mogą być używane do rażenia celów na lądzie.

Tymczasem Departament Stanu USA poinformował, że rosyjscy urzędnicy szkolili się w Iranie w ostatnich tygodniach w ramach porozumienia o transferze dronów między obydwoma krajami. Czytaj więcej

Przedstawiciele USA powiedzieli w zeszłym miesiącu, że Iran przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów. Czytaj więcej

READ  Rosja odbudowuje i kamufluje irańskie drony własnymi tagami: ISW

Rosja twierdzi, że jej „specjalna operacja wojskowa” planuje chronić rosyjskojęzycznych i separatystów na południu i wschodzie. Ukraina i jej zachodni sojusznicy twierdzą, że Moskwa dąży do zacieśnienia swojego uścisku na jak największym obszarze.

Dziesiątki tysięcy zginęły, miliony uciekły ze swoich domów, a ich miasta zostały zniszczone.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Pisanie autorstwa Cynthii Osterman i Michaela Perry’ego; Montaż przez Stephena Coatesa, Roberta Persella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.